Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

казус - наследствен имот- дарение или друго

Публикувано от ome` 
казус - наследствен имот- дарение или друго
27-10-2009 - 11:09:08
Майка ми и баща ми си построиха апартамент (навремето). Баща ми почина преди няколко години. След неговата смърт, съответно аз и брат ми, придобихме по 1/6 от този имот (като майка ми има 4/6). Сега майка ми иска да прехвърли на мен нейната част от имота. Как да направи това, така че брат ми да не може да има никакви претенции и да атакува нейното решение, защото той получи други имоти (от които аз дарих моите части на него, само да има мир и любов!)... Нейното желание е и аз да бъда обезпечена, тъй като той вече има достатъчно...
Re: казус - наследствен имот- дарение или друго
27-10-2009 - 12:45:04
Класика!Разгледайте други теми, по които многократно е обсъждан този въпрос.Има начин "да не може да брата да предяви претенции".Но предвид разширяването на правомощията на някои държавни органи брат ви може да ги сигнализира и ви докара огромни проблеми и дори да загубите и 4/6 от майка ви.
Има е една заъртяна възножност да подхлъзнете и брата и държавата, но този вариант също има много подводни камъни.
Но по-скоро брат ви ако не е доволен от това че вие сте получила целия дял на майка ви тъй като има 1/6 ще ви пусне една съдебна делба и в крайна сметка имота ви ще иде на публичен търг, където ако ползва добър консултант ще ви изиграе по много коварен начин *yes*.
Успех с начинанието.
Re: казус - наследствен имот- дарение или друго
27-10-2009 - 19:09:39
avatar
ome` Написал:
-------------------------------------------------------
> Майка ми и баща ми си построиха апартамент
> (навремето). Баща ми почина преди няколко години.
> След неговата смърт, съответно аз и брат ми,
> придобихме по 1/6 от този имот (като майка ми има
> 4/6). Сега майка ми иска да прехвърли на мен
> нейната част от имота. Как да направи това, така
> че брат ми да не може да има никакви претенции и
> да атакува нейното решение, защото той получи
> други имоти (от които аз дарих моите части на
> него, само да има мир и любов!)... Нейното желание
> е и аз да бъда обезпечена, тъй като той вече има
> достатъчно...

Нека майка ти ти продаде своята част. На цена на данъчна оценка, например. И си сключете договор, заверен при нотариус, че ти ще й изплащаш парите за колкото години успееш и по начин, който намериш за най- добър.
Разбира се, при продажбата, собственик става и съпруга ти, ако си омъжена.
А какво ще стане с тази 1/6 на брат ти?
Опитай се, в замяна на това, което ти си дарила, да я получиш от него........
Re: казус - наследствен имот- дарение или друго
27-10-2009 - 21:14:09
ome` Написал:
-------------------------------------------------------
> Майка ми и баща ми си построиха апартамент
> (навремето). Баща ми почина преди няколко години.
> След неговата смърт, съответно аз и брат ми,
> придобихме по 1/6 от този имот (като майка ми има
> 4/6). Сега майка ми иска да прехвърли на мен
> нейната част от имота. Как да направи това, така
> че брат ми да не може да има никакви претенции и
> да атакува нейното решение, защото той получи
> други имоти (от които аз дарих моите части на
> него, само да има мир и любов!)... Нейното желание
> е и аз да бъда обезпечена, тъй като той вече има
> достатъчно...


Взех да не влизам тук... щото аман от юристи :] Всички се оплакват от нас.

Ама, едно ще ти кажа- от страната на булката си. Пък ти както искаш ме разбирай.
Не ти препоръчвам нотариус, по ред причини, просто си намери адвокат и ще решите задачката с лекота.

Хора- говорим за имот, който не струва 2,20,200,20000лв. Едно не проумявам- как може с лекота да рисувате върху такива интереси...

Re: казус - наследствен имот- дарение или друго
03-11-2009 - 19:16:30
avatar
Poli_2 Написал:
-------------------------------------------------------
> ome` Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Майка ми и баща ми си построиха апартамент
> > (навремето). Баща ми почина преди няколко
> години.
> > След неговата смърт, съответно аз и брат ми,
> > придобихме по 1/6 от този имот (като майка ми
> има
> > 4/6). Сега майка ми иска да прехвърли на мен
> > нейната част от имота. Как да направи това,
> така
> > че брат ми да не може да има никакви
> претенции и
> > да атакува нейното решение, защото той
> получи
> > други имоти (от които аз дарих моите части
> на
> > него, само да има мир и любов!)... Нейното
> желание
> > е и аз да бъда обезпечена, тъй като той вече
> има
> > достатъчно...
>
>
> Взех да не влизам тук... щото аман от юристи
> Всички се оплакват от нас.
>
> Ама, едно ще ти кажа- от страната на булката си.
> Пък ти както искаш ме разбирай.
> [bgcolor=red][bgcolor=blue]Не ти препоръчвам нотариус, по ред причини, просто
> си намери адвокат [/bgcolor][/bgcolor]и ще решите задачката с лекота.
>
>
> Хора- говорим за имот, който не струва
> 2,20,200,20000лв. Едно не проумявам- как може с
> лекота да рисувате върху такива интереси...
>

----------------------------------------------------------------------------------

Не ти препоръчвам нотариус, по ред причини, просто
--------------------------------------------------------------------------
си намери адвокат ... ха ха ха ... на кака ти Полина май И се разхлопала
------------------------
дъската пак

]


:} :} :]

Тая вЕрно трябва да на пусне с мир Форума ...

-----------------------------

Оме написал: Как да направи това, така че брат ми да не може да има никакви претенции и да атакува нейното решение ....

... ами тя Камито ТИ е обяснила ... прехвърля ти по нотариален ред своите собствени 4/6 идеални части, придобити в режим на вече прекратена С.И.О и по наследство ЗАДЪЛЖИТЕЛНО с ПОКУПКО-ПРОДАЖБА (фиктивна разбира се) ... и така брат ТИ може да 'оди да се снима'. Разбира се възниква проблема с това, че той въпреки всичко си има своята 1/6 идеална част и ти е СЪСОБСТВЕНИК. А и съпругата ТИ се явява автоматично собственик 2/6 идеални чАСТИ при възникване на СИО-то с продажбата, освен ако не сте в режим на разделност по Новия СК.

... Адвокатин трЕбало ... да бе да ..., колко на оФците им трЕбва кой да ги стриже ... толкова и на обикновения човек му трябва Адвокатин да го ДОИ! smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-03 19:17 от Wilson.
Re: казус - наследствен имот- дарение или друго
26-11-2009 - 14:13:55
Ходихме при адвокатка. Тя посъветва майка ми да иска съдебна делба, при която ще изплати нашите 1/6-ти и ще получи целия имот(всъщност реално ще плати само на брат ми)... като каза също, че това е най-изгодно за нас, тъй като ще се изплаща по данъчна оценка на имота. Не зная, малко ми звучи "страшно" тази съдебна делба.. Аз няма да натоваря майка ми да плаща, а (уж от нейно име) аз ще търся начин. Нещо сещате ли се за разсрочено плащане. Не разполагам със такава сума в брой, а кредит вече си имам и (какво да ви занимавам с тези неща)... Възможно ли е да се плаща някаква месечна вноска...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-26 14:32 от ome`.
Re: казус - наследствен имот- дарение или друго
28-11-2009 - 15:55:27
avatar
Quote
ome`
Ходихме при адвокатка. Тя посъветва майка ми да иска съдебна делба, при която ще изплати нашите 1/6-ти и ще получи целия имот(всъщност реално ще плати само на брат ми)... като каза също, че това е най-изгодно за нас, тъй като ще се изплаща по данъчна оценка на имота. Не зная, малко ми звучи "страшно" тази съдебна делба.. Аз няма да натоваря майка ми да плаща, а (уж от нейно име) аз ще търся начин. Нещо сещате ли се за разсрочено плащане. Не разполагам със такава сума в брой, а кредит вече си имам и (какво да ви занимавам с тези неща)... Възможно ли е да се плаща някаква месечна вноска...

Зависи какви са отношенията с брат ти, дали той ще стои бездействен, докато ти и майка ти се опитвате да го отстраните от това, което би му се полагало след смъртта й.
Не знам защо те заблуждава адвокатката, че цената ще бъде данъчната оценка. Няма такова неща- вещото лице оценява според пазарните цени.smiling smiley По принцип, се плаща разсрочено, като съдът определя времетраенето на изплащането и размера на вноските. Но, едва ли биха дали срок по- дълъг от 1-2г.
Re: казус - наследствен имот- дарение или друго
30-11-2009 - 15:26:34
Брат ми получи достатъчно много др. имоти /апартамент, в който да живее, след като се ожени и магазин+2 офиса, като дарение от майка ми, затова че гледа баба ми 5г./, но му се иска да вземе 1/2 и от този. Аз "съм за бой", че когато се тръшкаше за второто дарение, не заех твърда позиция по отношение на този имот, но смятах, че сме хора и ще се разберем, когато му дойде времето...в края на краищата ...и лакомията трябва да има край! Не съм случила на роднини! Просто, когато майка ми предложи това, си дадох сметка, че аз имам дете, което трябва да осигуря /брат ми е семеен, но няма деца и започна да продава имоти, за да живее... понеже не работи!/
Re: казус - наследствен имот- дарение или друго
30-11-2009 - 16:24:08
avatar
Quote
ome`
Брат ми получи достатъчно много др. имоти /апартамент, в който да живее, след като се ожени и магазин+2 офиса, като дарение от майка ми, затова че гледа баба ми 5г./, но му се иска да вземе 1/2 и от този. Аз "съм за бой", че когато се тръшкаше за второто дарение, не заех твърда позиция по отношение на този имот, но смятах, че сме хора и ще се разберем, когато му дойде времето...в края на краищата ...и лакомията трябва да има край! Не съм случила на роднини! Просто, когато майка ми предложи това, си дадох сметка, че аз имам дете, което трябва да осигуря /брат ми е семеен, но няма деца и започна да продава имоти, за да живее... понеже не работи!/

Добре, защо не му поставиш ребром нещата- получил е дарение от майка ти, което, реално погледнато, накърнява твоята запазена част. Която, по закон, е равна на неговата. Или да се съгласи да ти прехвърли своята част, както и майка ти- нейната, че да имаш и ти нещо цяло, или ще му оспориш неговото дарение.........
Апартаментът, в който живее, пак ли е дарение от майка ти?
Re: казус - наследствен имот- дарение или друго
30-11-2009 - 17:13:04
Апартаментът, в който живее е дарение от баща ми / 2001-починал/ и от майка ми. Тези истории започнаха, след като почина баща ми. Преди това никой не смееше да гъкне...
Но преди 2-3 г. буквално започна да изнудва майка ми да му препише магазина + 2 бр. офиси /това си беше чисто нейно наследство - от майка й/, тормозеше я психически. Тя се разболяваше при всеки разговор с него...А мен пък, ме гледаше като враг. Въпреки че аз никога не съм изявявала претенции за какъвто и е имот...С моя съпруг си построихме апартамент. И никой не ми е помагал... И си е само наш...
А за имотите на родителите- който ги е строил, той да прецени на кого - какво да даде...
Но при тези обстоятелства - аз реших, че майка ми ми е по-ценна от имотите и и казах да му дава каквото иска, за да спре... И спря!
...А сега - само при мисълта, че всичко това ще започне отново, след като разбере, че тя иска да ми дари нейната част...тръпки ме побиват...
Преди време той ми каза, че след като почине майка, иска да продадем апартамента и да си разделим парите...Нямал претенции към жилището, като такова. Значи е направил сметка и за него!
Е, това е!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход