Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

купувачите- имаме ли въобще някаква правна защита?

Публикувано от savet.bg 
купувачите- имаме ли въобще някаква правна защита?
29-07-2008 - 21:41:10
Здравейте,
въпреки че сигурно е много изтъркана тема(и всеки има мнение)...все пак каква е правната защита на купувача на имот в строеж и доколко "се изпълнява" тя и само при наличието на връзки ли? имам предвид следното:
- евентуално забавяне на Акт 16 с месеци(в договора ако пише че месечно е еди каква си неустойка...) дефакто как и възьможно ли е да се получи тя?
- а при евентъално отказване въобще на акт 16(наприемр строителя се е скарал с някой вадминистрацията)- какви права имаш?има ли въобще случай на върнати пари?или това е загубена кауза...

Считам,че сега закона облагодетелства продавачите, фирмите.. а обикновените граждани -не. как ние гражданите, без връзки и много пари да се защитим?

Пиша по този повод: искам да закупя апартамент(сега е точно преди акт 15), но навсякъде -приятели, във форуми всчики са излъгани или прецакани по един или друг начин от продавача:или се забавя акт 16(няма къде да живееш, защотот плащаш и вноска по кредит), или не получаваш въобще акта, или те изнудват да го получиш за още пари...
та това е абсурд, плащаш за нещо, а не си сигурен дали ще го получиш...и закона май въобще не те защитава? неустойки(не се плащат), забавяне(оправдават се..) а ти дължиш на банката 50000Е и имаш апартамент без акт 16, договор, който не се изпълнява...

та, какво можем да напраим ние, обикновените хора?
как да се защитим?
и има ли " позитивни" примери за това?

благодаря confused smiley
Re: купувачите- имаме ли въобще някаква правна защита?
29-07-2008 - 23:51:37
аз например сам се защитил като в договора ми иа клауза за неустоики. освен тожа последните 10% от сумата ги дължа след акт 16 в срок от 10 дни. ако има закаснение просто си удържам неустоиките от тия последни 10%. ако иска да ме съди фирмата.така че въпроса опира до това какъв договор сте подписали. аз лично съветвам хора без опит да ползват адвокат при изготвяне на договора.
Re: купувачите- имаме ли въобще някаква правна защита?
31-07-2008 - 15:07:28
Добре де не се ли замисляте като подписвате тези договори...
Винаги има лош изход от ситуацията (както и добър такъв) добрия го уреждат те за лошият (За вас ) вие сами трябва да се грижите...
Всяка фирма строител има интерес да запази клиентите си и повярвайте че ако решите да вкарате клауза : След просрочване повече от 10 дни от обявения от строителя срок за издаване на акт 16, клиента следва да бъде обещетен в размер на едиколко си процента от последната вноска по договорената сума за всеки следващ просрочен ден...
Всяка една одобна клауза ще се грижи за вашият интерес а от друга страна строителя ще се съобрази с нея защото при проекта си е дал срокове в реални граници...
друга хубаво като клауза е :
Ако в срок от два месеца от уговореният не бъде издаден акт16 и не бъде прехвърлена собсвеността на имот..... се дължи неустоика в размер на.... това вечеще гарантира обещетение за нанесени вреди от това че не използвате жилището си след обявените срокове.
поздрави
и мислете като подписвате тея хартии
Re: купувачите- имаме ли въобще някаква правна защита?
31-07-2008 - 16:07:40
avatar
Може грубо да прозвучи, но не купувайте нещо без А 16. Това можете да направите, защото да купиш на "зелено", е като да се ожениш- бъркаш в торбата и не знаеш каква змия ще хванеш.
В нищо не си сигурен, а даваш куп пари и се гърбиш да ги изплащаш цял живот.
Досега не съм чула някой да се е справил с некоректен строител. Имат си техни договори, с облагодетелстващи ги клаузи и опиташ ли се да добавиш своя, реално защищаваща интересите ти, отказват да сключат договора.
Re: купувачите- имаме ли въобще някаква правна защита?
31-07-2008 - 22:03:45
Точно!
И аз това мисля.
Мисля че нямаме култура на пазара на недвижимите имоти, мисля,ч е това не нормално- 2008, част от ЕС, ти купуваш апартамнет , хвърляш пари .......и само се молиш;
"Дано да го завърши!!!"
"Дано да получи акт 16!"
"Дано да не се напука стената!"....
"Дано да не ми вдигнат стена до прозореца"

Мисля че трябва да има някаква Асоциация на потребителите(купувачите) с много силно лоби, което да противодейства на всякави там агенциийки(не визирам професионалистите-има и такива и то малките !) и строители,,,

да, Четеш договори така нататък- адвокати ги проверяват това не е проблема... проблемът е, че недай си боже се стигне до прилагането- то се оказва че никой не ги прилага...(за акт 16)
проблемът е, че имаш 2 алтернативи:
1. Купуваш на акт 14/15 - но не си защитен- ще стигне ли до акт 16,.. или просто ще и поредния излъган...
2. ако не купиш тогава, всичко изчезва, остават апартаменти (свободни на акт 16) от 130 кв.м и на цени от 2000000Е и нагоре, което е невъзможно...имам предвид, че малките 2-стайни много рано си "заминават" при тези, които "се молят после"...

получава се порочен кръг ..може би и ние сме виновни, купувачите..

А, моля ви се днес беше върха: изнудваха ме от една агенция- в превод беше "Имаш 2 опции:
1.или подписваш договор само ние да ти търсим
2.или плащаш 20 лв +задължителния подпис за 3% ако купя апартамента за ОГЛЕД...
бях възмутена...20 лева,...за какво?
confused smiley
Re: купувачите- имаме ли въобще някаква правна защита?
31-07-2008 - 22:07:04
Извинявайте, сетих се за друго...
Харесах един апартамет ... страшно много.. но в договора строителя каза че янма клауза за неустойки при забавяне на акт 16/??само думата му стигала...
Естествено, отказахно кое му дава право да го иска...и ако не съм аз, ще е някой друг...
Re: купувачите- имаме ли въобще някаква правна защита?
01-08-2008 - 10:48:07
Аз до сега купувам само на зелено . вярно е има риск но тои е калкулиран в в цената
Re: купувачите- имаме ли въобще някаква правна защита?
01-08-2008 - 13:50:53
avatar
savet.bg Написал:
-------------------------------------------------------
> Извинявайте, сетих се за друго...
> Харесах един апартамет ... страшно много.. но в
> договора строителя каза че янма клауза за
> неустойки при забавяне на акт 16/??само думата му
> стигала...
> Естествено, отказахно кое му дава право да го
> иска...и ако не съм аз, ще е някой друг...

Всичко, което не е забранено от закона, е разрешено! winking smiley
От нас зависи да си отваряме очите и да не допускаме да си развяват коня.
Вярно е, че малките апартаменти свършват бързо, но опитните строители са му намерили цаката. Големите са проектирани така, че винаги могат да се разделят на 2 по- малки. Само че се пускат накрая- когато всички северни, с колони посредата и с кофти разпределение, се продадат. Клиентите обикновено не знаят тази подробност и тичат през глава да купуват на дупка. Е, вярно, че уж е по- евтино, но не мисля че си заслужава.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход