Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Маневрите на една некоректна фирма

Публикувано от koko_sf 
Маневрите на една некоректна фирма
30-09-2008 - 00:41:56
Здравейте!
Ето го и моя казус:
Съсобственик съм в урегулиран парцел(притежавам 1/4). Отскоро (6мес) с останалите съсобственици търсим подходяща фирма, на която да учредим право на строеж срещу имоти в бадещата сграда.
Един ден обаче при мен идва един от съсобствениците(притежаващ 1/12) и ми предлага да закупя неговия имот(26кв.м) за умопомрачителните 140000 евро или го продава на гореспоменатата фирма.Казах му че по този изтъркан начин не може да заобиколи правото ми на съсобственик да закупя имота му и няма какво повече да разговаряме. Съответно преди месец той дойде и ни представи "нашият нов съсобственик" и "единствен възможен бъдещ строител", който е придобил право на собственост чрез замяна. Като моя вече бивш съсобственик получава имот 56кв.м. с цена около 56000 евро. Същевременно друга фирма ни предлага с 10% повече, но естествено "новия съсобственик" отказва и открито заявява, че ако някога някой строи, то това ще е единствено той. А аз все пак искам да построя нещо. Така той ме поставя в шах (знам че не съм Мат).

Оттук и моите вапроси: Как да процедирам? Дали ще успея в дело да обявя замяната за нищожна(противоречи на добрите нрави чл. 26 от ЗЗД)?! Иск за вреди основателен ли ще е(аз губя 10%)? Как биха разгледали КЗК и КСБ един мой сигнал за нелоялна конкуренция?
Бих ви бил благодарен, ако споделите идеи и печеливши ходове за излизане от ситуацията. Надявам се да сме полезни и на други, които посещават Форума и да прекъснем тази порочна практика в зародиш.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-30 19:26 от koko_sf.
Re: Маневрите на една некоректна фирма
30-09-2008 - 13:09:39
Замяната не ми се струва нищожна, поне от написаното, но по-скоро се консултирайте с колега от Бургас, който ще прегледа документите Ви и ще Ви даде някакви насоки или идеи. Все пак, трябва да се познават документите за да се вземе отношение, другото би било несериозно и непрофесионално.

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: Маневрите на една некоректна фирма
30-09-2008 - 13:43:39
ЗЗД Чл.26. (1) (изм.,ДВ,бр.12 от 1993 г.) Нищожни са договорите, които противоречат на закона или го заобикалят, както и договорите, които накърняват добрите нрави, включително и договорите върху неоткрити наследства.

"противоречат на закона" говоря за ЗЗК,ЗЗД
"заобикалят" (правото ми на изкупуване smiling smiley),чрез позволени средства постигат непозволена цел!
"накърняват добрите нрави" не мисля че такова трябва да е поведението на една коректна фирма

Ето това имах в предвид не съм юрист може и да греша.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-30 13:52 от koko_sf.
Re: Маневрите на една некоректна фирма
30-09-2008 - 15:30:02
koko_sf Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте!
> Ето го и моя казус:
> Съсобственик съм в урегулиран
> парцел(притежавам 1/4). Отскоро (6мес) с
> останалите съсобственици търсим подходяща фирма,
> на която да учредим право на строеж срещу имоти в
> бадещата сграда.
> Един ден обаче при мен идва един от
> съсобствениците(притежаващ 1/12) и ми предлага да
> закупя неговия имот(26кв.м) за умопомрачителните
> 100000 евра или го продава на гореспоменатата
> фирма.Казах му че по този изтъркан начин не може
> да заобиколи правото ми на съсобственик да закупя
> имота му и няма какво повече да разговаряме.
> Съответно преди месец той дойде и ни представи
> "нашият нов съсобственик" и "единствен възможен
> бъдещ строител", който е придобил право на
> собственост чрез замяна. Същевременно друга фирма
> ни предлага с 10% повече, но естествено "новия
> съсобственик" отказва и открито заявява, че ако
> някога някой строи, то това ще е единствено той. А
> аз все пак искам да построя нещо. Така той ме
> поставя в шах (знам че не съм Мат).
>
> Оттук и моите вапроси: Как да процедирам? Дали
> ще успея в дело да обявя замяната за
> нищожна(противоречи на добрите нрави чл. 26 от
> ЗЗД)?! Иск за вреди основателен ли ще е(аз губя
> 10%)? Как биха разгледали КЗК и КСБ един мой
> сигнал за нелоялна конкуренция?
> Бих ви бил благодарен, ако споделите идеи и
> печеливши ходове за излизане от ситуацията.
> Надявам се да сме полезни и на други, които
> посещават Форума и да прекъснем тази порочна
> практика в зародиш.
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 09/30/08
> 01:34PM от koko_sf.


Въпросът има юридическа и икономическа страна. Правилно съсобственикът Ви е предложил изкупуването на неговия дял, и при вашия отказ, е продал идеалната си част, в случая я е заменил срещу някакъв актив. Това, така или иначе, е струвало нещо на въпросната фирма - кандидат - строител. Предполагам, не е било малко и е съизмеримо с предложената ви цена от 100 000 евро. Тази ситуация ми изглежда като игра на нерви. Противопоставя се вашето желание да строите в/у парцела, срещу желанието на фирмата и тя да строи, но с намален процент на обезщетение.

Изходите тук са:

1. Водене на дело ( с непредвидим край и отдалеченост във времето). Дело за реална делба с фирмата - кандидат строител, ако площта на парцела го позволява. Възможно е един или повече от съсобствениците да продаде (може и фиктивно) дела си на другия съсобственик, което би му позволило да направи минимума от 250 -300 кв.м. и някакво лице, което се изисква от ЗУТ. Шансовете за печелене на делото са добри. Най-малкото може да заплашите с това фирмата кандидат-строител. И да разчитате, че ще хване "декиш".

2. Процес на доближаване на позициите и сключване на взаимо-изгоден договор. Примерно, ако фирмата вдигне процента си на обезщетение с 5 %, мисля, че и Вие имате полза, вместо безкрайните дела.

3. Разтакаване на преговорите, от което и двете страни не са заинтересовани. Патова ситуация...

4. Вие правите също опит да продадете идеалната си част или да я замените. Сами може да прецените дали фирмата-строител има интерес за това. Цената на Вашия дял трябва да се съобрази с евентуалното обезщетение при по-големия и по-малкия процент, предложен ви от Вашата фирма.

5. Общо взето, Вашият съсобственик е направил най-изгодния вариант при тази малка собственост. Но проверете, дали тази замяна е станала в действителност, или е просто средство за разплата.

Успех!

Re: Маневрите на една некоректна фирма
30-09-2008 - 18:34:56
В конкретният случай, чл.26 от ЗЗД не може да се приложи., а процедурата по ЗС е спазена.

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Маневрите на една некоректна фирма
30-09-2008 - 19:23:08
Процедурата по ЗС мисля, че не е спазена, защото той дойде при мен с предвалителен договор(от който нямам копие), предложи ми цена, която очевидно е пет пъти над пазарната(и от реално договорената поне три пъти предполагам) и аз отказ от закупуване не съм подписал.В крайна сметка той получи 56кв.м. по пазарна цена около 56000евро.
Извинявам се за грешката той ми предложи имота си(26кв.м.) за 140000евро!!!

Re: Маневрите на една некоректна фирма
30-09-2008 - 20:40:27
Вижте, не е сериозно да стоите тук и ние да се опитваме да гадаем какви са отношенията ви. В крайна сметка окомплектовайте наличните документи и се консултирайте с адвокат. Колкото и да ни се иска да ви дадем някакъв съвет или идея, няма как да стане! Никой не е виждал и лист хартия, лично аз не се ангажирам да гадая. Още повече, че казусът ви е сериозен и е несериозно да търсите някакво решени във форум.
Няма смисъл да ни се карате, нито пък има смисъл да ви давам някакви надежди, разбирам, че ви се иска да прочетете нещо позитивно, но това може да стане след запознаване с документите и фактите по казуса. Потърсете колега. Спора Ви е по ЗС, а КЗК и КСБ нямат нищо общо с това.
Точно защото няма подписано нищо, за това е и замяната!

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: Маневрите на една некоректна фирма
30-09-2008 - 23:21:25
Quote

Вижте, не е сериозно да стоите тук и ние да се опитваме да гадаем какви са отношенията ви. В крайна сметка окомплектовайте наличните документи и се консултирайте с адвокат. Колкото и да ни се иска да ви дадем някакъв съвет или идея, няма как да стане! Никой не е виждал и лист хартия, лично аз не се ангажирам да гадая. Още повече, че казусът ви е сериозен и е несериозно да търсите някакво решени във форум.
Няма смисъл да ни се карате, нито пък има смисъл да ви давам някакви надежди, разбирам, че ви се иска да прочетете нещо позитивно, но това може да стане след запознаване с документите и фактите по казуса. Потърсете колега. Спора Ви е по ЗС, а КЗК и КСБ нямат нищо общо с това.
Точно защото няма подписано нищо, за това е и замяната!

Екип "МедиЛекс", гр.Варна

Благодаря ви за мнението, Екип "МедиЛекс", но все пак съветите на global са типът помощ, която търся!
В отговор на вашите упреци само искам да добавя, че:
1.Не стоя тук само за да реша моя проблем. Това е форум и бих се радвал, ако и някой друг след време почерпи полезни савети от тук. Иначе се губи смисъла на Юридическия форум! Така той би се превърнал в рекламно пано на разни адвокатски екипи и диспечерски пункт за разпределение на клиентела. Дори и идея имам за скрипт, при който на всеки юридически въпрос да излиза съобщение: "Консултирайте се с адвокат"
2.Няма документи(с изключение на НАsmiling smiley )!!!И не знам какви документи търсите на етап преди предварителен договор!
3.
Quote

Точно защото няма подписано нищо, за това е и замяната!
Това ще си го запиша :ami:
4. Не съм ви се карал, Екип "МедиЛекс", но не мога да разбера защо трябва да пишете, там където не можете да бъдете полезни!

Бих бил благодарен на хора с опит, които могат да ми дадат ценни съвети за решаване на ситуацията.
Re: Маневрите на една некоректна фирма
01-10-2008 - 00:35:41
Вижте имам и знанията и опита, точно за това ви казвам, че е изключително важно да се прегледат документите. Това, че вие нямате копия от тях не означава, че не може да се снабдите с тях! Точно обратното - регистъра е публичен. Сделката, поне от това което описвате е валидна, няма как да влезете в рамката на чл.26 от ЗЗД. Вашето съгласие се изисква само тогава, когато вашият съсобственик ПРОДАВА на трето лице, което не е съсобственик. Всички други разпоредителни сделки са валидни с или без ваше знание и съгласие - примерно дарение, замяна.
Тъжно е, че наистина не осъзнавате колко много може да си навредите с мнения от форуми. Не казвам, че хората тук са некомпетентни, но винаги можете да бъдете въведен в заблуждение от някой, който няма юридическо образование, и който има мнение изградено на "градски легенди".
В интерес на истината Вашият вече бивш съсобственик със сигурност се е консултирал с адвокат, за това сега няма питания, всъщност няма проблеми! Колкото до сигнатурата "Консултирайте се с адвокат", ще разберете, че съм ви дала такъв съвет с най-добри намерения, но тогава ще е късно!
Ако казусът е поставен, така както го излагате не мисля, че един евентуален съдебен процес ще приключи във ваша полза.
Съдебната делба също не е вариант за вас, защото публичните продани вече започват от 50% от оценката, която е дало вещото лице за имота. Тези оценки обикновено са по-ниски, а с новият ГПК няма възможност за тяхното обжалване, дори и да са силно занижени! В общи линии на края може да останете без имот и с малка сума пари! Черногледо, но е реално като перспектива ако не постигнете някакво съгласие с новият си съсобственик!

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: Маневрите на една некоректна фирма
01-10-2008 - 00:44:25
делбата е вариант ако цента е ниска значи другите собственици могат да участват в търга и ще изкупят тази идеална част ефтино. ако пък се надуе прекалено много ще си продадат техните части скъпо. ако ми дадете параметрите мога да ви сметна до каква цена ви е изгодно да наддавате .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход