Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Договор за наем - имам въпрос

Публикувано от Fabia 
Договор за наем - имам въпрос
18-07-2008 - 12:59:44
Знае ли някои - ако договор за наем е с определен срок,напр.2 год.трябва ли да се праща нот .покана към наемателя с напомняне,или си е ясно.Устно напомняне съм направила,необходимо ли е и писменно?

Може ли да се смята за,,мълчаливо съгласие "за продължение,ако няма подобна уговорка в договора.


Благодаря,ако някои ми отговори.
Re: Договор за наем - имам въпрос
19-07-2008 - 13:30:40
В правото, противно на битуващото мнение, мълчанието не е знак за съгласие. Принципно договора за наем се прекратява с изтичането на срока, след което наемателя е длъжен да ви предаде държането на имота в същия вид, в който го е наел. Срока кани длъжника. Добре погледнете договора си, все пак. Дали имате задължения за уведомяване или някакви други свързани с прекратяването задължения.
Re: Договор за наем - имам въпрос
19-07-2008 - 18:47:10
medilex,благодаря за вниманието.

Прочетох пак;
1.Дог. може да да се прекрати при изтичане срока на дог.
2.По желание на една от страните с 30 дневно предизвестие
3.По взаимно съгласие

При това положение трябва ли да се ,,застраховам" с нот.покана ?
Re: Договор за наем - имам въпрос
20-07-2008 - 00:13:13
Клаузата за удължаване на срока е в други условия или общи условия smiling smiley, но така или иначе е по-добре да ги поканите. Не за друго, но ще спестите време ако не желаят да освободят имота доброволно!
Re: Договор за наем - имам въпрос
20-07-2008 - 00:36:27
avatar
Fabia Написал:
-------------------------------------------------------
> Знае ли някои - ако договор за наем е с
> определен срок,напр.2 год.трябва ли да се праща
> нот .покана към наемателя с напомняне,или си е
> ясно.Устно напомняне съм направила,необходимо ли е
> и писменно?
>
> Може ли да се смята за,,мълчаливо съгласие "за
> продължение,ако няма подобна уговорка в договора.

Само ако срокът вече е изтекъл, може да предприемаш предвидените в закона мерки. Някъде в ЗЗД имаше член, според който, ако след изтичане срока на договора, в рамките на една седмица, ти не възразиш срещу оставането на наемателя, то договорът се трансформира в безсрочен.
Re: Договор за наем - имам въпрос
20-07-2008 - 01:44:52
камелия Написал:
> Само ако срокът вече е изтекъл, може да
> предприемаш предвидените в закона мерки. Някъде в
> ЗЗД имаше член, според който, ако след изтичане
> срока на договора, в рамките на една седмица, ти
> не възразиш срещу оставането на наемателя, то
> договорът се трансформира в безсрочен.

Чл.236 е това, но той изисква да няма противопоставяне от страна на наемодателя. А явно имаме такова в случая. За това казах, че е добре да изпрати покана, че след изтичане на срока следва да освободят имота в разумен срок, примерно 7 дни. Така с поканата печели веднъж доказване на противопоставянето и втори път след изтичане срока на договора не е нужно да праща пак покана за освобождаване на имота.
Re: Договор за наем - имам въпрос
27-07-2008 - 21:59:46
Ми да ,ако не подновите договора след изтичане на срока се смята за мълчаливо съгласие за продължаване на договора.Но за по-сигурно е добре да подпишете анекс с който да го продължите,а и също можете да изготвите опис на отдадения имот,ако има някакво имущество в него за удобство на страните.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход