Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Плаща ли се данък при продажба

Публикувано от Бай Пешо1 
Плаща ли се данък при продажба
21-06-2010 - 12:37:16
Понеже се обсъждаше скоро въпросът с данъците и таксите при продажба на нови жилища, имам въпрос:
Плаща ли се данък при продажба на жилище, което е закупено преди година?
Интересува ме също, при замяна на едно жилище /ново, придобито преди година/ с друго дали се дължат пак някъкви допълнителни данъци или такси?

Ако някой има информация по въпроса ще съм благодарин за съвет или мнение по този вид въпроси.
Анонимен потребител
Re: Плаща ли се данък при продажба
21-06-2010 - 12:51:19
Quote

Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;

Тези са необлагаемите, всичко останало се облага.
Re: Плаща ли се данък при продажба
26-07-2010 - 13:31:03
Данък печалба - по норматив такъв данък се дължи в размер на 10% от реализираната печалба при продажбата на имот.
Този данък не се дължи в следните случаи:

В сила от 01.01.2010 г.

- При продажба на жилищен имот или УПИ - ако периодът от покупката на имота до неговата продажба е по-голям от 3 (три) години - само за първия такъв имот. При всеки следващ данъкът се дължи в размер отново на 10%.

- При продажба на нежилищен имот (земеделска земя) - ако периодът от покупката на имота до неговата продажба е по-голям от 5 (пет) години - само за първите два такива имота. При всеки следващ данъкът се дължи в размер отново на 10%.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-26 13:49 от mika123.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход