Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

дарение или продажба

Публикувано от lulu 
дарение или продажба
12-11-2009 - 11:42:28
Здравеите ,Маика ми има имот(парцел около софия),които иска да го раздели между мен и сестра ми ,аз искам след това да изкупия парцела от сестра ми .По какъв начин е наи добре да се направи това .Какви са недостатъците ако маика ми го раздели на две и след това го дари на мен и сестра ми ,а аз го купия от нея.Възможно ли е сестра ми (или неини наследници)да има някакви претенции след това.
Re: дарение или продажба
12-11-2009 - 12:44:55
avatar
lulu Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравеите ,Маика ми има имот(парцел около
> софия),които иска да го раздели между мен и сестра
> ми ,аз искам след това да изкупия парцела от
> сестра ми .По какъв начин е наи добре да се
> направи това .Какви са недостатъците ако маика ми
> го раздели на две и след това го дари на мен и
> сестра ми ,а аз го купия от нея.Възможно ли е
> сестра ми (или неини наследници)да има някакви
> претенции след това.


Нека ви го дари- по 1/2 ид. ч. Ставате съсобственички- само вие, не и мъжете ви. После изкупуваш частта на сестра ти. Нейните наследници няма да имат никакви права, но пък мъжът ти става съсобственик с теб на тази 1/2 ид. ч.
Re: дарение или продажба
12-11-2009 - 15:21:27
Благодаря за отговора ,адвокатка ми казва че ако е дарение тогава дори и маика ми да ги е дарила по равно на двамата ,и аз съм купил това на сестра ми (тя или неини наследници могат да ми правят проблеми след време)
Re: дарение или продажба
12-11-2009 - 17:20:40
avatar
lulu Написал:
-------------------------------------------------------
> Благодаря за отговора ,адвокатка ми казва че ако е
> дарение тогава дори и маика ми да ги е дарила по
> равно на двамата ,и аз съм купил това на сестра ми
> (тя или неини наследници могат да ми правят
> проблеми след време)


Не се сещам защо могат да направят проблем. Най- общо казано, могат да претендират, ако са лишени от запазена част...........
Прочети тук ..............
Re: дарение или продажба
13-11-2009 - 01:54:19
Благодаря за отговора ,в отпратката която сте ми дали става въпрос за наследяване при смърт,но в нашия случаи родителя е жив и здрав и иска да го дари по равно
Re: дарение или продажба
13-11-2009 - 10:38:58
avatar
lulu Написал:
-------------------------------------------------------
> Благодаря за отговора ,в отпратката която сте ми
> дали става въпрос за наследяване при смърт,но в
> нашия случаи родителя е жив и здрав и иска да го
> дари по равно

Да, но става въпрос и за запазената част. Докато е жив, може да дари на когото и каквото си иска, но след смъртта му, ако някой от наследниците е останал без своята запазена част, има право да оспори дарението.
Във вашия случай, както вече ти писах, ако наследници сте само двамата със сестра ти и някой от вас не е надарен с още нещо, което би ощетило другия, проблем не би трябвало да има.
viv
Re: дарение или продажба
10-12-2009 - 00:04:37
Където опре до пари, проблеми все може да има. Още повече че въпросното дарение може да се оспорва от някой газиран внук на сестра ви. Със новият семеен кодекс, можее да отидете и да си впишете в служба вписване режим на съжителство, при коейто, придобитото по време на брака е собственост на лицето, чието име фигурира в документа за собственост. Така ще можете директно да купите от майка си целия имот, без да правите това прехвърляне на сестра ви, което свързано със сума разноски - нови документи на името на сестра ви, нова такса прехвърляне, в случай че е продала и друг имот, данък върху разликата (ако няма такава рискувате да бъдете проверени за спекулативна сделка)и куп други неприятности. Така че си правете минете през покупка и то директно от майка ви.
Re: дарение или продажба
13-01-2010 - 01:01:53
Понятие - режим на съжителство по новия СК няма! Много внимавайте когато давате съвети, без да сте компетентни по тях!
Има законов режим на общност, на разделност и договорен режим - брачен договор!

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход