Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какъв док. за сбственост мога да получа при покупка на апарт. без акт 16

Публикувано от Мариян Добрев 
акт 16 (Разрешение за ползване, въвеждане в експлоатация) не е документ за собственост. Това е документ че сградава може да се използва за това за което е предназначена. Това е документ за цялата сграда. Собствеността се урежда с нотариален акт. Преди завършен "груб строеж" нотариалния акт е за прехвърлено право на строеж, след това си е за имота който реално вече съществува.
Едното (акт 16) няма нищо общо с другото (нотариален акт)

Re: Какъв док. за сбственост мога да получа при покупка на апарт. без акт 16
23-05-2006 - 11:07:06
Общото е, че и двете са АКТ :}
vav vrazka s A16
01-06-2006 - 17:41:40
Zdraveite, vidqh 4e zasqgate temata za A16 i iskam da popitam ne6to v tazi vraka: predstoi mi pokypka na jilishte v grad burgas v okolo 10-godi6na kooperaciq - sobstvenika na apartamenta mi kaza, che sa podadeni dokymenti za A16 i predstoi izdavaneto my, no ne moje da mi kaje v kakav srok 6te stane tova. Iskam da popitam kakvi riskove poemam s pokypkata na takav apartament i kak moga da se za6titq sre6ty eventyalen otkaz za izdavaneto na A16. Ot dosta agencii se opitvaha da me ybedqt, 4e nqma nikakvi riskove v pokypkata na jili6te bez A16, dori edna gospoja mi zaqvi, 4e ve4e nqma takova ne6to kato A16, 4e ve4e ne se iziskva za kakvato i da bilo deinost (vkliu4itelno i za targovska deinost). Li4no az smqtam, 4e bih si imala dosta glavoboliq pri pokypka na jili6te bez A16, no ne sam sigyrna za sly4aite, kogato e daden hod na procedyrata i prosto se iz4akva re6enieto. Vie kakvo bihte me posavetvali?
Re: vav vrazka s A16
06-06-2006 - 22:17:29
За десет години нямат тъй нареченият А16? Доста съмнително ми се вижда!
за да си сигурен какъв е статута на така изградената постройка поискай протокол за степен на завършеност, последният се издва от техническа служба на общинска администрация. Ако има съставен акт 14 и протокол за степен на завършеност, в който е посочено, че сградата е изградена в груб строеж и са спазени всички законовои изисквания, то тогава сделката трябва да се оформи с Н.А. за прехвърляне право на собственост.
За сведения на адв. К. регистрацията се извършва по отношение на строежите, които са 4 и 5- та категория , а останалите подлежат на приемане с комисия и издаване на разрешение за ползване.
вили
От въпроса разбирам че става дума за триетажна кооперация. Вероятно Жилищно строителна кооперация (ЖСК). В този случай се касае за сграда, в която всички апартаменти са собственост на юридическото лице наречено ЖСК. Има цял закон по този въпрос. ЖСК-то има задължения и към обезщетени собственици. Затова ако решите да купувате е необходимо да преминете през една процедура по изключване на стария член кооператор и включването Ви като нов такъв. Поемате обаче всички стари задължения наравно с останалите член кооператори. Като се има предвид колко отдавна не се строи по този закон, вероятно тази ЖСК е с проблематични кооператори (нямат пари). Изобщо моя съвет е да не се захващате със ЖСК-та. Що се касае за акт 16 - да трябва да бъде издаден акт 16 за да бъде ликвидирана съсобствеността в ЖСК-то.
P.S. адвокат Костакиева явно е доста млад адвокат, за да си спомня за този закон smiling smiley
Re: Какъв док. за сбственост мога да получа при покупка на апарт. без акт 16
05-07-2006 - 09:51:05
С ЖСК продължава да се строи. И освен това едно добре организирано ЖСК е доста по-добро от всякаква друга форма на строителство. То просто си е замислено за продажби на зелено.
Zdravejte,
iskam da popitam na kakyv etap ot stroeja na edna sgrada moje da se prehvarlja pravo na sobstvenost, imam predvid da se izdade notarialen akt. Ot pisanoto tuk po tazi tema do momenta razbiram, che moje da stane na etap "grub stroej". Molja, objasnete kakvo tochno se ima predvid pod "grub stroej" v tozi sluchaj. Blagodarja.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход