Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

делба на апартамент

Публикувано от boko 
делба на апартамент
11-11-2008 - 04:37:09
АЗ СЬМ ЕДНА ДЬ6ТЕРЯ В СЕМЕИСТВОТО ,БА6ТА МИ ПО4ИНА КОГАТО БЯХ НА 14 ГОДИНИ ,СЛЕД ТОВА МАИКА МИ СЕ ОМЬЖВА ПОВТОРНО И СИ ЗАКУПУВА АПАРТАМЕНТ НА НЕИНО ИМЕ (ПО ВРЕМЕ НА БРАКА) И НИЕ СЬС МОИТЕ ДЕЦА ЗАЖИВЯХМЕ С ТЯХ ЗАЕДНО,ТЯ ПО4ИНА ПРЕДИ 6 ГОДИНИ А МЬЖЬТ И ПРЕДИ 3.НЕ ОСТАВИХА И ДВАМАТА ЗАВЕ6ТАНИЕ И НИЕ ПРОДЬЛЖИХМЕ ДА ПОЛЗВАМЕ ЖИЛИ6ТЕТО ,ОБАЧЕ СЕ ПОЯВИ СЕСТРАТА НА ВТОРИЯТ МИ БА6ТА И СИ ИСКА ДЕЛА КОИТО Е МНОГО ПО ГОЛЯМ ОТ МОЯ ....НА УЛИЦАТА ЛИ ДА ОТИДА .КАК ТРЯБВА ДА ПРОЦЕДИРАМ СЛЕД КАТО СМЕ ЖИВЯЛИ В ТОЗИ ДОМ И СМЕ ГО СТОПАНИСВАЛИ А СЕГА ИСКАТ ЕДВА ЛИ НЕ ДА НИ ГО ОТНЕМАТ ......МОЛЯ ДАИТЕ МИ СЬВЕТ .
Re: делба на апартамент
11-11-2008 - 09:21:29
Здравейте, за съжаление не може да направите много неща. Възможно е да поискате възлагане на имота, т.е. при евентуална съдебна делба съдът да постанови вие да останете собственик на имота, НО трябва да наплатите дела на дъщерята, на съпруга на майка ви.
Направете справка в сл.Вписвания дали няма завещание, което трябва да бъде обявено.

Поздрави и късмет!

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: делба на апартамент
16-12-2008 - 15:11:06
консултирай се с адвокат за да остановиш дела на сестра му , но според мен при положение , че си единствено дете на майка си и тя няма деца от вторият брак делът на сестрата няма как да е по - голям. Когато отидеш при адвокат носи удостоверение за наследници на майка си и на съпругът й вади се от служба ЕСГРАО.

p.s. ако на теб не ти издадат за съпругът накарай сетра му да го вземе.
от сега се подготви - за да остане апартаментът твой трябва да се доплаща, просто трябва да се разбере колко.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-16 15:12 от Victor.
rad
Re: делба на апартамент
24-12-2008 - 14:26:29
Ако съм разбрала правилно - имаме един апартамент, който е придобит по време на брак. Той е СИО - тоест собственост на двамата съпрузи, която е неделима по време на брака. След смъртта на твоята майка ти си наследила половината от нейната част - това ти е запазената част от наследството което се открива след смъртта й. Другата половина от нейната част е наследил съпруга, който не е твой баща. След неговата смърт неговите наследници наследяват неговата половина от апартамента + онази част, която той приживе е наследил от майка ти. Това ми е на първо четене.
Re: делба на апартамент
12-01-2009 - 12:40:38
Съвсем не са такива сметките на rad smiling smiley
Имаме апартамент в режим на СИО!
Почива майката, СИО-то се прекратява и от бездялова съсобствеността се превръща в дялова при 1/2 идеална част за съпругът на майка и, а другата 1/2 ид.ч. се поделя по-равно между наследниците, т.е. между преживелия съпруг и дъщеря и. Така сестра му е наследила по-голям дял, защото има първо 1/2 ид.ч. лична собственост на брат и, а след това и половината от 1/2 която се явява наследство от съпругата му.
1/4 за дъщеря и и 3/4 за сестрата.
Евентуално може да се поиска възлагане на имота по съдебен ред, но въпроса е имате ли средства да наплатите дела на сестрата на втория съпруг на майка Ви?

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: делба на апартамент
12-01-2009 - 16:36:44
medilex Написал:
-------------------------------------------------------
> Съвсем не са такива сметките на rad
> Имаме апартамент в режим на СИО!
> Почива майката, СИО-то се прекратява и от
> бездялова съсобствеността се превръща в дялова при
> 1/2 идеална част за съпругът на майка и, а другата
> 1/2 ид.ч. се поделя по-равно между наследниците,
> т.е. между преживелия съпруг и дъщеря и. Така
> сестра му е наследила по-голям дял, защото има
> първо 1/2 ид.ч. лична собственост на брат и, а
> след това и половината от 1/2 която се явява
> наследство от съпругата му.
> 1/4 за дъщеря и и 3/4 за сестрата.
> Евентуално може да се поиска възлагане на имота по
> съдебен ред, но въпроса е имате ли средства да
> наплатите дела на сестрата на втория съпруг на
> майка Ви?
>
> Екип "МедиЛекс", гр.Варна


даа... правилно ама и аз съм една блейка , благодаря ви "МедиЛекс"

Re: делба на апартамент
13-01-2009 - 23:58:35
medilex Написал:
-------------------------------------------------------
> Съвсем не са такива сметките на rad
> Имаме апартамент в режим на СИО!
> Почива майката, СИО-то се прекратява и от
> бездялова съсобствеността се превръща в дялова при
> 1/2 идеална част за съпругът на майка и, а другата
> 1/2 ид.ч. се поделя по-равно между наследниците,
> т.е. между преживелия съпруг и дъщеря и. Така
> сестра му е наследила по-голям дял, защото има
> първо 1/2 ид.ч. лична собственост на брат и, а
> след това и половината от 1/2 която се явява
> наследство от съпругата му.
> 1/4 за дъщеря и и 3/4 за сестрата.
> Евентуално може да се поиска възлагане на имота по
> съдебен ред, но въпроса е имате ли средства да
> наплатите дела на сестрата на втория съпруг на
> майка Ви?
>
> Екип "МедиЛекс", гр.Варна


Уважаеми от "МедиЛекс",
Говоря за 1968 г. !
Правилно ли е при смърт на бащата, три им деца и майката да разделят съпружеския имот на четири дяла?
Re: делба на апартамент
14-01-2009 - 00:21:01
Г-н Парцалев за съжаление не ми стана съвсем ясно, кое събитие е настъпило през 1968 г., предполагам сте имали предвид откриване на наследство? Все пак ще ви помоля да дадете малко повече информация и ще ви отговоря.
Принципно, ако наследството е открито през 1968 г. се прилагат нормите действали тогава, а тогава е действал сегашният Закон за наследството приет 1949 г. Погледнах в Апис за бърза справка, от която установих, че чл.5 и чл.9 не са изменяни в тази им част, това означава, че съпругата наследява част равна на частта на всяко дете. Важно е в какъв режим е бил имота и как е придобит, също е важна и годината на придобиване. Едва като се установи режима и начина на придобиване може да се изчислят правилно дяловете.
В идеалния случай ако имота не е СИО, а лична собственост на бащата всеки има по 1/4 - т.е. майката и трите деца.

Поздрави

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: делба на апартамент
14-01-2009 - 00:50:32
medilex Написал:
-------------------------------------------------------
> Г-н Парцалев за съжаление не ми стана съвсем ясно,
> кое събитие е настъпило през 1968 г., предполагам
> сте имали предвид откриване на наследство? Все пак
> ще ви помоля да дадете малко повече информация и
> ще ви отговоря.
> Принципно, ако наследството е открито през 1968 г.
> се прилагат нормите действали тогава, а тогава е
> действал сегашният Закон за наследството приет
> 1949 г. Погледнах в Апис за бърза справка, от
> която установих, че чл.5 и чл.9 не са изменяни в
> тази им част, това означава, че съпругата
> наследява част равна на частта на всяко дете.
> Важно е в какъв режим е бил имота и как е
> придобит, също е важна и годината на придобиване.
> Едва като се установи режима и начина на
> придобиване може да се изчислят правилно дяловете.
>
> В идеалния случай ако имота не е СИО, а лична
> собственост на бащата всеки има по 1/4 - т.е.
> майката и трите деца.
>
> Поздрави
>
> Екип "МедиЛекс", гр.Варна


Запазен е само нот.ак. от който е видно, че бащата купува дворищна регулация, през 1945 г. , когато е имал три деца и съпруга. Впоследствие е построена къща на това място, а той почива 1968 г. Разрешителните и плановете за къщата също са на името на бащата! Тогава имало ли е СИО ?
Re: делба на апартамент
14-01-2009 - 03:48:40
тогава не е имало СИО мисля некаде 68 година влиза в сила а имота е придобит преди това. следователно иматоа е само негов при наследяването трябва да се дели по равно тоест всеки има 1/4
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход