Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос относно продажба на идеална част

Публикувано от blue_g 
Въпрос относно продажба на идеална част
08-08-2007 - 09:49:53
Здравейте,
случая е следния: Намерил съм имот който искам да закупя. Имота е 2,4 декара, като собствениците са 4-ма души и имат право на ползване на 600м2 идеални части от същия. Нотариалния акт е един и са записани и 4-та като собственици на 2,4 декара, т.е. те не са си го разделили по документи и всеки да си има нотариален акт за неговите си 600м2, но в действителност са си теглили границите и са си го оградили и всеки си ползва своята част. Говорих с един от хората, който иска да си продаде парцела. Спазарихме го, но ми каза, че по закон цената на която е спазарен имота трябва да се обяви пред останалите съсобственици и ако те са съгласни за тази цена сделката може да се осъществи. Ако им се стори ниска цената и ако някой от тях прояви интерес към парцела може да го купи с приоритет на по-висока цена която предложи. Това истина ли е? Мога ли да закупя идеалната част от човека без съгласието и знанието на другите?
Re: Въпрос относно продажба на идеална част
08-08-2007 - 12:25:58
ЗАКОН ЗА СОБСТВЕНОСТТА
--------
Чл. 33. Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като предостави пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение.
Ако декларацията по предходната алинея е неистинска или ако третото лице купи частта на съсобственика при условия, уговорени привидно във вреда на останалите съсобственици, заинтересуваният съсобственик може да изкупи тази част при действително уговорените условия. Искът трябва да се предяви в двумесечен срок от продажбата.
Ако съсобственикът не плати дължимата поради изкупуването сума в месечен срок от влизането на решението в сила, това решение се счита обезсилено по право.

Това важи за съсобствените имоти.
Проверете възможността имота да бъде реално поделен (в зависимост от статута му и нормативните изисквания за минимална площ и лице) и след като съсобствениците си направят реална делба, купете вече реални 600 кв.м - това е най-добрия вариант.
Re: Въпрос относно продажба на идеална част
13-08-2007 - 07:11:52
Благодаря за инфото,
доколкото знам документите за подялба за подадени и се чака решението, но не се знае кога ще излезе това решение...от месеци го чакат.
А възможен ли е следния вариант, тъй като бързам да купя въпросния парцел и нямам много време, собственика от който искам да закупя тези 600м2 да ми го даде под формата на дарение на собствената си идеална част, без да се разправяме с роднините, пък аз ще си му го платя парцела за цената която му търси. Работата е в това, че и роднините проявяват интерес към парцела, но собственика не желае да им го продаде. За това има ли начин да се избегне горепосоченото изискване на закона?
Re: Въпрос относно продажба на идеална част
13-08-2007 - 10:48:32
Да,според изпробван вариант може,но има и по добра врътка.Говори с печен юрист, по сигурно е друго,ако проявяваш интерес пиши и ще намеря начин да ти го кажа
Re: Въпрос относно продажба на идеална част
13-08-2007 - 11:45:56
avatar
blue_g Написал:
-------------------------------------------------------
> Благодаря за инфото,
> доколкото знам документите за подялба за подадени
> и се чака решението, но не се знае кога ще излезе
> това решение...от месеци го чакат.
> А възможен ли е следния вариант, тъй като бързам
> да купя въпросния парцел и нямам много време,
> собственика от който искам да закупя тези 600м2 да
> ми го даде под формата на дарение на собствената
> си идеална част, без да се разправяме с роднините,
> пък аз ще си му го платя парцела за цената която
> му търси. Работата е в това, че и роднините
> проявяват интерес към парцела, но собственика не
> желае да им го продаде. За това има ли начин да се
> избегне горепосоченото изискване на закона?

Дарението винаги може да бъде атакувано,самият дарител може да заведе дело за развалянето му.
Ако земята е земеделска,няма да разрешат реална делба.Пак ще си останат с ид. части.
Нищо не ти пречи да обявиш пред съсобствениците по-висока цена от тази,която биха платили.Ако искаш да ти е чисто всичко,ще изповядаш сделката на тази цена,пък ще му платиш на собственика толкова,колкото сте се разбрали.Само дето нотариалните такси ще са ти по-високи.
И ще станеш горд съсобственик с хора,които ще ти правят спънки във всичко.Ще трябва сам да си направиш процедурите по изваждане на земята,по регулацията,за да можеш да се отделиш.
smiling smiley
Re: Въпрос относно продажба на идеална част
13-08-2007 - 20:07:26
самият парцел, 2.400м2 е в регулация. Около него има застроени къщи. Всеки парцел от 600м2 е ограден от съответния собственик. Преди време те са си го разделили, но по документи се водят всички собственици на идеални части. Парцела се намира в населеното място, има си ток и канализация...въобще хубав е. Но собственичката не желае да го продава на роднините си. Те имат финансова възможност да го купят но знаят от нея че не го продава. Аз я спазарих за определена цена, но не знам до колко ще излезе сериозна, защото ако обявя парцела, роднините биха ме били в цената и тя може да им го продаде...знам ли. Един от роднините е човек с възможности и иска да строи бензиностанция на него...
Re: Въпрос относно продажба на идеална част
13-08-2007 - 21:06:03
blue_g Написал:
-------------------------------------------------------
> самият парцел, 2.400м2 е в регулация. Около него
> има застроени къщи. Всеки парцел от 600м2 е
> ограден от съответния собственик. Преди време те
> са си го разделили, но по документи се водят
> всички собственици на идеални части. Парцела се
> намира в населеното място, има си ток и
> канализация...въобще хубав е. Но собственичката не
> желае да го продава на роднините си. Те имат
> финансова възможност да го купят но знаят от нея
> че не го продава. Аз я спазарих за определена
> цена, но не знам до колко ще излезе сериозна,
> защото ако обявя парцела, роднините биха ме били в
> цената и тя може да им го продаде...знам ли. Един
> от роднините е човек с възможности и иска да строи
> бензиностанция на него...


Има изход и от това положение. Просто накарайте
(съ)собственичката на парцела да поиска делба на имота в реални граници с останалите съсобственици. Тя може да е доброволна или съдебна. Както схващам, има някакво разделение( при това доброволно), което съвсем просто и сравнително бързо може да се скрепи с юридически документи. След като имотът е в регулация, няма ограничение за имота, освен ако няма необходимото лице по ЗУТ - (примерно 16 м.) и необходимата площ- (примерно 300 кв.м., защото има изключения от това правило).

Не знам, ама ми мирише на земеделска земя, която възстановена по земеделския закон е поземлен имот, попадащ в регулация, който обаче не е УПИ. Превръщането му в УПИ е по-скъп процес. Затова, във Ваш интерес е да се убедите какво точно Ви продават.
Re: Въпрос относно продажба на идеална част
13-08-2007 - 23:44:21
avatar
blue_g Написал:
-------------------------------------------------------
> самият парцел, 2.400м2 е в регулация. Около него
> има застроени къщи. Всеки парцел от 600м2 е
> ограден от съответния собственик. Преди време те
> са си го разделили, но по документи се водят
> всички собственици на идеални части. Парцела се
> намира в населеното място, има си ток и
> канализация...въобще хубав е. Но собственичката не
> желае да го продава на роднините си. Те имат
> финансова възможност да го купят но знаят от нея
> че не го продава. Аз я спазарих за определена
> цена, но не знам до колко ще излезе сериозна,
> защото ако обявя парцела, роднините биха ме били в
> цената и тя може да им го продаде...знам ли. Един
> от роднините е човек с възможности и иска да строи
> бензиностанция на него...

Хубаво всеки си го е оградил.Но има ли всеки достъп от улицата до своята част? Какво пише в скицата? ПИ или УПИ?
confused smiley
Re: Въпрос относно продажба на идеална част
14-08-2007 - 08:48:38
да, имота е дори на два пътя, асвалтиран и черен. Дори до единият парцел е построена къща. Не е вкаран в регулация, миналата година са били подали документите за вкарване в регулация и още чакат решението. Нормално ли е да се чака толкова? Предполагам в момента имота е със статут на нива и искат да го вкарат в регулация за да му искат по висока цена. Макар, че цената за която съм го спазарил е много малко по-ниска от пазарната за района. Не знам,...тия хора са луднали...като чуят че има оскъпяване на имотите...и започват да ти искат луди цифри без да са запознати реално как стоят нещата...Аз лично проявих интерес към него защото на 50м има канализация а и водата е на близо, тока е до мен. Но ако продължат да ме мотат с документите, защото имам чуството че ще почнат да ме изнудват, ще се откажа...
Re: Въпрос относно продажба на идеална част
14-08-2007 - 16:14:48
avatar
blue_g Написал:
-------------------------------------------------------
> да, имота е дори на два пътя, асвалтиран и черен.
> Дори до единият парцел е построена къща. Не е
> вкаран в регулация, миналата година са били подали
> документите за вкарване в регулация и още чакат
> решението. Нормално ли е да се чака толкова?
> Предполагам в момента имота е със статут на нива и
> искат да го вкарат в регулация за да му искат по
> висока цена. Макар, че цената за която съм го
> спазарил е много малко по-ниска от пазарната за
> района. Не знам,...тия хора са луднали...като чуят
> че има оскъпяване на имотите...и започват да ти
> искат луди цифри без да са запознати реално как
> стоят нещата...Аз лично проявих интерес към него
> защото на 50м има канализация а и водата е на
> близо, тока е до мен. Но ако продължат да ме мотат
> с документите, защото имам чуството че ще почнат
> да ме изнудват, ще се откажа...

Процедурата е бавна.Ако се заеме фирма,свършва работата за 3-6м.Първо се вади от зем.фонд и после се регулира.Бъди сигурен,че щом го направят, цената драстично ще се промени.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход