Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???

Публикувано от LKK 
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
12-11-2007 - 22:00:37
Аз зареждам системите с електрическа джет помпа Грундфос с дебит 4 кубика на час . Мощност 380 вата- 220 волта монофазна .Преди циркулационната помпа в системата монтирам тъй наречената -пълнеща арматура . Най отпред на всмукателния маркуч имам всмукател - възвратна клапа с мрежест филтър, на изхода на помпата имам монтирана тетка на която е манометъра и спирателен кран на който е завит напорния маркуч завършващ с холендров щуцер . Към това отделно имам и един прозрачен шлаух за връщащата се течност от системата в тубата . Пълнещата арматура се състои от 3 спирателни крана , два от които са със щуцери за маркуч (напорния и връщащия ) а средния кран ги разделя . Прави се нещо като хемодиализа при химиотерапията .Преди да започне пълненето свързвам напорния маркуч на горното кранче , на долното свързвам шлаухката и я потапям в тубата с течност . Средния кран го спирам . Потапям всмукателния маркуч също в течноста . Отварям кранчето на автоматичния обезвъздушител горе на панелите и тези на серпентините на бойлера . Крановете на серпентините също са отворени . Включвам помпата и зареждането започва - почти с литър в секунда . Да проследим пълненето - от тубата чрез напорната помпа течноста навлиза преди циркулационната помпа ,след нея има възвратен клапан от там течноста се изкачва към долния край на панелите , след като ги напълни течноста се спуска към горния край на серпентините на бойлерите , напълнят ли се серпентините течноста излиза от долния им край и се отправя към тубата с течност . Или правим един пълен кръг - пълним системата и връщаме течност в тубата докато спре да се вижда въздух през шлауха .После бавно затваряме крана на шлауха и следим налягането в системата, за 5 секунди е готово . Оправяме крановете както и където трябва ,сваляме маркучите , включва се тока към дифиринциалния термостат и системата заработва завинаги . Всякакъв друг начин за пълнене е непрофесионален и некачествен . Представете си как се пълни с коф помпа 200-300 л течнос в слънчево време - системата ще заври и ще оплескате цялото мазе или таван и обезвъздушаването е адски трудно .
LKK
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
12-11-2007 - 23:35:44
smoking smiley

От последният пост на filmatoplo за обезвъздушаването на системи с "200-300 л течност" в кръга на СК и топлообменника, аз окончателно разбрах, че въпроса за скромната ми система с директно свързване на 80 л. бойлер доста е набъбнал и е придобил внушителни размери.

Въпреки всичко безкрайно благодаря на участниците в дискусията за полезните съвети, които получих. Ще съм доволен, ако някой сподели практически опит как и с какво бих могъл да промивам от котлен камък алуминиев или меден СК есенно време, преди да зазимя системата.

smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
13-11-2007 - 18:38:39
200-300 литра течност зареждам на големи системи пр. 2-3000 литрови с по 20 и повече панела . За промиване имаше някаква течност но не мога да се сетя, ставаше дума за промиване на едни кафе машини от котлен камък .
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
13-11-2007 - 19:00:25
Готово ,течноста за промиване е 5-6% разтвор Солна кисилина .
LKK
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
13-11-2007 - 19:12:20
smoking smiley

Благодаря за реакцията на filmatoplo.

Просто бях впечатлен колко големи и сложни могат да бъдат слънчевите системи. Разбира се в този случай трябва проект от специалист и много практически опит.

И от други източници ми казаха, че течноста за промиване е 5-6% разтвор Солна кисилина. Интересувах се доли някой има практически опит как тя взаимодейства с медни и алуминиеви слънчеви панели, тъй като ми предстои да направя избор.
Разбирам, че интереса ми е малко ненормален, но питам защото някой може и да е пробвал. Аз съм малко скаран с химията но когато имам време ще направя проби върху медна и алуминиева тръба.

Приканвам и други специалисти да се включат с мнения по темата.
Благодарности и успешна седмица

smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-11-13 19:13 от LKK.
2v6
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
15-11-2007 - 10:05:14
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз зареждам системите с електрическа джет помпа...
>...
> Всякакъв друг начин за пълнене е непрофесионален и
> некачествен . Представете си как се пълни с коф
> помпа 200-300 л течнос в слънчево време -
> системата ще заври и ще оплескате цялото мазе или
> таван и обезвъздушаването е адски трудно .


Ти защо не прочетеш заглавието на темата?
Някой да те е питал как зареждаш системите?
Кой те кара да пълниш 200-300 литра с кофпомпа?
Това да спамиш темите с твоите фантазии няма да те направи професионалист.

Непрофесионално е да се зарежда система на слънчево време.


Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
15-11-2007 - 14:19:24
Колега ние си знаем как става зареждането , просто изкам да споделя някой неща как стават . То има и други тънкости ама щом спамя - ако ти ми дадеш идея за нещо няма да реагирам така -напротив бих се радвал да обменяме опит - повярвай моят не е малък . Системите не ги зареждам както аз искам - те се зареждат точно по този начин , и е без значение дали грее слънце . Теб какво те претеснява .
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
15-11-2007 - 15:29:42
avatar
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Колега ние си знаем как става зареждането , просто
> изкам да споделя някой неща как стават . То има и
> други тънкости ама щом спамя - ако ти ми дадеш
> идея за нещо няма да реагирам така -напротив бих
> се радвал да обменяме опит - повярвай моят не е
> малък . Системите не ги зареждам както аз искам -
> те се зареждат точно по този начин , и е без
> значение дали грее слънце . Теб какво те
> претеснява .


Бих те помолила да продължиш да обясняваш.Може някой да се страхува за бизнеса си,или че клиентът ще се появи подготвен,та да следи за качеството на работата,но това си е проблем на "майстора". smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
15-11-2007 - 18:15:22
Преди година и повече търсих тук информация за пресовите връски за медни тръби и фитинги , но не получих отговор . Почти не съм срещал майстори от др. фирми да работят с тази система . По скоро ме интересува надежна ли е една такава връска за слънчева инсталация . С кербовачния пистолет една такава връска става за 2 секунди , това би ми спестило време , труд , горелки и консумативи . Ще се радвам на всяка информация .
2v6
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
16-11-2007 - 09:30:18
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Колега ние си знаем как става зареждането , просто
> изкам да споделя някой неща как стават . То има и
> други тънкости ама щом спамя - ако ти ми дадеш
> идея за нещо няма да реагирам така -напротив бих
> се радвал да обменяме опит - повярвай моят не е
> малък . Системите не ги зареждам както аз искам -
> те се зареждат точно по този начин , и е без
> значение дали грее слънце . Теб какво те
> претеснява .


Какво значи обменяне на опит? Можеш ли да отговориш на поне един от зададените от мен въпроси? Нещо да съм те упреквал за зареждането?
Преди време си направи една тема за слънчеви инсталации. Защо там спря да си отговаряш на въпросите?

Отварям една тема за "БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???" и в нея пълно със съобщения на "filmatoplo" - колко му е голям опита и т.н. Ще спра до тук, щото не се получава диалог - на мой въпрос ти отговаряш "Аз много знам, имам голям опит, повярвай ми!".


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход