Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Имам ПУП, отказват да приемат РУП

Публикувано от земеделец 
Имам ПУП, отказват да приемат РУП
25-03-2011 - 21:16:33
Здравейте на всички. Имам следният казус, и Ви моля за съвет:

Имам парцел 300 кв.м. в малко градче. С бившият главен архитект е съгласувано строителство на къща,
като се разрешава отстояване от дъното на парцела не на 5 м, а с намаление на 1/3 т.е. 3.33 м. от дъното.

ПУП-т е приет, имам заповед на кмета.

Но, се сменят няколко главни архитекта за година, и последният главен архитект отказва да ми съгласува РУП
с отстояние от дъното на парцела по ПУП. Отказът е устен.

Моят архитект е неопитен и нищо не може да ми каже по въпроса. За съжаление няма и с кой друг да се посъветвам по въпроса.

Прав ли е новият главен архитект, или все пак той е длъжен да приеме РУП-а, защото той е на основа на съществуващ ПУП?

Благодаря Ви предварително.
Re: Имам ПУП, отказват да приемат РУП
28-03-2011 - 17:43:09
По принцип, намалените отстояния се прилагат по изключение, за съобразяване с местоположението на съществуващи в съседните имоти сгради, и се отнасят предимно до разстоянията между сградите, а не до границите на УПИ (освен когато не става въпрос за надстрояване на съществуваща сграда). Освен това, тези намалени отстояния се установяват с работен устройствен план, а не с ПУП, който представлява разработка с по-ниска степен на конкретност.
Така че - главният архитект най-вероятно е прав.
Ако чак толкова много желаете да застроите нещо на отстояние 3 метра от дъното, ще трябва да регламентирате тази част от постройката като допълващо застрояване, с височина до 3,60 м.
Re: Имам ПУП, отказват да приемат РУП
29-03-2011 - 08:58:56
percival, моят архитект подава ПУП и РУП заедно, но в записката забравя да напише за РУП, поради неопитност.
Никой в общината не обръща внимание, че е подадена и скица за РУП. За съжаление, разбрахме за това, едва когато
подадохме пълен пакет документи за разрешение за строителство - архитектура, конструкции, ВИК, ЕЛ част и т.н.

Не бих се държал за тези 3,33м. ако ги нямаше горните условия.

Сега има съществуваща сграда на 4.50м. от дъното с калканна стена на същото отстоянние. (която ще разрушим)

Вчера пак говорих с главният архитект, той каза дай ми обоснование, ще ти подпиша РУПа.
Готов е да съдейства, в рамките на закона.

Да разбирам ли, че при никакви положения в страната не е възможно да се строи на 3.33м от дъното?
Има ли някаква служба, надзор, където мога да се посъветвам професионалнно за този случай?
Re: Имам ПУП, отказват да приемат РУП
29-03-2011 - 09:53:54
На мен не ми е много ясно поради какви причини Вашият архитект е решил, че може да разположи новопредвидена сграда на намалено отстояние от дъното на УПИ - в закона не съществува такава възможност, освен при надстрояване на заварена сграда (както вече писах). Ако можете, публикувайте по някакъв начин този ПУП и РУП, за да може да се прецени конкретно.
Що се отнася до готовите вече проекти - не би трябвало да е проблем с незначителни корекции по ситуационните планове да Ви свършат работа и с оглед на отстояние от 5 м до дъното на УПИ.
Иначе, съществува РДНСК - регионална дисекция за национален строителен контрол - там можете да поразпитате относно Вашия случай. Доколко професионално ще Ви отговорят, е друг въпрос.
Re: Имам ПУП, отказват да приемат РУП
29-03-2011 - 14:24:44
percival, идеята беше, по съвета на бившият гл. архитект да подадем молба до кмета за одобряване на нов
ПУП и РУП, с намаляване на отстоянието до 3,33м. защото имаме малък парцел.
Ако не беше станала по-горе написаната грешка, нямаше да има проблем.
За съжаление, бившият гл. архитект е в чужбина, няма начин да се свържем и да разберем мотивите.
На мястото сега има съществуваща 2 етажна сграда.

Плановете не вършат работа, имаме калканна стена, и ако излезем напред, се появяват чупки, еркери и т.н.
Остава един шанс РДНСК.

Благодаря Ви много за компетентният отговор! *beer*
Re: Имам ПУП, отказват да приемат РУП
29-03-2011 - 16:36:31
Ако ще искате становище от РДНСК, по-добре е да имате възможност да им подскажете верния отговор. Направете си предварителна консултация с някой грамотен архитект, като му покажете всички документи. Желая Ви успех!
Re: Имам ПУП, отказват да приемат РУП
29-03-2011 - 17:19:10
След като в чертежа има и ПУП и РУП е необходимо да се види какъв е текста на заповедта за влизането им в сила.
РДНСК въобще не е орган който има право да се произнася по тези въпроси и тяхното становище е правно ирелевантно
Re: Имам ПУП, отказват да приемат РУП
30-03-2011 - 12:13:34
percival, не мога да намеря грамотен архитект.
Ако някой знае в района на Пловдив - Стара Загора - Хасково - Казанлък нека да каже.

Julyan, довечера ще препиша текста от заповедта.
Re: Имам ПУП, отказват да приемат РУП
30-03-2011 - 12:38:51
Качете тези документи като изображения на някой публичен сървър (например snimka.bg) - може да заличите всички лични данни, ако Ви притеснява нещо, и дайте линк да ги погледнем. Може някой от този форум и да Ви бъде от помощ.
Re: Имам ПУП, отказват да приемат РУП
30-03-2011 - 21:33:42
avatar
Явно имате намалено отстояние.Ако нямате ослънчаване или благоприятни посоки, няма да можете да узаконите.
Чл.36, ал.2, ЗУТ

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-03-30 21:34 от OwnerBG.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход