Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Нотариални такси

Публикувано от TheGrave 
Нотариални такси
26-07-2012 - 00:33:59
Става дума за покупко-продажба на земя в София. Плащането е по ескроу и е на стойност 47500лв без кредити и т.н. По всякакви калкулатори нотариалните такси излизат около 1800лв. На мен ми се сервират сметка от порядъка на 2400лв. След известно количество четене забелязвам, че по-хитрите нотариуси начислявали втора нотариална такса за изготвянето на проект на нотариален акт, защото правят (по мое мнение) свободна интерпретация на точка 17 от този документ (която законодателят "услужливо" им е предоставил):

[www.notary-chamber.org]

Нормална практика ли е това в София и всички ли я прилагат? Аз категорично отказвам да платя допълнителни 500лв за 2 страници хартия. Препоръчайте някой нотариус, който не е от това племе и си върши читаво работата.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-07-26 00:36 от TheGrave.
Анонимен потребител
Re: Нотариални такси
29-07-2012 - 09:59:16
Нотариусите са два вида - скъпи и по-скъпи. Можете по телефона да се консултирате с други нотариуси и да направите сделката при този, който ще Ви вземе по-малко, иначе те абсолютно законно си начисляват такса за изготвяне, макар и не всички.
Re: Нотариални такси
29-07-2012 - 13:25:08
Quote
spgufi
Нотариусите са два вида - скъпи и по-скъпи. Можете по телефона да се консултирате с други нотариуси и да направите сделката при този, който ще Ви вземе по-малко, иначе те абсолютно законно си начисляват такса за изготвяне, макар и не всички.

Потвърждавам. Към тези два етикета трябва да се прикрепят "безотговорни" и "напълно безполезни".

Намерих нотариус в София, който не взима такса за изготвяне на проект, който е на зор да пише 1 лично за контакти.
Re: Нотариални такси
26-08-2012 - 14:50:48
Здравейте, имам два въпроса.
Нотариалната такса зависи ли от етапа на строеж на жилищната сграда, или се определя на база стойността на сключената сделка описана в договора?
Вторият въпрос е пак за въпросната такса.
Водеща е сумата описана в договора, или данъчната оценка на имота?
Анонимен потребител
Re: Нотариални такси
29-08-2012 - 19:02:31
В нот. акт се посочват и двете суми - продажната цена и данъчната оценка, таксите се смятат върху по- високата цифра, като продажната цена не може да бъде по- ниска от дан. оценка.
Re: Нотариални такси
29-08-2012 - 22:34:04
Благодаря за отговора!
Следващият ми въпрос, вероятно последен по темата е:
Ако в предварителният договор е записана една сума, възможно ли е в нотариалния акт да се запише различна (по-ниска) сума, равна или малко по-висока от данъчната оценка?
Благодаря!
Анонимен потребител
Re: Нотариални такси
30-08-2012 - 06:43:40
Re: Нотариални такси
03-09-2012 - 23:46:39
Грешка - няма никаква пречка цената по нотариалния акт да бъде по-ниска от данъчната оценка. Само таксите са по по-високата от двете. Напремир сега гаражите често са на договорена цена под данъчната оценка, особено подземните.

И колегата, който казва че, нотариусите били "напълно безполезни", може ли да поясниш защо смяташ така?
Всъщност много нотариуси в София не вземат такса за изготвяне на акта, което е лесно обяснимо, като имате предвид, че са поне 130-140 парчета и им се пада по сделка-две на ден, а народа нахитря и никой не дава "500 лева за две страници хартия"....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход