Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???

Публикувано от LKK 
2v6
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
07-11-2007 - 11:28:37
Предпазния клапан по налягане е задължителен за всяка затворена система. Конструкцията му не позволява откази.
Поставянето на допълнителни кранове по системата не е препоръчително, а преди автоматичен обезвъздушител напълно излишно.

Quote

LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> >
> Много добре го е обяснил filmatoplo процеса на
> завиране на течността в СК при прегряване на
> системата. Шапка му свалям на нагледното
> обяснение. До момента си мислех че автоматичният
> обезвъздушител монтиран в най-високата точка на
> системата би решил въпроса, но май на практика не
> е съвсем така и едно допълнително сферично кранче
> няма да е излишно. Мисля си че предпазният клапан
> от свръхналягане би се справил със ситуацията, но
> това е само на теория. Навярно има и по-тарикатски
> решения на проблема.
> filmatoplo ни представя процесите при затворен
> кръг в СК и топлообменник към бойлера.
>


Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
07-11-2007 - 15:59:54
Вече системите станаха скъпи като материали , и никой не смее да си прави експирименти да не слага спирателен кран пред автоматичен обезвъздушител най отгоре на слънчевата система - особено на инсталациите монтирани по хотелите по морето , който не вярва да хване бодивали и да дойде да се поразходи и да намери система направена по друг начин - аз ще му плащам по 10 лева на която е без кранче . А за директната система направена самоделно е трудно дая регулираш температурно , единствено чрез консумация на вода и постоянно осигуряване на ел енергия за помпата не е изключено и юпс . За предпазване на налягането както и други казаха монтира се предпазен клапан - 6- бара може и на слънчевия панел или на самия бойлер , работа върши и стандартния клапан който продават с бойлера . Капането на този баланс не се счита за повреда дори за удобство му монтирайте малка шлаухка за отвеждане на теча ако има такъв при повишаване на налягането. При нас зимата в бойлерните балансите текът постоянно понеже налягането е 10 бара а клапана издържа до 8 бара . Не разбрах с каква помпа зареждате течноста и как .
LKK
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
07-11-2007 - 17:20:56
smoking smiley

Спирателният кран пред автоматичен обезвъздушител най-отгоре на системата го разбирам като монтиран на тройник, за да може ръчно да се обезвъздуши ако се наложи.

"Самоделката" мисля да се терморегулира по следният начин: Като Т надвиши 95 градуса, това ще се регистрира от термодатчик, който ще задейства монтиран на изхода на топлата вода магнит вентил, и част от прегрятата вода ще се изпусне от системата, а на нейно мястото ще влезе студена, която ще охлади системата. В допълнение към гореказаното ще добавя, че преди въпросният бойлер ще добавя още един, за да стане системата по-балансирана и с по-високо КПД. Разбира се ще съгласувам прага на сработване на магнит вентила да е при по-висока температура от прага на изключване на нагревателя в бойлера. Ако има други забележки към "самоделката" ще се радвам да ги чуя.

По въпроса за постоянното осигуряване на ел енергия за помпата и необходимостта от юпс мисля че въпроса стои по абсолютно същият начин и за системите с затворен кръг на циркулация на топлоносител и отдаване на топлината в бойлера с топлообменник. Ако греша - поправете ме.

Поздрави на всички

smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
07-11-2007 - 21:32:49
ЛКК ако решим да автоматизираме твоята система по твоя пример има така наречен клапан по температура който при достигане на 95 градуса отваря и част от течноста изтича на нейно место навлиза по студена вода и охлажда системата същевременно клапана затваря . Такива клапани задължително монтираме на котли с твърдо гориво . Аз ползвам 2 вида - единия е комбиниран с баланс 3 бара , а другия е с изнесен термо датчик посредством патрон с дълга медна тръбичка с стоманено жило . Единия е 65 лева а втория 125 лв . Точно по такъв начин се погася висока температура в схемата на котли АТМОС там дават този пример дори и за бойлера . Виж ATMOS.CZ
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
07-11-2007 - 21:54:21
Този клапан е даден в раздел запасни части като Honiwyl -ts 130 .
2v6
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
08-11-2007 - 12:35:44
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Вече системите станаха скъпи като материали , и
> никой не смее да си прави експирименти да не слага
> спирателен кран пред автоматичен обезвъздушител
> най отгоре на слънчевата система - особено на
> инсталациите монтирани по хотелите по морето...


Слагането на кранче преди автоматичния обезвъздушител може да се направи само с някаква екпериментална цел.
Какво ще му помогне кранчето на автоматичния обезвъздушител?
Кои са тези скъпи материали, на които им е необходимо и допълнително кранче преди автоматичния обезвъздушител?
Какво общо имат тия кранчета с морето?
В крайна сметка не си обяснил за какво се използва това кранче?

Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
>При нас зимата в
> бойлерните балансите текът постоянно понеже
> налягането е 10 бара а клапана издържа до 8 бара .


Нормалното налягане във водопровода е около 5 бара. Ако налягането е по-високо бойлерите текат, чешмите дават преразход, тоалетните казанчета се препълват - безсмислено харчене на вода. За избягването на тези проблеми се монтира редуцир вентил след водомера (30-40 лева). Предпазните клапани на бойлерите могат да са за 6 и 8 бара. Има и двойни - ако случайно нещо блокира клапана за 6 бара да отвори другия на 8.

Quote

filmatoplo Написал:
> Не разбрах с каква помпа зареждате течноста и как.


Този въпрос към мен ли е?
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
09-11-2007 - 19:39:32
Кранчето пред автоматичния обезвъздушител служи да прекъсне връската между налягането в системата и атмосверното налягане - част от течноста би се изпарила от там , също и го предпазва от стапяне на пластмасови и гумени части в него . Ако са спазени всички изисквания и правилен монтаж на системата то следва зареждане с течност до определено налягане , обезвъздушаване и затваряне на кранчето . От тук нататък обезвъздушаване не ние нужно - абсолютно затворената система работи без никаква връска с атмосферата .Поради различната температура на слънчевия панел с която работи, денем пр 80 градуса вечер зимата спада и под нулата - има вероятност системата да изпуска или да засмуче въздух - затова е нужно пълно херметизиране . Без това кранче за което някой ще ми благодари (аз не съм я получил наготово тази информация а след години работа ) системата ще се разболее както човека който не може да контролира изпарението на водата в своето тяло или своето кръвно налягане защото няма разширителен съд и не е затворена система - затова е тъпото кранче. Да въпроса мие към вас 2V6 за зареждане на течност в системите с каква помпа и по какъв начин .
2v6
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
11-11-2007 - 19:28:00
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Кранчето пред автоматичния обезвъздушител служи да
> прекъсне връската между налягането в системата и
> атмосверното налягане - част от течноста би се
> изпарила от там , също и го предпазва от стапяне
> на пластмасови и гумени части в него . Ако са
> спазени всички изисквания и правилен монтаж на
> системата то следва зареждане с течност до
> определено налягане , обезвъздушаване и затваряне
> на кранчето . От тук нататък обезвъздушаване не
> ние нужно - абсолютно затворената система работи
> без никаква връска с атмосферата .Поради
> различната температура на слънчевия панел с която
> работи, денем пр 80 градуса вечер зимата спада и
> под нулата - има вероятност системата да изпуска
> или да засмуче въздух - затова е нужно пълно
> херметизиране . Без това кранче за което някой ще
> ми благодари (аз не съм я получил наготово тази
> информация а след години работа ) системата ще се
> разболее както човека който не може да контролира
> изпарението на водата в своето тяло или своето
> кръвно налягане защото няма разширителен съд и не
> е затворена система - затова е тъпото кранче.
>...


Ето това е автоматичен обезвъздушител:

Най-обикновен е, за 10 лева. Както се вижда издържа 110 градуса. Не му е необходима никаква изолация от температурата. А и как ще го изолира от температурата кранчето?
Отгоре си има херметизираща капачка, така че и за херметизиране не е необходимо това допълнително кранче.
Този обезвъздушител е автоматичен, защото не позволява течността да излиза навън - пропуска само въздух. Когато в системата има налягане без въздух той автоматично се затваря.
Ако системата се обезвъздушава само при зареждането, е достатъчно да се сложи ръчен обезвъздушител за 1-2 лева:


Автоматичните обезвъздушители се слагат за да може да излиза автоматично въздуха, отделен при загряването на системата. Ако се сложи кранче и се затвори ще се получи въздушна възглавница и циркулацията ще се затрудни, дори може да спре.


Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
>...
> Да въпроса мие към вас 2V6 за зареждане на течност в
> системите с каква помпа и по какъв начин .


Благодаря за учтивостта, че ми говориш на Вие. Предпочитам все пак да си останем на ти.
Зареждането на системата се прави през дренажния кран (служи за източване), монтиран в най-ниската точка:

За малки системи (до 10-15 литра) използвам ръчна помпа:


По-големите ги зареждам с електрическата.



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2007-11-11 19:55 от 2v6.
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
12-11-2007 - 11:55:25
Браво . Как се качват снимки тук . Да ви пусна някоя на мойте системи да видите за какво говоря . smiling smiley
2v6
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
12-11-2007 - 13:02:06
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Браво . Как се качват снимки тук . Да ви пусна
> някоя на мойте системи да видите за какво говоря .


Тук снимки не могат да се качват, а само да се показват. Качват се на друг сървър. Пусни ми ги на мейла да видя.


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход