Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Имотни казуси

Публикувано от Димитър Стамев 
Re: Имотни казуси
24-07-2006 - 16:11:34
Нуждая се от съвет и ако желаете да ми помогнете, ще съм Ви много благодарна.
Става въпрос за чл.288 от ГПК , въпрос за подялба на имот , с 3-ма съсобственици.
През 98г. имота бе поставен в дял на този с по-големия дял 2/3, който в 6 мес. срок трябваше да уравни дяловете 1/3 на другите двама с пари (аз съм един от тях).
Имотът беше разделен с протокол от съда и оценка от вещо лице.
Тъй като уравнение на дяловете не беше извършено, сега ответната страна искат обезсилване на решението за подялба и изнасяне на имота на публична продан и РС излезе с това решение.
Като чета чл.288, ал.7 от ГПК, в него е записано директно , че се процедира така, но моят адвокат, казва, че е важно тълкуванието и , че в нашия случай, не може да се приложи, обезсилване и изнасяне на търг, защото имота е поделен а и те са неизправната страна.
Та въпросът ми е следния, как разбирате тълкуванието на ал.7 от ГПК и може ли да се приложи в този случай ? Аз имам намерение да обжалвам в ОС, но не знам дали ще имам някакъв шанс.
Re: Имотни казуси
24-07-2006 - 23:50:32
Калина смятам, че разпоредбата на чл.288 не подлежи на тълкуване. Тя е ясно формулиран и нормите в нея са императивни. За съжаление не бих могла да ви кажа повече тъй като въобще не познавам вашият казус и делбеното дело.
Ето ви текста, мисля че е пределно ясен "Съделителят, в чийто дял е поставен имотът по реда на ал. 2 и 3, става негов собственик, след като изплати в срока по ал. 6 определеното парично уравнение заедно със законната лихва. Ако уравнението не бъде изплатено в този срок, решението за възлагане се обезсилва по право и имотът се изнася на публична продан. Имотът може да не бъде изнесен на публична продан и да се възложи на друг съделител, който отговаря на условията по ал. 3, ако той заплати веднага цената, по която е оценен имотът при делбата, намалена със стойността на дела му в него. Получената сума се разпределя между останалите съделители съобразно с квотите им."



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-07-24 23:52 от адв.Костакиева.
Re: Имотни казуси
25-07-2006 - 09:58:52
Благодаря Ви за отговора, но след като има и вариант да се възложи на един от другите двама съделители , защо съда излиза с такова решение -публична продан. И какво означава думата веднага в ал.3, която цитирате-"ако той заплати веднага".
Може ли сега, след като ответната страна не ни е платила 6 години, имота да се възложи на мен и др.съделител и да платим на ответната страна?
Аз всъщност знам отговора, адвоката на ответната страна иска такъв развой на делото. Същият иска да закупи имота на безценица, но нищо не мога да направя, просто шанса не е на моя страна.
Дори и да има някаква вратичка, просто не знам дали ще се отвори за менsad smiley((((




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-07-25 11:48 от Калина Янкова.
Анонимен потребител
Re: Имотни казуси
25-07-2006 - 10:27:38
то адв.Костакиева трябва да каже ама все си мисля, че имаше нещо, че при публичната продан ти можеш да го купиш на цената която се е постигнала при публичната продан.
С други думи не може да го купи на безценица защото ти можеш да го вземеш с "предимство" на същата цена. Пък дето се вика нищо не ти пречи и ти да наддаваш за да се получи "реална" цена.
Виж Чл. 293 от ГПК

потърси назад по темите имаше нещо за съсобственици и публична продан.

Ей тука има интересни работи:
[forum.imoti.net]
Re: Имотни казуси
25-07-2006 - 11:46:23
Ще се опитам да внеса малко повече яснота по въпроса.
Та нещата с подялбата на въпросния имот има и доста деликатна страна.
Съделителят , с най-големия дял и който заведе дело ми е баща, който сключи брак с др. жена след смъртта на майка ми. Останалите съделители сме брат и сестра.
Предложихме му след като майка ми почина да дойде да живее във въпросния имот, но отказва. Същият е много болен и в доста напреднала възраст, предложихме му също така да му палтим дела в/у пазарна оценка, но след като си нае адвокат отказва, защото му дават съвети, че като отиде на публ.продан, ще вземе много повече. Но, това не е истина защото адвоката му иска да купи имота и ще има доста подставени купувачи , които не са реални, така, че първоначалната цена при наддаването няма да се вдигне много и нищо повече няма да вземе от това, което и ние му предлагаме.
Също така адвокатът му и госпожата с която живее му пускат мухата , че децата му ще вземат много повече, което не е истина.
Пък и реално погледнато, в тази къща са ми всичките спомени, половиният ми живот , жената на баща ми не е строила, не е живяла в тази къща и понеже е наясно, че ако той почине няма да вземе нищо от имот придобит преди брака, сега преживе гледа да лапне(извинявам се за жаргона) парите от имота. Същите нямат деца от техния брак. Но, не е ли много голяма цената за гледането й?
Чувствам, се все едно съм предала майка си .



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-07-25 12:21 от Калина Янкова.
Анонимен потребител
Re: Имотни казуси
25-07-2006 - 12:02:35
Аз доколкото го погледнах ГПК останах с впечатление че ти като съделител имаш право да участваш в публичната продан без да наддаваш като накрая кожеш да купиш имота на цената която е постигната.

Затова ти казвам - дори и да играят с подставени лица ти накрая си с предимство пред тях - естествено ако платиш колкото биха платили те.

С други дуни ако цената от търга е ниска - ти си на далавера - купуваш го под пазарната цена, ако ценат ае висока - ами продала си на сметка
Re: Имотни казуси
25-07-2006 - 12:33:56
Благодаря за отговорите и за отделеното време!
Погледнах чл.293, в него доколкото разбирам се говори за имот, който е неподеляем.
Но, нашият имот в случая е поделяем и е разделен с протокол от съда.
И сега след 6г. се обезсилва решението на съда, поради неплащане в срок от уравнение на дяловете ни от баща ни и същият се изнася на публ.продан.
Не съм наясно с нещата, но какво да направя, толкова разбирамsad smiley(((

Анонимен потребител
Re: Имотни казуси
25-07-2006 - 13:08:33
[lex.bg]

Казва се
Quote

Чл. 293. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1999 г.) (1) Когато имотът се изнася на публична продан като неподеляем
т.е. изнася се за продан като неподеляем, а не че той самия не е поделяем - аз поне така го разбира - продава се целия накуп - ама адвокатите ще трябва да си кажат мението - защо са учили толкова време smiling smiley

В крайна сметка както ти казах нищо не пречи ти да наддаваш до "пазарната" според теб цена.
Re: Имотни казуси
25-07-2006 - 13:22:52
Аз си казах мнението, несериозно е да коментираме казусът без познаване на делбеното дело. Към Калина: Обърнете се към адвокат (за второ мнение), като предварително си копирате всички налични материали и ги занесете на колегата. Нека ги проучи и си даде мнението, становището или просто да си изложи виждането.
Re: Имотни казуси
25-07-2006 - 14:08:04
Благодаря Ви отново за съпричастността към моя проблем!
Дала съм всички документи на адвоката и сме обжалвали пред ОС.
Но, дори и той не можа да проумее, защо РС е излязъл с такова решение.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход