Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преустройство на апартамент и тежести?

Публикувано от zestate 
Преустройство на апартамент и тежести?
17-12-2008 - 15:52:34
Имам следния да го наречем "казус". Притежавам апартамент върху който има учредена ипотека в полза на банка за отпуснат ипотечен кредит.
Извършвам преустройство на апартамента със строително разрешеително в търговски обект. Търговския обект ще бъде въведен в експлоатация и ще се снабдя с нотариален акт вече за магазин.
Ако не уведомя банката за преустройството какво се случва? Апартамента върху който има ипотека изчезва от правния мир smiling smiley На негово място се появява магазин чист от тежести.... дали само така си мисля?
Re: Преустройство на апартамент и тежести?
17-12-2008 - 16:16:47
avatar
zestate Написал:
-------------------------------------------------------
> Имам следния да го наречем "казус". Притежавам
> апартамент върху който има учредена ипотека в
> полза на банка за отпуснат ипотечен кредит.
> Извършвам преустройство на апартамента със
> строително разрешеително в търговски обект.
> Търговския обект ще бъде въведен в експлоатация и
> ще се снабдя с нотариален акт вече за магазин.
> Ако не уведомя банката за преустройството какво се
> случва? Апартамента върху който има ипотека
> изчезва от правния мир На негово място се появява
> магазин чист от тежести.... дали само така си
> мисля?

Как си представяш новия нотариален акт? Как ще бъде формулиран? Констативен ли ще е? :]
Мисля, че никой няма да ти издаде нов нотариален акт. Просто ще имаш книжа, доказващи законността на промяната на статута.
А и в стария н. а. имаш отразена ипотеката. Кой нотариус ще си сложи главата в торбата да я "забрави"?
Re: Преустройство на апартамент и тежести?
17-12-2008 - 18:10:58
На нотариуса не му е работа да проверява дали имота е ипотекиран, ако ти издава констативен нотариален акт за магазин. Той не "забравя" ипотеката, просто в констативен нотариален акт не се вписват тежестите върху имота.
А самата ипотека продължава да си тежи върху имота, независимо дали си му променил предназначението. И 100% съм сигурен, че в договора за кредит ти е забранено да променяш предназначението на имота без съгласието на банката. Виж, да не ти стане кредита предсрочно изискуем.
Re: Преустройство на апартамент и тежести?
17-12-2008 - 18:41:09
Мисля да искам точно констативен акт.
На база удостоверението за въвод в експлоатация и строителното разрешение.
Това не го мисля като форма на шмекеруване, а само ми е любопитно.
За апартамента имам договор за покука от Столичен народен съвет. Навремето не се издаваха НА за тия покупки.
Re: Преустройство на апартамент и тежести?
18-12-2008 - 13:54:40
ей много тарикати се навъдиха напоследък ей. и сега банките ще гризнат дървото :}



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-18 13:55 от nradev11.
Re: Преустройство на апартамент и тежести?
18-12-2008 - 14:53:00
avatar
zestate Написал:
-------------------------------------------------------
> Мисля да искам точно констативен акт.
> На база удостоверението за въвод в експлоатация и
> строителното разрешение.
> Това не го мисля като форма на шмекеруване, а само
> ми е любопитно.
> За апартамента имам договор за покука от Столичен
> народен съвет. Навремето не се издаваха НА за тия
> покупки.


Договорът с общината има силата на н.а. и е вписан.
Констативният н. а. само констатира нещо, което ти заявяваш. А в случая, нали трябва да докажеш, че този магазин го имаш отнякъде? Нали разрешенията за преустройство са на база акта ти за собственост на преустроявания имот!
Re: Преустройство на апартамент и тежести?
23-12-2008 - 15:02:47
Какъв констативен НА. Това да не си го намерил на панаира или да го владееш по давност? На базата на съответните разрешителн иза преустройство и един вагон други документи имотът се заличава като апартамент и на негово място, първо в кадастъра, след това в книгите по вписване се появява магазин с всички тежести. Собственоста не се определя от нотариалният акт, а от книгата по вписвания. Там на мястото на едното ще се появи друго, ако въобще се стигне до вписване на магазина, без декларация от банката при съответната тежест.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход