Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Построяване на НЕО - Възрожденска къща

Публикувано от Geto 
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2008 - 09:39:20
venciev ,

Такова е мисленето на повечето хора завършили УАСГ /ВИАС/ . Да не се сърдим на Пешо. На него наистина му харесва възрожденската архитектура и човека се стреми към нея по своему.

Geto ,

Това което пишеш въобще не ме учудва. Върни се назад в темата и виж , че говоря и за други неща /начин на мислене, познаване и изследване на детайли от старите майстори и др./. Проблема е , че днешните архитекти се стремят към имитация и тази имитация , както казва Пешо доста зле е прикрита.
На съвременния архитект е по-лесно да начертае нови палати , отколкото една възрожденска къща . Казвам ти го от личен опит.
Другото е , че всеки архитект го учат да има собствен стил и тук също се получава разминаване и то голямо. Ти едва ли не го караш да копира .
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2008 - 10:14:12
Венциев, аз ако отделях толкова време да запитвам Аргонавта, вместо да отговарям на твоите обиди...?! Нито ме знаеш къв съм, нито колко ми е заплатата. Той ако искаше да му мълча, немаше да поства нищо, нито да ми отговаря. Надеждата, че скоро няма да има земетресение е меко казано малоумна. Може и утре да е, може и да няма още 100 години. Последното голямо в София е било 1852, а преди това са били на интервал 50 - 100 години.
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2008 - 10:37:58
Аргонавт, хората завършили ВИАС изобщо не биха участвали в подобна дискусия. Биха казали: "Тия луди ли са да се занимават със съборетини, вместо да направят нещо ново и хубаво?" Всъщност няма какво да ви ги описвам = Гето е достатъчно ясен за тях какво са му свършили работа дотук.

Мислех, че говорим за съвременен вариант на възрожденска къща, като технологии, външен вид и фасада. Разпределението на долния етаж как би могло да копира възрожденските? Та при тях на долния етаж е бил обора с животните или в най-добрия случай работилница/дюкян, нямали са кухненски бокс и най-вече вътрешна тоалетна и баня.
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2008 - 13:28:42
Здравейте всички!
Едва днес открих този форум и ми е изключително приятно, че някой се е сетил да го отвори т.к. аз съм луд фен на старите къщи! Не случайно се кръстих "s_opit"! Повярвайте ми вече натрупах доста опит в реставрацията (а не в строителството!!!) на стари къщи - вече девет години. Зад гърба си имам една напълно реставрирана къща от 1860г., която е на родителите ми и в най-скоро време ще кача снимки. Преди четири години си купих един имот за мен където вече имам една поти завършена къща и една до половината. Строени са 1890г. (Отново само реставрация и почти никакво ново строителство)
Изчетох много внимателно форума. Има хубави спорове относно устойчивостта на този тип къщи, за и против бетона, за и против автентичното или практичното.... За мен най-важното е духа на тези къщи!!! Който не усеща да му говорят дървото и камъка по-добре е да не се захваща с тях, защото в най-добрия случай на финала ще излезе един голям кич, на което съм се нагледал. Това е и моя съвет към тези колеги, които мислят тепърва да се ангажират с такива къщи. Някъде прочетох за събаряне на съществуваща постройка и с камъните да се строи наново. НЕ ГО ПРАВЕТЕ! Много лесно се ликвидира нещо устояло сто години и много трудно се възстановява. Колега послушай ме. Не събаряй! Като искаш приземен етаж от камък (което приветствам), купи си камък и си строй там където ти харесва. Ще мине време и ще ти дойде друга идея за тази "съборетина". Това, че част от зида е поддал изобщо не е болка за умиране и се оправя безпроблемно. По важното е да знаеш какво искаш - старото, българското и истинското или удобствана на съвремието - климатици, джакузита, сауни и пр. несъвместими с камъка и дървото неща!
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2008 - 18:10:04
pe6o ,

Мислех, че говорим за съвременен вариант на възрожденска къща, като технологии, външен вид и фасада. Разпределението на долния етаж как би могло да копира възрожденските? Та при тях на долния етаж е бил обора с животните или в най-добрия случай работилница/дюкян, нямали са кухненски бокс и най-вече вътрешна тоалетна и баня.

Работим по желание на клиента - ако искаш с дюкян , ще има дюкян , ако искаш дам , ще има дам . Не съм се " сетил" да оставя тоалетната в двора , тъкмо няма дя има проблеми както мислиш с течове. Ако имаше река в непосредствена близост сигурно щях да направя тоалетна като на Дряновския манастир.
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2008 - 18:16:00
Здравей s_opit ,

Радвам се , че се включваш в темата. Споделям напълно изложеното от теб. Ще се радвам да видя скоро снимки с твоите творения.

Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2008 - 18:24:14
Къщата от горните снимки е само със стоманобетонов фундамент. Стоманобетона е само до кота нула. Има видими дървени колони и греди. Стоманобетонните фундаменти ивични ли са, фундаментна плоча или? Кота нула е котата на готовия под = Това колко над терена е? Как е анкерирана дървената конструкция към стоманобетона?

Тук сантрачите са 7/7 и носят товар от етажа. То е ясно, че носят вертикален товар. Не ми казвай, че носят хоризонтално натоварване, особено тези прекъснатите.

Това е начин на мислене. За да постигнеш достоверност трябва да мислиш почти като майстора от едно време. Майсторът от едно време, ако имаше днешните материали, нямаше да се поколебае да ги използва. Сигурно щеше да ги използва по-умело от днешните "майстори" обаче. Да не мислиш, че са слагали чивии например, защото дървото е по-екологично? От проклета сиромащия са нямали за пирони и затова са слагали чивии.

Тези за които коментираме излизат около 40 см и не са подпрени , затова са двойни. При този вид конструкция долните греди са частичти - или в дебелината на каменния зид или на някакво разстояние в помещението, но не на целия етаж. Това е характерно за къщи в Балкана - Трявна , Троян и др. Като ги знаеш, защо ме питаш?

Изтървах епитета пред плочи , т.е. "каменни" , които играят ролята на това за което имаш впредвид. В старите къщи има ли такива? Струва ми се, че най-автентично ще е да са дървени греди щурцовете.

Турските керемиди не са на три реда, а на два - долни и горни. Може, но по-често са на три = един с отвора нагоре + два с отвора надолу.

Не съм сканирал разпределението... На хартия ли чертаете?
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2008 - 18:39:14
Неколко въпроса относно твоята къща?

Долният етаж:
1) Каква е сглобката между наклонените колони и мястото където се опират?
2) Отвън се вижда само каменната зидария, сантрачите и наклонените колони. Има ли други прикрити носещи елементи по външните стени: колони, диагонали...?
3) Дограмите как са оформени на толкова много, но малки участъци?
Междуетажната конструкция:
4) Гредореда в едното направление ли е или и в двете?
5) Какви слоеве има освен завършващите? Изолации?
6) Подът на баните как е хидроизолиран?
7) Електроинсталацията как минава?
Горният етаж:
8) Каква е външната мазилка?
9) Дървените части предполагам са чам. С какви лакове, байцове, са докарани до този цвят?
Покривът и подпокривното пространство:
10) Доколкото мога да предположа, хоризонталните греди от тавана излизат навън и са облицовани отдолу със сачак. Мислиш ли, че щеше да стане по-автентично ако ребрата излизаха.
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2008 - 18:44:20
Това, че част от зида е поддал изобщо не е болка за умиране и се оправя безпроблемно. Абе, ако се е климнал на една страна зидът или ако има наклонени пукнатини много трудно ше ме убедиш да го възстановявам.
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2008 - 19:39:11
pe6o ,

Не съм сканирал разпределението... На хартия ли чертаете?

На хартия и то с калем . Да е по-автентично , а и хартията е алваджийска.

Турските керемиди не са на три реда, а на два - долни и горни. Може, но по-често са на три = един с отвора нагоре + два с отвора надолу.

явно не си пренареждал турски керемиди. В първите два реда от стрехата се редят , както ти казваш , за да не се свличат .

Тези за които коментираме излизат около 40 см и не са подпрени , затова са двойни. При този вид конструкция долните греди са частичти - или в дебелината на каменния зид или на някакво разстояние в помещението, но не на целия етаж. Това е характерно за къщи в Балкана - Трявна , Троян и др. Като ги знаеш, защо ме питаш?

направих справка и мислех , че ще ти е интересно.

Отговора на другите въпроси е пет години срещу "Римската стена" на бул."Христо Смирненски" в София. Едно време се е ставало майстор след чирак и калфа. Калфата е ставал майстор след като е крадял занаята .

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход