Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отстъпено право на строеж

Публикувано от ivank 
Re: Отстъпено право на строеж
12-10-2008 - 22:21:52
ivank
Това е точно така. Целта е колкото се може повече общинска земя да премине в частни ръце и да бъде застроена, за да може да се начисляват след това данъци!
Re: Отстъпено право на строеж
13-10-2008 - 13:57:37
avatar
ivank Написал:
-------------------------------------------------------
> Искам да ви кажа, че в нашия град не е необходимо
> продажбата на общинско УПИ на правоимащите да го
> купят да минава през общински съвет. Подава се
> молба до кмета от там лицензиран оценител прави
> оценката.

Изглежда, във вашия град, правилата са други. Тук, за да отчуждят общинска собственост, трябва решение на общинския съвет.
Дори и само от кмета да зависи- няма закон, доколкото знам, който да го задължи да продава.


Re: Отстъпено право на строеж
13-10-2008 - 16:05:29
Камелия ти май не разбираш много нещата а ? Като имам безсрочно право на строеж общината дефакто ми е продала завинаги земята под сградата. Тя никога няма да може да ползва тази земя. Собственика на законно построена сграда върху общински терен има право да си закупи земята. Могат да ме врътнат и да ми продадат парцела в идеални граници - дакажем земята под сградата и на 3 метра около нея, но немогат да ми откажат да си закупя това което е под сградата. Става въпрос за Пловдив и тука такъв тип разпоредителни сделки от общината зависят от кмета и цялата процедура минава през неговата администрация БЕЗ РЕШЕНИЕ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ !

Без търг или конкурс се продават нежилищни имоти, частна общинска собственост в следните случаи :
1.Когато физическото, или юридическото лице е собственик на законно построена сграда върху имота, частна общинска собственост. Законността на сградата се доказва със следните документи: строително разрешение, протокол за строителна линия, архитектурен проект на сградата, становище от главния архитект на общината, че правото на строеж е реализирано.
2. Когато физическото, или юридическото лице е придобило право на строеж върху имота, частна общинска собственост- след като е реализирано правото на строеж.
Чл. 40. Собственици на жилища и други обекти в етажна собственост, могат да придобият идеална част от право на собственост от общинска земя, съответстващо на идеална част на правото им на строеж без търг или конкурс по пазарна цена.
Чл. 41. Продажбата се извършва от кмета на общината, който издава заповед и сключва договор, който се вписва в РС Пловдив
Re: Отстъпено право на строеж
13-10-2008 - 17:01:01
avatar
ivank Написал:
-------------------------------------------------------
> Камелия ти май не разбираш много нещата а ? Като
> имам безсрочно право на строеж общината дефакто ми
> е продала завинаги земята под сградата. Тя никога
> няма да може да ползва тази земя. Собственика на
> законно построена сграда върху общински терен има
> право да си закупи земята. Могат да ме врътнат и
> да ми продадат парцела в идеални граници - дакажем
> земята под сградата и на 3 метра около нея, но
> немогат да ми откажат да си закупя това което е
> под сградата. Става въпрос за Пловдив и тука такъв
> тип разпоредителни сделки от общината зависят от
> кмета и цялата процедура минава през неговата
> администрация БЕЗ РЕШЕНИЕ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ !
>
> Без търг или конкурс се продават нежилищни
> имоти, частна общинска собственост в следните
> случаи :
> 1.Когато физическото, или юридическото лице е
> собственик на законно построена сграда върху
> имота, частна общинска собственост. Законността
> на сградата се доказва със следните документи:
> строително разрешение, протокол за строителна
> линия, архитектурен проект на сградата, становище
> от главния архитект на общината, че правото на
> строеж е реализирано.
> 2. Когато физическото, или юридическото лице е
> придобило право на строеж върху имота, частна
> общинска собственост- след като е реализирано
> правото на строеж.
> Чл. 40. Собственици на жилища и други обекти в
> етажна собственост, могат да придобият идеална
> част от право на собственост от общинска земя,
> съответстващо на идеална част на правото им на
> строеж без търг или конкурс по пазарна цена.
> Чл. 41. Продажбата се извършва от кмета на
> общината, който издава заповед и сключва договор,
> който се вписва в РС Пловдив
>

Ще се опитам пак да ти обясня, но дали ще искаш да разбереш, е твой избор.

Отстъпеното право на строеж е безсрочно, но трябва да го реализираш в рамките на 5г. Не построиш ли до покрив, губиш правото на строеж. Така, както си построил сградата, ако нещо й се случи и погине- изгори, падне от земетресение, например, не изградиш ли на нейно място нова, в рамките на 5г., пак губиш правото на строеж и общината си взима терена.
Де факто, и де юре, общината е собственик на земята! И ако реши, може да си загради земицата, която не е застроена и да я даде под наем.........
И не е длъжна да ти я продаде! Прочети законите, щом не искаш да приемеш нещата "сдъвкани и изплюти".
В това, което си написал- чл. 40, никъде не пише, че кметът е ДЛЪЖЕН да ти продаде. Пише само, на кого може да се продаде без търг или конкурс. Това, с червеното, прави ли ти впечатление? Пишат по пазарна цена........
Ти, разбира се, можеш да се опиташ да се спазариш. Дано успееш да постигнеш, каквото искаш. Но, преди да тръгнеш, трябва да знаеш не само на какво ти имаш право, а какво право има и отсрещната страна. smiling smiley
Re: Отстъпено право на строеж
13-10-2008 - 19:45:31
Виж какво - вземи се разходи в общината и попитай как са нещата ! Аз лично имам още 2 сгради с отстъпено право на строеж и съм купил в последствие и земята така че имам доста повече опит и информация от теб.
Ако сградата падне можеш пак да си я възстановиш ! Но ако падне това ще е някакво природно бедствие ,защото от пожар бетона неможе да изгори ! А при такова природно бедствие ще паднат половината блокове и тогава никой няма да му мисли дали възстановяваш сградата в рамките на 5 години.
Общината неможе да загради имота ми в никакъв случай защото свободния терен който остава е на 3 метра около сградата !
Общината чака с нетърпение да се появи някой "БАЛЪК" и да изяви желание да си купи земята при положение че има безсрочно ОПС !
ЗЕМЯТА НЕ Е МОЯ НО АЗ ИМАМ ВЕЩНО ПРАВО ВЪРХУ ТАЗИ ЗЕМЯ И МОГА САМО АЗ ДА ИЗЯВА ЖЕЛАНИЕ ДА Я ЗАКУПЯ !
ОБЩИНАТА НЕМОЖЕ ДА ПРОДАДЕ ТАЗИ ЗЕМЯ НА НЯКОЙ ДРУГ ОСВЕН МЕН !
ОБЩИНАТА ПЛАЩА ДАНЪЦИ И ПОДЪРЖА ТРЕВНИТЕ ПЛОЩИ НА ТОЗИ ТЕРЕН БЕЗ ДА ПЕЧЕЛИ ОТ НЕГО НИТО ЛЕВ !

Камелия на края искам да ми кажеш ти каква професия имаш и построила ли си нещо през живота си, че "обясняваш" на мен как стоят нещата ?




Re: Отстъпено право на строеж
13-10-2008 - 20:28:21
avatar
ivank Написал:
-------------------------------------------------------
> Виж какво - вземи се разходи в общината и попитай
> как са нещата ! Аз лично имам още 2 сгради с
> отстъпено право на строеж и съм купил в
> последствие и земята така че имам доста повече
> опит и информация от теб.
> Ако сградата падне можеш пак да си я възстановиш !
> Но ако падне това ще е някакво природно бедствие
> ,защото от пожар бетона неможе да изгори ! А при
> такова природно бедствие ще паднат половината
> блокове и тогава никой няма да му мисли дали
> възстановяваш сградата в рамките на 5 години.
> Общината неможе да загради имота ми в никакъв
> случай защото свободния терен който остава е на 3
> метра около сградата !
> Общината чака с нетърпение да се появи някой
> "БАЛЪК" и да изяви желание да си купи земята при
> положение че има безсрочно ОПС !
> ЗЕМЯТА НЕ Е МОЯ НО АЗ ИМАМ ВЕЩНО ПРАВО ВЪРХУ ТАЗИ
> ЗЕМЯ И МОГА САМО АЗ ДА ИЗЯВА ЖЕЛАНИЕ ДА Я ЗАКУПЯ
> !
> ОБЩИНАТА НЕМОЖЕ ДА ПРОДАДЕ ТАЗИ ЗЕМЯ НА НЯКОЙ ДРУГ
> ОСВЕН МЕН !
> ОБЩИНАТА ПЛАЩА ДАНЪЦИ И ПОДЪРЖА ТРЕВНИТЕ ПЛОЩИ НА
> ТОЗИ ТЕРЕН БЕЗ ДА ПЕЧЕЛИ ОТ НЕГО НИТО ЛЕВ !
>
> Камелия на края искам да ми кажеш ти каква
> професия имаш и построила ли си нещо през живота
> си, че "обясняваш" на мен как стоят нещата ?

Забрави ли, че ти питаш?
Ето какво си написал, започвайки темата:


Моля да ми разясните един въпрос, който не ми е хич ясен. Собственик съм на сграда, която е с отстъпено право на строеж върху общински терен. Същата сграда е била част от общинско предприятие и е построена 85 г. Застроената площ на сградата върху общинския парцел е 2800 м2, а целия общински парцел е 3400 м2.
Наскоро разбрах, че мога да закупя от общината земята и въпроса ми е как ще формулират цената ?


Та, вижда се колко ти е ясно. Опитах се да ти разясня как стоят ЗАКОНОВО нещата. Не прихващаш. Твоя работа. :}
Re: Отстъпено право на строеж
26-12-2011 - 13:54:11
отдаване право на строеж и Отстъпено право на строеж едно и също ли е?
Re: Отстъпено право на строеж
27-12-2011 - 14:48:16
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход