Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Банка и избор на нотариус при ипотечен кредит

Публикувано от mmg 
mmg
Банка и избор на нотариус при ипотечен кредит
19-05-2010 - 09:21:23
Здравейте,

Въпроса ми е има ли една банка законово основание да определя на клиентите си при кой нотариус да бъде изповядана сделката при сключване на договор за ипотечен кредит? По-точно аз като кредитоискател имам ли право да поискам сделката да бъде изповядана пред нотариус различен от този който определя банката и на какво мога да се позова с това мое искане пред банката /закон, наредба, регулация или нещо друго/?
Re: Банка и избор на нотариус при ипотечен кредит
21-05-2010 - 11:58:32
Няма нормативна база, която да определя начина за избор на нотариус при изповядване на сделка (продажба, дарение, замяна, ипотека, учредяване право на ползване или др.). Ограничението е единствено по район на действие. В случая се приема по-скоро "обичая" т.е. обикновенно, човека който "дава парите" определя кой да бъде нотариуса при който да се извърши сделката. В този ред на мисли, Вие може да изберете къде да се извърши прехвърлителната сделка а банката да избере къе да се учереди ипотеката .. но това в крайна сметка е оставено на свободната воля на договарящите се.
Аз лично нямам спомен, която и да е банка да се е противопоставила да бъде сменен нотариуса при искане от страна на Кредитополучател. Така или иначе , договора за ипотека се изготвя от юриста на Банката а Нотариуса само удостоверява подписите на страните. Ако имате такъв проблем, той по-скоро е обусловен на база никакви лични интереси на служител на банката а не на някакви въртрешни Банкови правила. Ако сте по настоятелни (депозирайте една молба свободен текст и поискайте входящ номер) мисля, че проблема ще се разреши бързо и от "самосебе си" winking smiley
Re: Банка и избор на нотариус при ипотечен кредит
23-05-2010 - 05:14:06
проблема нема да се реши щото такава е практиката на банките. ако не ти харесжа нотариуса нема кредит и това е. иначе законово не е регламентирано.
Re: Банка и избор на нотариус при ипотечен кредит
23-05-2010 - 16:12:25
Зависи от банката, ако държа клиента ми да изповяда при мой нотариус - говоря с кредитния инспектор и пускам Молба при кой нотариус искам да мине сделката! До сега по тази схема, не съм се натъквала на банка, която да е отказала, НО винаги има първи път, така че няма да се изненадам и това ако се случи!

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: Банка и избор на нотариус при ипотечен кредит
24-05-2010 - 20:07:23
avatar
Quote
mmg
Здравейте,

Въпроса ми е има ли една банка законово основание да определя на клиентите си при кой нотариус да бъде изповядана сделката при сключване на договор за ипотечен кредит? По-точно аз като кредитоискател имам ли право да поискам сделката да бъде изповядана пред нотариус различен от този който определя банката и на какво мога да се позова с това мое искане пред банката /закон, наредба, регулация или нещо друго/?

Поискай да разбереш сумата, която трябва да платиш на "техния" нотариус. Ако взима такса и за написването на акта, предложи друг, който го прави безплатно.
Re: Банка и избор на нотариус при ипотечен кредит
28-05-2010 - 00:45:11
Камелия, принципно всеки нотариус след като изготвя акта е длъжен да събира такса по тарифа. Във Варна се придържат към тази практика - такса изготвяне и съответно такса по сделката.

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: Банка и избор на нотариус при ипотечен кредит
05-06-2010 - 23:31:47
Е, вие във Варна сте си лакоми.
Re: Банка и избор на нотариус при ипотечен кредит
17-06-2010 - 23:20:46
По-скоро нотариусите са smiling smiley

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход