Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Данък при продажба на "основно жилище"

Публикувано от magea 
Данък при продажба на "основно жилище"
18-04-2006 - 02:59:52
Моля, помогнете за следния казус:
Живея в един апартамент от 1989 г. до сега. Същият бе 50/50 собственост на майка ми и сестра ми до март 2005г, когато им изплатих дяловете (покупко-продажба) и апартаментът стана моя собственост. Сега ще го продавам.
Въпросът ми е ще дължа ли данък (при разлика между покупната и продажната цена) когато го продам? Жилището е ползвано от мен и моето семейство (съпруг, деца) 16 г. като основно, но е имам собственост от 1 г.
Цитирам:
ЗАКОН за облагане доходите на физическите лица
Чл. 12. (1) Не подлежат на облагане:
1. доходите от продажба или замяна на:
а) апартамент, къща или вила, включително прилежащата земя, при условие, че са били основно жилище на продавача не по-малко от три години преди продажбата или замяната;

ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ И ТАКСИ, ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
2. "Основно жилище" е имотът, който служи за задоволяване на жилищните нужди на гражданина и членовете на неговото семейство през преобладаващата част от годината.
не дължиш данък, споко. Правилно си видял
Е има и юристи,които да ти кажат ,но за мен:
Покупка през 2005г.-ставате собственици със скъпата ти половинка следователно и ще продавате заедно/предполагам smiling smiley /.Когато го купихте през 2005г. подадохте декларация в ... за покупка и го обявихте за основно.За мен трите години не са минали.Дори да се счита че ти си имала 1/6 основно преди това.Но пак си питай.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход