Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Особен случай, търся съвет ?

Публикувано от monitor 
Особен случай, търся съвет ?
05-08-2009 - 09:32:38
Здравейте, попадна ми имот в София, който трябва да продам. Случаят, обаче, е по-особен, а именно:
Става дума за апартамент ново с-во с Акт 15, който е собственост на рускиня. Тя е придобила това жилище като обезщетение срещу строеж върху парцела им.
Относно земята към този ап. тя има само идеална част от отстъпено право на строеж - т.е. няма право на ид.част от самата земя /като рускиня/.
Според вас:
1. Дали да искам от строителя по неговото ценообразуване да има и ид.част от земята, припадаща се на този ап. ? Мисля, че ще е проблем продажбата именно по тази причина. Всеки нов собственик ще иска да получи не само правото на строеж, но и самата земя.
2. Какви може да са последиците за новия собственик, ако получи само правото на строеж ?

Интуицията ми дава някакви отговори, но не знам дали са правилни.
Ще бъда благодарна, ако ме посъветвате.
Лек ден smiling smiley
Re: Особен случай, търся съвет ?
05-08-2009 - 17:26:14
avatar
monitor Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте, попадна ми имот в София, който трябва
> да продам. Случаят, обаче, е по-особен, а именно:
> Става дума за апартамент ново с-во с Акт 15, който
> е собственост на рускиня. Тя е придобила това
> жилище като обезщетение срещу строеж върху парцела
> им.
> Относно земята към този ап. тя има само идеална
> част от отстъпено право на строеж - т.е. няма
> право на ид.част от самата земя /като рускиня/.
> Според вас:
> 1. Дали да искам от строителя по неговото
> ценообразуване да има и ид.част от земята,
> припадаща се на този ап. ? Мисля, че ще е проблем
> продажбата именно по тази причина. Всеки нов
> собственик ще иска да получи не само правото на
> строеж, но и самата земя.
> 2. Какви може да са последиците за новия
> собственик, ако получи само правото на строеж ?
>
> Интуицията ми дава някакви отговори, но не знам
> дали са правилни.
> Ще бъда благодарна, ако ме посъветвате.
> Лек ден

А от къде идва нейното право на строеж.Как е обезщетена като не е собственик на парцела.
Re: Особен случай, търся съвет ?
06-08-2009 - 20:56:36
Не знам откъде идва. Какво ще ме посъветвате по моите въпроси ?
Re: Особен случай, търся съвет ?
06-08-2009 - 21:04:09
Тя е придобила това жилище като обезщетение срещу строеж върху парцела им.

Ако някой е обезщетен собственик, явно е собственик на земята.
Той е отстъпил право на строеж, суперфиция на някой да построи на собствената му земя нещо, в замяна на което от това нещо ще получи процент.
Всеки собственик на обект в сградата получава ид.ч. от правото на строеж, както и почти винаги получава и ид.ч. от земята, освен ако собственика на земята не реши по някаква причина да запази собствеността си.

Да вземеш да кажеш според теб чия е земята, че аз нещо не мога да разбера питането.
Re: Особен случай, търся съвет ?
06-08-2009 - 22:19:05
момчета, човека е обяснил - това е рускиня и като такава не може да притежава земя.
Земята е собственост на юридическо лице, фирма най-вероятно на мъжа и. (мъжа и испанец ли е?) понеже наближава А16 фирмата прехвърля апартамента на ч.л. защото след А16 оценката се вдига както и полагащото се ДДС...
Като завършат сградата, строителите ще им се иска да прехвърлят и земята на живущите - щото няма какво да правят с нея...
Масова практика е хората да си купуват жилища само с право на строеж - не са ощетени по никакъв начин, по отношетие на собствеността на жилищата си. Половин софия живее в жилища с право на строеж - без земя!!! Панелките например....
Маса строители пищят, че не могат да организират хората да им прехвърлят полагащите им се хилядни ид.ч. от земята, след като са построили и издали строежа.
Re: Особен случай, търся съвет ?
06-08-2009 - 22:42:06
фирмата прехвърля апартамента на ч.л.

значи, жената не е обезщетен собственик, а фирмата. Рускинята е купувач.
Но ако нещата са така, както пише Иво, фирмата може да купи ид.ч. от земята.
Ако това е толкова важно.
Re: Особен случай, търся съвет ?
06-08-2009 - 23:21:40
Земята, най-вероятно е уговорено да бъде прехвърлена от фирмата на чужденците на строителя след като се изпълнят клаузите по суперфицията и сградата бъде завършена. докато това стане не е проблем фирмата на чужденците да си продават полагащите им се по обещетение апартаменти, те съответно посъветвани от адвокат бързат да прехвърлят фирмените апартаменти на жените си за да не плащат данъци...схемата масово я правят и строителите за апартаментите, които още не са си продали а им предстои А16...
Затова въпросната рускиня твърди че е обезщетена, (по някаква позволена от закона схема са си купили земя в българия, намерили са строител и после си продават апартаментите, като плащат възможно най-малко данъци) и затова няма земя с още недовършеното си жилище.
Re: Особен случай, търся съвет ?
07-08-2009 - 00:49:55
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> момчета, човека е обяснил - това е рускиня и като
> такава не може да притежава земя.

Без да се намесвам в същината на спора( фактите), леко да поправя една неточност.
чл.29 от ЗС все пак... казва, че може. smiling smiley
Re: Особен случай, търся съвет ?
07-08-2009 - 13:13:16
Поли2, чета ти постовете - винаги си много точна.
Досега когато чужденец е купувал имот в България, сградата (къщата) купува като частно лице а земята или ИЧ от нея като юридическо лице (ЕООД например)
Последния обслужван от нас чужденец беше миналата година. Има ли промени?

поствам и чл. 29. за да ми покажеш по коя алинея рускинята може да си купи земята като физичиско лице. (познавам една рускиня дето строи сгради с мъжа и - испанец, ако са те - със сигурност не са получавали наследство...)

Чл. 29. (Изм., ДВ, бр. 31 от 1990 г. и бр. 33 от 1996 г., изм. доп. ДВ бр. 24/2007 г.)
(1)Чужденци или чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земя при условията на международен договор, ратифициран по реда на чл. 22, ал. 2 от Конституцията на Република България, обнародван и влязъл в сила, а чужденците - и при наследяване по закон.
(2)Граждани на държавите - членки на Европейския съюз, или на държавите - страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да придобиват право на собственост върху земя при спазване на изискванията, установени със закон, в съответствие с условията на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз.
(3)Юридически лица от държавите - членки на Европейския съюз, или от държавите - страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да придобиват право на собственост върху земя по реда на ал. 2.
(4)Чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху сгради и ограничени вещни права върху недвижим имот в страната, освен ако със закон е установено друго.
(5)Чужда държава или междуправителствена организация може да придобива право на собственост върху земя, сгради и ограничени вещни права върху недвижим имот в страната въз основа на международен договор, на закон или акт на Министерския съвет.
(6)Чужда държава не може да придобива право на собственост върху недвижим имот в страната по наследство.
Re: Особен случай, търся съвет ?
07-08-2009 - 16:19:38
Иво... не знам как да ти отговоря кратичко, че не съм привърженик на дългите постове.
Идеята е, че не става с форумни съвети, когато проблема е вещен. Това е максима. Още повече, когато не са изложени коректно фактите.
Апострофирах твърдението ти, което цитирах в предния си пост. Аз не бих била категорична, докато не се запозная с документацията.( хлъзгаво звучи, но детайлите са от съществено значение, поне за моята професия.

Quote

Тя е придобила това жилище като обезщетение срещу строеж върху парцела им.
Относно земята към този ап. тя има само идеална част от отстъпено право на строеж - т.е. няма право на ид.част от самата земя /като рускиня/.


Не харесах изложеното, като фактология.
Понякога има разминаване в термините добили общественост и правната терминология. А се намирам в неюридически форум- нямам знание, какво се влага в тях. Твърди се да е рускиня, но дали е само рускоговоряща, не се казва с какво гражданство е. Множественото число дали не е израз на смесен брак? И гражданин на чия държава е съпругът, ако има такъв.
И какво е това обезщетение?!?


На твоето питане принципен отговор съм дала - чл. 29 от ЗС във вр с чл. 22 от К дават рамката на изключенията.
Но има и други относими норми.

Като се замислих- ПС е ограничено вещно право... може и да има истина в изложеното. Но аз пък не съм от гадателския колектив.







Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-07 16:22 от Poli_2.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход