Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

"С извити ръце съм" -моля съдействайте!!!

Публикувано от slay_stuny 
"С извити ръце съм" -моля съдействайте!!!
07-03-2008 - 15:08:37
Здравейте,случаят е следният.

Дядо ми има апартамент 120кв. Баща ми е починал преди 20г.След като и баба ми почива преди 2 години, аз наследявам 1/6 от къщата, но братовчет ми има 1/6 след като и чичо ми умира преди 1 г. много скоро разбрах ,че братовчет ми е манипулирал дядо ми и той ми е продал с покупко продажба неговите 4/6. Въпросът ми е Братовчед ми може ли да ми "извие ръцете" като има 5/6. Мога ли аз да ползвам моята 1/6 ,може ли да ме принуди да му я продам? Мога ли по някакъв начин да го принудя къщата да се продаде публично.,за да не живее там.Несправедливоста е много голяма.
Какво можете да ме посъветвате??? Предварително благодаря!
sad smiley
Re: "С извити ръце съм" -моля съдействайте!!!
07-03-2008 - 15:30:45
Ами доколкото знам по закон ако тръгнеш да продаваш своя дял си длъжен първо да го предложиш на съсобствениците да го купят...

Love is all around
Re: "С извити ръце съм" -моля съдействайте!!!
07-03-2008 - 15:58:34
slay_stuny Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,случаят е следният.
>
> Дядо ми има апартамент 120кв. Баща ми е починал
> преди 20г.След като и баба ми почива преди 2
> години, аз наследявам 1/6 от къщата, но братовчет
> ми има 1/6 след като и чичо ми умира преди 1 г.
> много скоро разбрах ,че братовчет ми е
> манипулирал дядо ми и той ми е продал с покупко
> продажба неговите 4/6. Въпросът ми е Братовчед ми
> може ли да ми "извие ръцете" като има 5/6. Мога ли
> аз да ползвам моята 1/6 ,може ли да ме принуди да
> му я продам? Мога ли по някакъв начин да го
> принудя къщата да се продаде публично.,за да не
> живее там.Несправедливоста е много голяма.
> Какво можете да ме посъветвате??? Предварително
> благодаря!
>


1. В момента Вие с братовчед си сте съсобственици в този имот. По инициатива на един от двама Ви,( най-често чрез дело за делба, като гледам взаимоотношенията Ви ), единият може да предложи цена на другия за неговия дял. Ако няма съгласие за предложената цена при подялба на имуществото, имотът се предлага на публична продан и после парите от него, се разпределят в пропорциите от дяловете Ви.

Освен това, за правилна консултация трябва да изясните следното:


1. Кога и по какъв начин ( покупко-продажба, наследство, по време на брака им ли е станал тяхна собственост ) е придобит имота от 120 кв.м. на дядо ти и баба ти ?

2. Освен този имот, имат ли и друго имущество, което е останало след смъртта им - земеделски земи, други апартаменти, къщи и т.н?

3. Само двама ли са наследниците на баба ти и дядо ти - баща ти и твоят чичо?

Отговорът на тези въпроси, е много важен при делото за делба...



Re: "С извити ръце съм" -моля съдействайте!!!
07-03-2008 - 16:28:40
Благоря "global" за отговора.

1.това става преди 10 дни-чрез покупко продажба,дядо ми е жив! ( имота да дядо е по време на брака. той има 3/6 негови+1/6 по наследство от баба ми като почива)

2. дядо ми има и къща в едно село и около 120 декара земя.- незнам дали си е продал дела

3.само баща ми и чичо ми- като и двамата са починали.
БЛАГОРАРЯ! ЗА ОТГОВОРА.
Re: "С извити ръце съм" -моля съдействайте!!!
07-03-2008 - 17:04:00
Делото за делба е едно от най-сложните и най-дългите съдебни производства. Рядко са процесите, които завършват до 5 години. Вие ще решите дали възбуждането на дело за делба ви е по вкуса в това време или не. В противен случай, очаквайте от Вашия братовчед или да се опита да Ви плати (ако има с какво), или да заведе дело за делба.

Не исках на мен да ми правите отчет за имуществото на баба ви и дядо ви, а за самия Вас. Точните отговори на тези въпроси, ще ви дадат представа за запазения дял на наследниците и дали дядо ви има право да продава 4/6 от имота. (Това, че има и други имоти на негово име, не Ви е от полза.) Затова, осигурете си точен отговор за имуществото на баба си и дядо си, отидете при адвокат, когато решите че Ви е необходимо и заедно си изградете стратегия. (И не забравяйте, че адвокатът винаги иска да има дело, защото това го храни.)
Re: "С извити ръце съм" -моля съдействайте!!!
07-03-2008 - 17:32:45
Всъщност, току-що се сетих, че дядо Ви, въпреки, че си е продал 4/6 от имота, продължава да живее в него.
Много съм любопитна, как би реагирал, ако току-що научи от Вас, че завеждате дело за делба с новия собственик, (а именно - братовчед Ви,) и какво би следвало за него от това...
(Това го написах единствено и само от любопитство... И внимателно с такива идеи, че има още имущество за наследяване или фиктивно продаване)
Re: "С извити ръце съм" -моля съдействайте!!!
07-03-2008 - 20:10:42
slay_stuny Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,случаят е следният.
>
> Дядо ми има апартамент 120кв. Баща ми е починал
> преди 20г.След като и баба ми почива преди 2
> години, аз наследявам 1/6 от къщата, но братовчет
> ми има 1/6 след като и чичо ми умира преди 1 г.
> много скоро разбрах ,че братовчет ми е
> манипулирал дядо ми и той ми е продал с покупко
> продажба неговите 4/6. Въпросът ми е Братовчед ми
> може ли да ми "извие ръцете"
като има 5/6. Мога ли
> аз да ползвам моята 1/6 ,може ли да ме принуди да
> му я продам? Мога ли по някакъв начин да го
> принудя къщата да се продаде публично.,за да не
> живее там.Несправедливоста е много голяма.
> Какво можете да ме посъветвате??? Предварително
> благодаря!

Никой никому не може да извие ръцете, ако самият им притежател не участва активно в " процедурата "!
Кога Вие - питачите ще разберете, че не става с питане, а трябва инициатива за разрешаване на собствения казус?! confused smiley
Отдавна няма партия, която да се " грижи " за раята, отдавна живеем уж в пазарно общество, където все повече хората трябва да осъзнават, че информацията е най-ценния актив! И ако Вие не разбирате това, защо се надявате, че хора, които знаят и могат как, ще го споделят точно на Вас?!:ami:

Осъзнайте се и не губете време, защото то не тече във ваша полза. Превърнете се от питач в активно търсещ разрешение на правния си проблем.
Съветът ми е ( вие сам го искате ) - с всички документи - при адвокат, защото казус с казус не си приличат и съвет със съвет - също, по същата причина.
Re: "С извити ръце съм" -моля съдействайте!!!
08-03-2008 - 10:23:49
slay_stuny ,

Делото за делба съдържа три основни елемента, към които се придържа съдът:
1. Какво ще се дели? ( какво имущество и какво конституира лицата като (съ)собственици)
2. Между кого ще се дели? (между кои лица)
3. В какви пропорции (дялове)? При третия елемент, когато се окаже че някой от съделителите имат по-голям дял, съдът може да го присъди на него, (при определени условия), като назначи оценка от вещо лице, която често е с по-ниска стойност от пазарната. Това отблъсква хората, които при доброволна делба са имали възможност да вземат по-голям дял в пари. Ако лицето с най-голям дял не желае да плаща лично пари, се прибягва до варианта за публична продан и той е най-чест.

Затова, трябва да имате престава какво Ви очаква и при консултация с адвокат да зададете правилните въпроси.
Re: "С извити ръце съм" -моля съдействайте!!!
08-03-2008 - 10:27:11
Аз се замислих не мога ли да искам наем от новият собственик след като живее в къщата.И ми е интересно след като имам 1/6 какъв наем бих мобъл да искам в град като Разград? а след смърта на дядо ми да възбудя дело за делба- и от там надявам се къщата да отиде на публична продан?
Re: "С извити ръце съм" -моля съдействайте!!!
08-03-2008 - 10:38:45
Може да искате наем от новия собственик. Но дядо Ви е жив, а той има още имущество, и според мен е добре да си прецените дали това ще го раздразни и няма ли да има по-нататъшни последствия. Всеки случай, новият собственик не може спокойно да си ползва имота, (например не може да го отдава под наем) защото Вашата 1/6 е блокираща.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход