Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос относно строителство в поземлен имот

Публикувано от Hrist0 
Въпрос относно строителство в поземлен имот
16-12-2008 - 22:33:02
Здравейте,

Първо се извинявам, ако темата не е за този раздел. Моля администратора да я премести, където смята че е редно да бъде. Накратко - купих наскоро парцел във вилна зона около Кокаляне и тръгнах да вадя виза за проектиране. От общината обаче ми казаха, че тъй като било Поземлен имот, съм трябвало да внеса някакво обосновано предложение пред ДАК /дано помня правилно/. По принцип съм наел един човечец, който да се занимава с тези неща, но днес нещо ми изглеждаше много несигурен. Отидохме при някаква негова позната, дето била професионалист в тези неща и се занимавала с такива работи и започна един спор - дали трябвало да се пуска обосновано предложение и да се вкара имота в регулация или може да се мине със схема на застрояване, която тя да изготви и да мине през ДАК. Въпросите са ми два:
1. Как мога да вкарам имота в регулация, като съседите ми не са? Според мен жената е права, че трябва да се мине само със схема на застрояване, така ли е? Ако някои има опит в това - ще съм благодарен да го сподели.
2. Втория въпрос може да е странен на някой и да почнат едни реплики тук - Ей, тоя пак иска да мине тънко - обаче ми се струва че една такава скица се чертае за един ден максимум /да не кажа за няколко часа/. После има две три ходенета по инстанции. И за това нещо ми искат 800 лв. /имота е 477 квадрата/. На мен лично ми струват доста тези парички, поне като знам аз с какъв труд ги вадя. Моля да ми кажете, дали е нормално това и ако не - при кой мога да отида за по-разумна оферта?

Мерси предварително на всички, който ще се нагърбят да ме ориентират.

Поздрави
Христо
Re: Въпрос относно строителство в поземлен имот
17-12-2008 - 16:26:00
avatar
Hrist0 Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
>
> Първо се извинявам, ако темата не е за този
> раздел. Моля администратора да я премести, където
> смята че е редно да бъде. Накратко - купих наскоро
> парцел във вилна зона около Кокаляне и тръгнах да
> вадя виза за проектиране. От общината обаче ми
> казаха, че тъй като било Поземлен имот, съм
> трябвало да внеса някакво обосновано предложение
> пред ДАК /дано помня правилно/. По принцип съм
> наел един човечец, който да се занимава с тези
> неща, но днес нещо ми изглеждаше много несигурен.
> Отидохме при някаква негова позната, дето била
> професионалист в тези неща и се занимавала с
> такива работи и започна един спор - дали трябвало
> да се пуска обосновано предложение и да се вкара
> имота в регулация или може да се мине със схема на
> застрояване, която тя да изготви и да мине през
> ДАК. Въпросите са ми два:
> 1. Как мога да вкарам имота в регулация, като
> съседите ми не са? Според мен жената е права, че
> трябва да се мине само със схема на застрояване,
> така ли е? Ако някои има опит в това - ще съм
> благодарен да го сподели.
> 2. Втория въпрос може да е странен на някой и да
> почнат едни реплики тук - Ей, тоя пак иска да мине
> тънко - обаче ми се струва че една такава скица се
> чертае за един ден максимум /да не кажа за няколко
> часа/. После има две три ходенета по инстанции. И
> за това нещо ми искат 800 лв. /имота е 477
> квадрата/. На мен лично ми струват доста тези
> парички, поне като знам аз с какъв труд ги вадя.
> Моля да ми кажете, дали е нормално това и ако не -
> при кой мога да отида за по-разумна оферта?
>
> Мерси предварително на всички, който ще се
> нагърбят да ме ориентират.
>
> Поздрави
> Христо


Вземи си скицата и отиди в ДАГ. Намира се на ул. Сердика, зад банята. Всеки понеделник и четвъртък, от 14-17ч. имат приемен ден. Качи се на 3 етаж и виж на коя стая пише Панчарево и Кокаляне. Покажи им скицата и н. а. и ги попитай какво трябва да направиш. Ако е частично изменение, има си процедура- така или иначе, трябва да си наемеш фирма, която да ти направи обоснованото предложение заедно със скица- проект. После го подаваш в ДАГ и чакаш. Цената , която ти искат,не е висока. Скицата, която е нужна няма нищо общо с изчертаването на ръка на имота ти.
Re: Въпрос относно строителство в поземлен имот
17-12-2008 - 17:34:00
Мерси за отговора, ще гледам да намина тези дни, дано само не ги хвана в "Коледно" работно време.
Re: Въпрос относно строителство в поземлен имот
17-12-2008 - 18:48:27
Искай "временна" виза - не помня по кой член на ЗУТ беше.
Имаш право на 60 м2 на етаж на съсобственик.
Другия вариант е в ДАГ мотивирано предложение за ПУП - ПЗ (План за застрояване). Мотивираното се прави от геодезическа фирма. След около 2 месеца ще вземеш допускане до процедура. После - проект за ПЗ (една хартийка на паус за която взимат 500 лева която пак се прави от геодезическа фирма). После го внасяш това в ДАГ. От там го пращат в района. От там издирват съседите да им го обявят. Най често ти си ги издирваш. После пак се връща в ДАГ - минава на съвет. После пак в района - пак обявяване на заповедта. И най накрая - заветната виза. А и да не забравим - в ДАГ взимат около 600 лева.

Съвет - дръпни районния техик. Дай му рушвет. Да ти даде временна виза. Иначе - най малко 6 месеца мъки. Тая държава е пълна свинщина. И за дворен кенеф и за небостъргач процедурите са еднакви.
Re: Въпрос относно строителство в поземлен имот
18-12-2008 - 13:32:36
avatar
zestate Написал:
-------------------------------------------------------
> Искай "временна" виза - не помня по кой член на
> ЗУТ беше.
> Имаш право на 60 м2 на етаж на съсобственик.
> Другия вариант е в ДАГ мотивирано предложение за
> ПУП - ПЗ (План за застрояване). Мотивираното се
> прави от геодезическа фирма. След около 2 месеца
> ще вземеш допускане до процедура. После - проект
> за ПЗ (една хартийка на паус за която взимат 500
> лева която пак се прави от геодезическа фирма).
> После го внасяш това в ДАГ. От там го пращат в
> района. От там издирват съседите да им го обявят.
> Най често ти си ги издирваш. После пак се връща в
> ДАГ - минава на съвет. После пак в района - пак
> обявяване на заповедта. И най накрая - заветната
> виза. А и да не забравим - в ДАГ взимат около 600
> лева.

Временната виза не беше ли за временни строежи върху отреден за нещо с обществена полза терен? Там се иска разрешение от общината и куп други подробности има.
Ако мине през частично изменение, след мотивираното предложение и удобрението на ДАГ, в което са нанесени и параметрите, разрешени за района,скицата се вади от общината. А ваденето и на виза, заедно с нея, е 50лв.
В ДАГ, за 500кв.м. , малко в по- престижна зона, ми взеха 120лв.


Re: Въпрос относно строителство в поземлен имот
23-12-2008 - 15:11:38
Христо,
слушай сега гласът на разума. Остави ги тези глупости горе. Отиваш в района, около вратата има обяви, /вътре в сградата, не отвън/. четеш внимателно и ако откриеш фирма, която се занимава с това отиваш там. Тази фирма е точната. Ако няма, отиваш на среща с гл. архитект на района и му казваш: "Господин еди кой си, имам един имот, но не съм от тук и ако може да ме насочите към някой, който да му промени статута?" и чавекът те насочва към фирмите или архитекти с които работи. Може да се направи на отворен и да каже, че не поднава, тогава отиваш в техн. отдел и питаш същото.
Така стават работите, за това питай др. Иванов, той се занимава с тези неща, но в района на Сл. бряг. Без точните хора само ще си губиш времето и ще плащаш пари. Може и да стане след 2 г., ама ...
Re: Въпрос относно строителство в поземлен имот
23-12-2008 - 15:43:53
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Христо,
> слушай сега гласът на разума. Остави ги тези
> глупости горе. Отиваш в района, около вратата има
> обяви, /вътре в сградата, не отвън/. четеш
> внимателно и ако откриеш фирма, която се занимава
> с това отиваш там. Тази фирма е точната. Ако няма,
> отиваш на среща с гл. архитект на района и му
> казваш: "Господин еди кой си, имам един имот, но
> не съм от тук и ако може да ме насочите към някой,
> който да му промени статута?" и чавекът те насочва
> към фирмите или архитекти с които работи. Може да
> се направи на отворен и да каже, че не поднава,
> тогава отиваш в техн. отдел и питаш същото.
> Така стават работите, за това питай др. Иванов,
> той се занимава с тези неща, но в района на Сл.
> бряг. Без точните хора само ще си губиш времето и
> ще плащаш пари. Може и да стане след 2 г., ама ...

Това звучи много логично. Мисля, че даже видях такива обяви като ходих да си изтеглям документите от общината, ама нали уж бях с човека, който ги урежда тези неща и нищо не погледнах. Ще се поразходя тези дни до там и ще видя какви са обявите. Мерси за идейката.

Весели празници на всички и успешна Нова година.

Поздрави
Христо
Re: Въпрос относно строителство в поземлен имот
06-01-2009 - 16:18:21
За съжаление, нямаше никакви обяви в общината. Ето защо минавам на вариант да търся алтернативни фирми. Ако някой знае такива - моля да ми даде данни за контакт, за да се свържа с тях и да видя кой какво може да направи.

Поздрави
Христо
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход