Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Завещание за децата

Публикувано от Юстус 
Завещание за децата
09-09-2010 - 14:40:18
Имам собствен апартамент. Аз съм единственият собственик. Имам и две деца - голямата е навършила 19 години, а малката ще навърши 16 през ноември. Някои обстоятелства ме навеждат към намерението да направя завещание единствено на децата си, т.е. след моята смърт да го наследят единствено те и да се разберат помежду си какво да го правят. Искам и да запазя правото си да го ползвам евентуално в случай на развод или раздяла със съпруга ми, ако разбира се настъпи такова събитие. Желанието ми е единствено децата да могат да се разпореждат с имота, защото съпругат ми би могъл да го продаде. Какво може да се направи в този случай? И може ли завещанието да е направено без ничие знание освен моето и на нотариуса?
Дано съм задала разбираемо въпросаwinking smiley
Re: Завещание за децата
10-09-2010 - 12:01:19
Здравейте,ето нещо по темата дано да ви е от полза

Завещание може да направи всяко лице, което е навършило 18 години и което не е поставено под пълно запрещение поради слабоумие и е способно да действа разумно.

Съществуват два вида завещания според формата им (чл. 23-27, Закон за наследството):

1. Нотариално завещание. Извършва се от всеки Нотариус без оглед местоположението на имуществото и жителството на завещателя, наследника или заветника, но пред двама свидетели.

Завещателят изявява на Нотариуса устно своята воля и той я записва дословно. Отбелязва се мястото и датата на съставяне на документа. Нотариусът прочита завещанието в присъствието на свидетелите. След това завещателят, свидетелите и Нотариусът подписват завещанието.

Ако завещателят не може да се подпише, той трябва да посочи причина за това и Нотариусът отбелязва неговото изявление преди прочитане на завещанието.

Завещанието се вписва в специална актова книга.

2. Саморъчно завещание. То трябва изцяло да бъде написано саморъчно и ръкописно от завещателя в свободен стил с дата и с подпис на завещателя. Не е важно на каква хартия или друг материал е написано завещанието, нито с какъв предмет, но то задължително следва да носи дата и подпис отдолу.

Саморъчното завещание може да бъде предадено за пазене от Нотариус, може да бъде съхранено и от самия завещател или от негово доверено лице.

Когато се предава на Нотариус за пазене, завещанието се затваря в плик, върху който се съставя протокол с подписите на завещателя и на Нотариуса. След това саморъчното завещание се завежда в специален регистър. След смъртта на завещателя същият този Нотариус обявява завещанието.

Саморъчното завещание, предадено за пазене на Нотариус, може да бъде взето обратно, но само лично от завещателя. За връщането на завещанието се прави бележка в специалния регистър с подписи на завещателя, на двама свидетели и Нотариуса.

Лицето, което съхранява саморъчно завещание, трябва веднага след узнаване за смъртта на завещателя да иска обявяването му от Нотариус. Той изготвя протокол.

Ако предмет на завещанието е недвижимо имущество, Нотариусът издава препис от завещанието, който се вписва в Службата по вписванията към Районния съд. Едва след това лицето, в чиято полза е завещанието, може да се снабди с Нотариален акт.

ДОБРЕ Е ДА СЕ ЗНАЕ

Отварянето на завещание след смъртта на завещателя може да стане по искане на всяко заинтересовано лице. За това не е предвиден законов срок.

Завещанието може да бъде отменено с ново завещание или с нотариален акт, в който завещателят изрично заявява, че отменя изцяло или отчасти предишните си разпореждания.
13.2. ОСПОРВАНЕ НА САМОРЪЧНО ЗАВЕЩАНИЕ

Саморъчното завещание е частен документ и като такъв може да бъде оспорван от лица, които имат правен интерес. Прави се проверка за истинността или неистинността на завещанието (чл.97, ал. 3 от ГПК) чрез съдебен процес, в които се установява неговата автентичност (авторството на завещателя) чрез пряко и пълно доказване.

Съдът пристъпва към процедура по оспорване на представеното саморъчно завещание (чл. 154 от ГПК), когато страната, която има интерес от това завещание, заяви пред съда, че ще се ползва от него, а другата страна предяви иск за оспорване на автентичността му.

Страните трябва да представят на съда оригинала от завещанието и годен сравнителен материал за нуждите на съдебно-графологическата (почеркова) експертиза.
13.3. НИЩОЖНО ЗАВЕЩАНИЕ

Завещанието е нищожно (чл. 42-44 от Закона за наследството), когато по своето съдържание противоречи на закона или го заобикаля, не е спазена формата, предписана от закона, липсва волята на завещателя или той е неспособен да завещава, когато е в противоречие на обществния ред и добрите нрави или условията са невъзможни.

Завещанието не поражда правни последици и само по себе си е недействително, когато:

* единият съпруг е извършил завещание в полза на другия, но бракът се е прекратил поради развод, без значение по чия вина;
* завещанието е направено от лице, което поради слабоумие, душевна болест или други причини не разсъждава нормално, липсва му здрав разум и не може да разбира и ръководи постъпките си;
* съдържа разпореждания с вменено задължение за осигуряване на издръжка и гледане на завещателя от лицето, в чиято полза е направено или чрез трети лица;
* две и повече лица извършат завещателните разпореждания в един и същи акт и те са едно на друго или в полза на трето лице.

Саморъчното завещание е нищожно, когато е написано без да е съобразено с трите основни изисквания, отразени в чл. 25, ал.1 от Закона за наследството: да е изцяло написано ръкописно от самия завещател, да съдържа датата на съставянето му и да е подписано от него след текста на завещанието. Ако не е оформено по този начин, завещанието е нищожно.

ДОБРЕ Е ДА СЕ ЗНАЕ

За обявяване на нищожността на завещанието не е необходима някаква изрична съдебна намеса. Възражението за неговата нищожност не се погасява по давност.
13.4. ЗАВЕЩАНИЕ С УСЛОВИЯ

Завещателят може да впише в своето завещание определени условия и да поиска от заветника да ги реализира след неговата смърт.

Например: Завещателят може да завещае пари на заветника, като го задължи след смъртта му да дари част от тях за стипендии на талантливи деца или на благотворителна фондация, да построи параклис, манастир, детски дом, училище, и т.н. Може да поиска от заветника да се разпорежда със завещанието му след като създаде семейство. Или пък на стената на завещания недвижим имот да се изпише името на завещателя.

Безнравствено условие, противоречащо на обществения ред и морал е например следното условие: лицето, което получава завещанието, да се разведе или да причини телесни, имотни или други вреди на определена личност. Такива завещания, с такива условия и тежести не се изпълняват.

ДОБРЕ Е ДА СЕ ЗНАЕ

Вписаните в завещанието условия да са реално изпълними и да не противоречат на нравите и реда на обществото.

Условията не трябва да имат за цел получаване приживе на облаги от заветника.
Re: Завещание за децата
10-09-2010 - 12:19:19
Здравей отново искам само да вметна че има вероятност съпругът да има запазена част от наследството по чл.14 от закона за наследството и завещанието да не може да му го отнеме но нека по тоя въпрос да се изкажат по компетентни от мен.*huh*
Re: Завещание за децата
10-09-2010 - 12:32:02
Quote
dinozavarka
Здравей отново искам само да вметна че има вероятност съпругът да има запазена част от наследството по чл.14 от закона за наследството и завещанието да не може да му го отнеме но нека по тоя въпрос да се изкажат по компетентни от мен.*huh*

Това е много важно, ще чакам отговор. Да поясня, че апартаментът ми е дарен от родителите по време на брака, който си съществува още. Но като гледам колко небрежно се отнася мъжа ми към този имот имам усещането, че ако умра преди него ще го продаде незабавно без да се замисли за децата. Та заради това искам хем да оставя нещо на момичетата, хем да спася апартамента доколкото е възможно по закона.
Re: Завещание за децата
14-09-2010 - 16:44:49
По-добра идея от завещанието е някаква сделка с прехвърляне на собствеността на децата приживе и запазване за Вас лично правото на ползване до края на живота Ви. Може децата да не се разберат за апартамента, обаче, и едното да поиска да излезе от съсобственост, тогава трябва едното да плаща на другото половината от цената или да го продадат и да си разделят парите. Въпреки че апартаментът е Ваш - дарен от родителите, при разпореждане с него по време на брака ви, ако това е СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ, искат декларация от съпруга, че е съгласен съ сделката. А при какви условия Ви е дарен от още живите Ви родители апартаментът? Можете ли да оспорят сделката при неизпълнение на някакви условия? Посъветвайте се с адвокат или нотариус за полезни варианти.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход