Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Построяване на НЕО - Възрожденска къща

Публикувано от Geto 
Re: Построяване на Възрожденска къща
19-11-2008 - 12:54:31
А бе тука в исторически форум ли попаднах или нещо съм се объркал? Май темата тук е доста по-различна! Все пак е хубаво да поглеждаме заглавията на темите!
Abu
Re: Построяване на Възрожденска къща
19-11-2008 - 14:22:51
Вече писах на тази тема, но ако трябва и ще потретя...
Промените в културната и духовната област са в две основни посоки: новобългарското просветно движение и борбата за църковно обособяване. Стремежът е освобождаване на образованието и културата от елинското влияние и поставяне на основите на нова материална и духовна култура. Съществена страна на този процес е борбата срещу гръцката църковна власт за национална независимост - цитатът е от Уикипедия, но мога и от другаде да препиша нещо в същия дух... Въпросът не е какво ни е налагано по време на робството, а на какво сме се поддали почти доброволно. В съвременния вариант - руското културно влияние в България е вече много слабо, точно поради принудителното му и повсеместно налагане в миналото, т.е. само си отпада. Сега проблемът е в западният сурогат на култура. Затова пак говорим за възраждане... дали за Възраждането отпреди Освобождението или за възраждане на духа от началото на ХХ-и век (Съединението, Независимостта...), няма значение. Лично на мен темата за Възрожденските къщи ми е интересна поради това, че те са противодействие на съвременния прагматичен и бездушен стил. Да, противодействието можеше да е и сецесион, барок или съвсем друго, но нямаше да ни обединява така, както Възрожденската идея. Не вярвам някой да спори, че имаме нужда от общоприет модел, който да демонстрира националната ни идентичност. В случая вече имаме такъв модел, който е едновременно достатъчно гъвкав и разнообразен, а също строг и каноничен... Ние сме нация от различни народности и няма никакъв проблем в него да са застъпени и традиционни за друга голяма общност в нацията ни виждания. Но трябва да кажем на какво по-конкретно се противим - не е турската култура и не е мюсюлманската символика, както не е било и преди 150 години - за да не го пресъздаваме (понякога неволно) и в това начинание...
Re: Построяване на Възрожденска къща
19-11-2008 - 18:52:46
съгласна съм много и за бездуховното в съвременният стил и за това че възрожденската аргитектура и култура ни обединява и за това че не бива да се противим защото попадаме пак в зависимост. 100% всичко е прекрасно, само отговорът от къде се все този стил го няма.

Аргонавт каза че има идея и че тя била свързана с началото на нашата история около или преди датата 681 год. Може би. Също като символът на ЛЪВА. В българия всичко е лъвове и паричната ни единица лев и васил левски като национален герой и софия е пълна в центъра с лъвове по орнаментите на сградите. Защо се идентифицираме с лъвовете след като и в зоологическата градина нямаме такива и ако има са умрели от глад и не излъчват никакво достойнство? От къде носим тези спомени? От земи които сме обитавали преди да се заселим тук? Същото е и с възрожденските къщи. Може аргонавт да се окаже прав ,че си ги носим като спомен, навик и идея някъде от Азия преди да стигнем балканският полуостров.

Въпросът смятам не е вън от темата т.к. ако аз желая една такава възрожденска къща за да живея в нея то е защото освен че ме одухотворява (както казваш) ми дава и идентичност, принадлежност към една култура. Но коя е тя? И следователно КОЯ СЪМ АЗ? Защото ако знам към коя култура принадлежа, знам и коя сам и кои са моите достойнства.

Ето аз имам една мечта и тази межта има много общо с темата която обсъждаме и възрожденската архитектура и възпитанието на нашите деца. Аз все още нямам такива, но нашите деца са българските деца. Като порастнат ще питат.






Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-19 19:03 от daraia.
Re: Построяване на Възрожденска къща
19-11-2008 - 21:38:22
Дарая,

Много често човек не може да намери отговор на даден въпрос . Също така отговора може да не е единствен , още повече ако е забулен далеч във времето.
Смисъла е в търсенето .

За мен това е творение на българи и характерно за БГ.
Re: Построяване на Възрожденска къща
19-11-2008 - 21:56:24
s_opit Написал:
-------------------------------------------------------
> А бе тука в исторически форум ли попаднах или нещо
> съм се объркал? Май темата тук е доста
> по-различна! Все пак е хубаво да поглеждаме
> заглавията на темите!


daraia,

В едно от предишните си мнения споменаваш за семейство м/у турчин и християнка. Ако ти си християнският елемент в този омешан брак ще те разбера, макар и с погнуса, но моля те стига с тази блудкава история.
В България ибрикчии бол, сигурен съм, че ще намериш сродни души, но тук си объркала мястото. Така че, ако те интересува давай по темата и не ни занимавай с деликатните си чувства.
Виж горният цитат.

Бъди жива и здрава,

П.П. Понеже сме в български форум би трябвало да проявиш малко повече уважение и да използваш главни букви в името Васил Левски.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-19 22:00 от Geto.
Abu
Re: Построяване на Възрожденска къща
19-11-2008 - 22:03:57
То ако беше просто, нямаше да е интересно... daraia, примерът с лъва в герба ни е много на място, понеже май не се знае тотем ли е, дамга ли е, или просто е взаимстван от Ричард Лъвското сърце (виж трите легнали лъва как приличат на английския, да не говорим че девизът от съвременния ни герб повтаря белгийския). Обаче в това няма нищо лошо, всеки има право да избира какъвто си иска герб, стига да не копира прекалено. Ако пък е знак за родова принадлежност или просто символ-закрилник, останал от езическите времена, още по-добре! Стига да може да се докаже, това е признак на стар и културен народ...
Абе същото е с къщите - или имат, или нямат скрит смисъл и ако имат, нека да е нещо, което ни обединява, с което да се гордеем. Лошото е, че май значението на старата българска символика се е загубило или поне не е разбираема за съвременните българи. Затова си мисля, че не е проблем "посланието" да е и с чужди символи, но да е разбираемо и все пак да оставя място за някаква естетика, че и функционалност... Бе, те за да са разбираеми, няма да са чак толкова чужди символите, а и дали първо е смисълът, пък после красотата и къде точно е практичното... и ей тука някъде зациклям, иначе принципно съм наясно.
Ето, за трети път: за да е пробуждаща една идея, не е задължително да е чисто българска, нито уникална. Не е задължително да е традиционна - може и да е революция, да няма нищо общо с познатото ни досега. Но трябва да е различна от това, което сега правим. Трябва да е достатъчно проста, за да се разбира от всички и в същото време достатъчно сложна, за да съчетава в себе си законите на естетиката, а и на физиката.. Истината е, че имаме отлично наследство и е грехота да го пренебрегваме.
Re: Построяване на Възрожденска къща
19-11-2008 - 22:13:10
Geto Написал:
> daraia,
>
> В едно от предишните си мнения споменаваш за
> семейство м/у турчин и християнка. Ако ти си
> християнският елемент в този омешан брак ще те
> разбера, макар и с погнуса, но моля те стига с
> тази блудкава история.
> В България ибрикчии бол, сигурен съм, че ще
> намериш сродни души, но тук си объркала мястото.
> Така че, ако те интересува давай по темата и не ни
> занимавай с деликатните си чувства.
> Виж горният цитат.
>
> Бъди жива и здрава,
>
> П.П. Понеже сме в български форум би трябвало да
> проявиш малко повече уважение и да използваш
> главни букви в името Васил Левски.
>

ДОБРЕ:

1. Васил Левски --- написано с главни букви

2.За семейството от двете религии, не е моето, а на моя приятелка и са разкошни хора - Кърджалийци (май и те са хора)

3. Няма да ви занимавам повече с деликатните си чувства, щом смяташ че можеш да говориш от името на всички съфорумци

4. АКО ОБИЧАШ НЕ СЕ ОБРЪЩАЙ ПОВЕЧЕ КЪМ МЕН


Re: Построяване на Възрожденска къща
19-11-2008 - 22:14:50
Geto Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
>
> Моята мечта е Възрожденска къща, но изглежда не
> само на мен за това реших да го пусна като отделна
> тема, където бихме могли да обменим повече мнения
> и идеи без да "усираме" различни по интерес теми.
>
>
> Ще се радвам ако по темата има по-голямо очастие
> от хора с опит.
>
> Поздрав


Сега целия форум чака Гето да ни обясни нещо повече за мечтата си!
Нали темата е негова!
Re: Построяване на Възрожденска къща
19-11-2008 - 23:11:34
И от кога да имаш позиция се приема за грях? Или станахме космополити надживяли националното си достойнство.

Ако съм бил прекалено груб, моля чувствителните души да ме простят, но нека има повече такт и от петата колона winking smiley
Re: Построяване на Възрожденска къща
19-11-2008 - 23:20:09
avatar
За да не се изкриви иначе така добрия тон на форума ще кажа че се отделяме от темата като задълбаваме в българо-турските взаимоотношения.
Нека подчертая :
Първо - българин не означава непременно християнин - от едното не следва второто!
Второ - турчин не означава непременно кръвожаден звяр!
Трето - да търсим реваншизъм в днешно време е меко казано глупаво!
Четвърто - ако от сблъсъка на някои култури могат да се извлекат позитиви - нека се извлекат!
Пето - изобщо не ми пука дали нашите копривщенски, боженски, търновски, странджански, родопски и други къщи във възрожденски стил са произлезли от Турция или някъде другаде! Важното е, че много ги харесвам и ми е кеф когато съм посетител в такава къща. Ако и моята я направя в такъв стил - ще съм щастлив, ако не - здраве да е.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход