Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за отоплителна система на нова къща?

Публикувано от Geto 
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
23-10-2008 - 08:47:56
Термопомпа въздух-вода. Ако имаш природен газ - има и модели, които вместо на електричество работят на него, ама не знам колко струват. А ако не намериш такава - топлата вода на газ, отпоплението на термопомпа.
Инвестирай в по-дебела топлоизолация примерно 10см. стиропор (разликата в цената не е голяма), която да е заложена още в проекта за да може да ти се свали мощността на отоплителната система, защото термопомпата е скъпа. Един ми каза цена от порядъка на 600лв. на киловат. Свали нуждите до 10кВт и ще ти излезе 6000лв. термопомпата.
За отоплителната ситестема говори задължително освен с архитекта и с проектанта по ОиВ част.
Освен това е важно да свалиш необходиматат ти мощност за електричество, за да не те издумкат да правиш трафопост...

Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
24-10-2008 - 01:32:53
ако имаш и кладенец правиш два сондажа от двете страни на къщата и термопомпа вода-вода. мисля че има вариант за 15квт отопление/охлаждане за около 5 к лв.

Бегом в ATC: Air trade centre, ще ти дадат добра цена.

Природната газ ще расте и то доста. До сега булгаргаз я купуваше на преференциялни цени, но приятелството свърши, сиренето е с пари.
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
24-10-2008 - 23:45:52
Сърдечно благодаря за отговорите,проблема е че там където е къщата ми все още не е газифицирано и май скоро няма да е.Предлагат ми мобилни касетки с газ които да се зареждат.Но въпреки всичко май газта не е най-изгодна, а и постоянното и покачване не е окуражаващо.Проучвам и вариантите за слънчеви панели-има ли някой личен опит с тях? confused smiley
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
26-10-2008 - 15:20:13
Тази тема би станала интересна ако се включат Николов и Любо по-старателно.
Николов спомена един термин, който не знам защо не се отчита, а именно "микроклимат". Ако започнем още от там да мислим ще се получат интересни заключения. Ние създаваме дом за себе си и семейството си, т.е. за хората, които най-много държим. Какви условия да създадем, като знаем, че през повечето от времето на денонощието прекарваме точно у дома? Изследванията в Западна Европа показват, а от там и въведените стандарти, че 20оС и 50% отн.влажност са оптимални за нашия организъм /има още много, но нямам време за това/. Целия въпрос е колко ще ни струва поддържането на оптималния микроклвимат???
Гето, според мен коректния въпрос, на който и да е архитект е: За твоята къща със заложените от теб изисквания за топлоизолация на стени, под и таван и с тази дограма ще имаш ??? кВч загуби и за поддържането на оптимален микроклимат ще трябва да инсталираш ??? кВ мощност. От теб остава сам да си сметнеш тази мощност с какво да я произведеш, отчитайки инвестициите и всички удобства и неудобства.

Общо взето ако посмяташ малко повече, ще стигнеш до заключението, че инвестицията в солидна изолация и дограма е много по-изгодна от добра отоплителна инсталация.
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
26-10-2008 - 16:07:52
asdf123 Написал:
-------------------------------------------------------
> Тази тема би станала интересна ако се включат
> Николов и Любо по-старателно.
> Николов спомена един термин, който не знам защо не
> се отчита, а именно "микроклимат". Ако започнем
> още от там да мислим ще се получат интересни
> заключения. Ние създаваме дом за себе си и
> семейството си, т.е. за хората, които най-много
> държим. Какви условия да създадем, като знаем, че
> през повечето от времето на денонощието прекарваме
> точно у дома? Изследванията в Западна Европа
> показват, а от там и въведените стандарти, че 20оС
> и 50% отн.влажност са оптимални за нашия организъм
> /има още много, но нямам време за това/. Целия
> въпрос е колко ще ни струва поддържането на
> оптималния микроклвимат???
> Гето, според мен коректния въпрос, на който и да
> е архитект е: За твоята къща със заложените от теб
> изисквания за топлоизолация на стени, под и таван
> и с тази дограма ще имаш ??? кВч загуби и за
> поддържането на оптимален микроклимат ще трябва да
> инсталираш ??? кВ мощност. От теб остава сам да си
> сметнеш тази мощност с какво да я произведеш,
> отчитайки инвестициите и всички удобства и
> неудобства.
>
> Общо взето ако посмяташ малко повече, ще стигнеш
> до заключението, че инвестицията в солидна
> изолация и дограма е много по-изгодна от добра
> отоплителна инсталация.



Напълно съм съгласен с това твърдение, особено с поскъпването на енергийните източници една добра инвестиция в изолация и дограма, ще се изплати много бързо.
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
26-10-2008 - 16:40:48
На човек му трябва температура от 17-18 градуса в една стая да се чувства добре , обаче за да постигнем това трябва всички стени,под,таван и мебели също да са загряти до 18 градуса -затова настройваме термостата на 24 градуса да ги затоплим и тогава ще се чувстваме комфортно .
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
26-10-2008 - 17:21:50
Това с 20-те градуса не е субективно мнение, а плод на изследвания за влиянието на тази температура върху човешкия организъм. Топло, за теб 18 може да е добре, но за някой и 22 да не е. Я питай жена си winking smiley

Относителната влажност ва въздуха е друг важен фактор върху, който трябва да се помисли.
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
27-10-2008 - 19:48:02
Според мен нещата на които трябва да се обърне внимание:

- Колко години смятащ/те да живеете в тази къща?
- Каква е стойността на енергията нужна за отопление / охлаждане на бъдещият ти дом? Включително и предположенията за нарастване цените на видовете енергия (имайки предвид, че в бъдеще ще растат с по-високи темпове).
- Качествената изолация на дома ще ти свали много средната цена за отопление / охлаждане на сградата през периода на ползване, дори и да е по скъпа отначало.
- Отчитане на задължителните разходи свързани с евентуални промени в политиката за енергийна ефективност (бих казал зависимост) на ЕО. Според мен обрачът ще продължи да се стяга.
- Какви компромиси можеш да направиш и, колко според теб струват те?

Смятам, че ако сметнеш всичко това накуп ще минимализираш средните разходите за отопление / охлаждане. Ние българите избираме само най-евтиното, но много често то е по-скъпо.
Пример: Мой приятел англичанин има вила с 150 спот лампички по тавана на вилата всяка с по 50 вата. замени ги с LED от по 4 паунда всяка, но с 15 000 часа гаранция и 1 ват всяка една. Ако на нас българите ни предложат крушка за 10лв, най-вероятно ще му теглим една дълга, но...
Така, че пресметни всеки един детайл с переспектива за бъдещето и ще намериш най-доброто разрешение за проблема ти.
Трудна задача, желая ти успех..., но си по-добре от тези, които са пред свършен факт.

Система за строителство с Изолационни Кофражни Форми
[nrg-block.eu]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход