Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

нужда от помощ!

Публикувано от fest67 
нужда от помощ!
04-01-2009 - 22:27:00
Здравейте,
изникна следния казус при нас: къща която в момента жена ми има 1/6 (от майка си която почина лека и пръст), вуйчо и (брат на майка) има 1/6 и дядо и има останалите 4/6. Разделението е такова защото когато почина бабата, дядото, вуйчото и майка и взеха по 1/3 от дела и. Да е жив и здрав дядото (вече на над 90) но би трябвало като почине 2/4 от неговият дял да отидат при вуйчото и 2/4 при жена ми. Но: стареца нещо се е заинатил и последно каза че щял да ги дели така че на жена ми да даде само 1/4, останалите да ги даде на вуйчото който има две дъщери та един вид всяка от внучките да има по 1/3 от имота. Не съм сигурен и затова се обръщам за съвет- ако не ме лъже паметта, някаде бях чел че не може така да се прескача реда на наследство и дори да има завещание то ще може да се обори в съда. Всмисъл че жена ми при всички положения би трябвало да си вземе полагаемото и накрая да имат с вуйчото по равен дял 1/2( или 3/6)-той като пряк наследник, тя като наследничка на майка си. Много мразя роднински разправии но вуйчото е гад и не мислим да му даваме нищо даром а и мястото си заслужава. Предварително благодаря за помощта и дано да е станало ясно какво точно питамsmiling smiley
Re: нужда от помощ!
04-01-2009 - 22:37:22
avatar
fest67 Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
> изникна следния казус при нас: къща която в
> момента жена ми има 1/6 (от майка си която почина
> лека и пръст), вуйчо и (брат на майка) има 1/6 и
> дядо и има останалите 4/6. Разделението е такова
> защото когато почина бабата, дядото, вуйчото и
> майка и взеха по 1/3 от дела и. Да е жив и здрав
> дядото (вече на над 90) но би трябвало като почине
> 2/4 от неговият дял да отидат при вуйчото и 2/4
> при жена ми. Но: стареца нещо се е заинатил и
> последно каза че щял да ги дели така че на жена ми
> да даде само 1/4, останалите да ги даде на вуйчото
> който има две дъщери та един вид всяка от внучките
> да има по 1/3 от имота. Не съм сигурен и затова се
> обръщам за съвет- ако не ме лъже паметта, някаде
> бях чел че не може така да се прескача реда на
> наследство и дори да има завещание то ще може да
> се обори в съда. Всмисъл че жена ми при всички
> положения би трябвало да си вземе полагаемото и
> накрая да имат с вуйчото по равен дял 1/2( или
> 3/6)-той като пряк наследник, тя като наследничка
> на майка си. Много мразя роднински разправии но
> вуйчото е гад и не мислим да му даваме нищо даром
> а и мястото си заслужава. Предварително благодаря
> за помощта и дано да е станало ясно какво точно
> питам


Всеки, докато е жив, може да се разпорежда с това , което има, така както реши.
Жена ти има 1/6 от майка си, като пряка наследница. Но, дядото може да припише неговата си част на когото иска. Така че, почвайте да му правите "мили очи", запознайте се с личния му лекар и в краен случай, ако успеете, направете освидетелстване- само така можете евентуално да възпрепятствате разпореждането.....
Re: нужда от помощ!
05-01-2009 - 10:33:33
Може да завещава, но 1/2 е винаги на наследницине по закон. В случая това не ти върши работа, защото ти гарантира само 1/4, а дядото ти дава 1/3. По закон може да го направи.
rad
Re: нужда от помощ!
05-01-2009 - 13:31:55
След смъртта на наследодателя неговите преки наследници/съпруг, деца или внуци на починали деца/ имат т.нар. запазена част от откритата наследствената маса. Ако приживе наследодателя е нарушил квотата на тази запазена част на някой от преките си наследници, чрез дарение в полза на някой друг от наследниците, ощетения в срок от 5 години /ако не греша/ има право да търси своята "запазена част". Ако е извършена покупко-продажба между т.нар. свързани лица/напр. между родител и дете/ приживе на родителя, ощетения първо трябва да докаже, че тази покупко-продажба прикрива дарение и след това да търси своята "запазена част".
Re: нужда от помощ!
05-01-2009 - 15:58:14
fest67 Написал:
-------------------------------------------------------
> Но: стареца нещо се е заинатил и
> последно каза че щял да ги дели така че на жена ми
> да даде само 1/4, останалите да ги даде на вуйчото
> който има две дъщери та един вид всяка от внучките
> да има по 1/3 от имота.


.Дядото е в пълното си право да се разпорежда със собствеността си докато е жив,а вашите мераци са си ваша работа.

Много мразя роднински разправии но
> вуйчото е гад и не мислим да му даваме нищо даром
> а и мястото си заслужава.

Че, какво имате на този етап,та дори и вече мислите на кого, какво да" давате даром"от" мястото,което си заслужава"?


smoking smiley Интересно,какво ли е мнението на вуйчото за вас?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-05 16:00 от komin4e.
Re: нужда от помощ!
05-01-2009 - 16:40:27
ами прочети по-нагоре какво имаме и може и да ти стане ясноsmiling smiley. а вапросът ми беше имено за тази запазена част!
Re: нужда от помощ!
05-01-2009 - 19:38:28
fest67 Написал:
-------------------------------------------------------
> ами прочети по-нагоре какво имаме и може и да ти
> стане ясно. а вапросът ми беше имено за тази
> запазена част!


По-важно е, на вас дали ви се изясни,че на този етап имате само 1/6 от целият имот.А дядото, приживе има пълната свобода да прехвърли своите 4/6,по един или друг начин,на другите си две внучки и след неговата кончина,вие просто да няма какво да наследите.
Между другото,при кого живее стареца и кой е поел неговото обгрижване?Вие или вуйчото?
Re: нужда от помощ!
05-01-2009 - 21:43:31
Стареца засега живее сам и то много добре се справя. Но това което става и не ни харесва-от година на година си променя мнението и познайте- разбира се че синът му (вуйчото) е превилигирован.
Re: нужда от помощ!
05-01-2009 - 22:29:37
fest67 Написал:
-------------------------------------------------------
> Стареца засега живее сам и то много добре се
> справя.


И Ахил е имал слабо място!Ориентирайте се,докато е време?
*yes*
Re: нужда от помощ!
06-01-2009 - 11:59:39
avatar
fest67 Написал:
-------------------------------------------------------
> Стареца засега живее сам и то много добре се
> справя. Но това което става и не ни харесва-от
> година на година си променя мнението и познайте-
> разбира се че синът му (вуйчото) е превилигирован.


Логичният въпрос е, защо? Какво прави вуйчото, че да печели симпатиите на дядото? Дали отделя от времето си, за да му се обажда, да го посещава, да си говори с него? Това е, което липсва на възрастните- някой, с когото да си поговорят.........
И друго има- синът му е най- близък, което е нормално. И е нормално да бъде привилегирован. Твоите деца , за теб, не са ли?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход