Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???

Публикувано от LKK 
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
03-11-2007 - 00:16:45
Баланс или( предпазен клапан )ако се повиши налягането в бойлера и панела над тези 6 бара клапана отваря и налягането се нормализира . За избор на тръби в случая е по добре ППР понеже в панела се загрява вода от водопровода която е агресивна и съдържа соли , има одлагане на котлен камък по всички метални повърхности на системата . Спасител играе анодния протектор в бойлера . Има и друг начин който позволява дасе затопли вода в бойлер без серпентина и да се отдели слънчевия кръг и дори дасе зареди с антифризна течност ,така и зимата ще имате топла вода .
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
03-11-2007 - 00:29:40
A zashto da ne izpolzvate PB trubi? smiling smiley

www.technopipe.bg
LKK
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
03-11-2007 - 18:00:42
smoking smiley

smiling smiley Отново "отличен" за filmatoplo! Той си е практик, при това явно доста добър.

Щом казва ППР, значи ППР ще станат без проблем. Аз си мислех, че и ПП с Аl вложка също биха свършили работа, но не знам... Топлата вода от бойлера няма да я пия все пак.

Няма спор, че водата от водопровода е агресивна и съдържа соли и има отлагане на котлен камък по всички метални повърхности на системата. Дали това няма да доведе до проблеми със СК? Или това си е нормално за технологичният му срок на експлоатация от 5 - 10 год. Може би това е подводен камък за по-продължително използване на схемата с вода, като директен топлоносител.

Анодният протектор в бойлера доколкото знам предпазва водосъдържателя на бойлера, а на мен въпросът ми се отнася и за заварената част от ВИК арматурата, с която е свързан бойлера и съответно водопровода след него. Обикновено това е поцинкована метална тръба в не особенно добро състояние. Не ми се ще да къртя излишно, нито пък да си съсипя остатъците от калпавата ВИК за има няма година.
Някъде в форума бях чел, че ако в един картоф забучиш меден и стоманен проводник, след това свържеш последователно няколко такива картофа се получава батерийка, с която можеш да захраниш маломощен транзистор и ако послушаш известно музика ще забележиш, че стоманеният проводник направо се е разтворил.... електрохимична корозия. Епа те от това ме е страх мене!

smiling smiley Отново се обръщам към filmatoplo:
Той пише "Има и друг начин който позволява дасе затопли вода в бойлер без серпентина и да се отдели слънчевия кръг и дори дасе зареди с антифризна течност ,така и зимата ще имате топла вода." Това направо ме заинтригува и не мога да си представя как ще стане. Не че през зимата се надявам да получавам БГВ от плосък СК, но сигурно си заслужава, защото ще отпаднат досадни манипулации като източване, престой на системата в изпразнено състояние... Надявам се че filmatoplo ще сподели как би станал фокуса.

Предварително благодаря и поздрави на всички участници в форума.

smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
03-11-2007 - 19:44:54
Ако 2v6 иТехнопайп не споделят аз ще обясня .
LKK
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
03-11-2007 - 22:03:43
Ами да изчакаме тогава 2v6 или Технопайп.
2v6
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
03-11-2007 - 22:37:52
Каквито и пластмасови тръби да сложиш няма да има електрокорозия. Тя се получава при къси разстояния.
Автоматичен обезвъздушител винаги се слага на най-високата точка, когато има циркулационнен кръг със слаб дебит.
Ако слънчевия колектор е най-нависоко се слага автоматичен обезвъздушител на изхода му. Така дори без циркулация парата ще излиза от обезвъздушителя и няма да повреди тръбите ако са пластмасови. Когато има циркулация температурата на водата се поддържа под опасните граници.
Мембранен разширителен съд се слага на затворена система, за да се предотврати повишаването на налягането над допустимото.

Вместо всичките байпаси, възвратни вентили, кранчета и т.н. може да се сложи външен топлообменник. Така ще има отделен кръг за колектора, който може да е с антифриз. Виж това:
http://sunenergy.dnsalias.net/bg/instalation/system1_old.html
В началото тази система работеше без топлообменник, помпа, обезвъздушител и разширителен съд.

Бойлер 80 литра не си заслужава да се използва за слънчева система. Най-евтиното, ефективно и сигурно решение е втори бойлер 80 литра със серпентина свързан последователно на входа на електрическия бойлер.

LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> > Благодаря на partzalev и filmatoplo за
> коментарите.
>
> 1. за питането на partzalev: Според разглежданата
> от мен схема работещата ЦП създава налягане за да
> има циркулация и тъй като горният край на СК е
> свързан към топлият извод на бойлера, ако отворим
> крана би потекла водата идваща от СК.
>
> 2. Схемата описана от filmatoplo решава горният
> проблем, за което му благодаря. Ще ми се да
> добавя, че ако искаме да източим контура на СК
> през зимата и да продължим да ползваме бойлера по
> назначението му е добре да добавим байпас на СК.
>
> Остават актуални въпросите за материала на тръбите
> и електрохимичната корозия.
> Очаквам мнения и аргументи за необходимостта от
> автоматичен обезвъздушител и мембранен
> терморазширителен съд.
>
> Може би практиците ще дадат някакви съвети.
>
> Още веднъж благодарности и поздрави на всички.
>
>
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 11/02/07
> 11:41PM от LKK.






Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-11-03 22:47 от 2v6.
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
03-11-2007 - 23:47:38
LKK с отварянето на темата зададе въпрос, а в последствие взе да дава оценки!!!
Аз се оттеглям.....! Форума за "безлатния обяд" е на друго място....!
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
03-11-2007 - 23:57:37
LLK, na men mi se struva, che ti prosto proveriavash koi kolko bagaj ima smiling smiley
Neka ne igraem na krienica.....


www.technopipe.bg
LKK
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
04-11-2007 - 01:18:39
smoking smiley

Искам да се извиня на partzalev, ако смята че с нещо съм го засегнал. Това че съм изразил задоволство от съветите получени от някои от членовете на форума си е мое право и не виждам нищо лошо в това. По въпроса за "безплатният обяд" не знаех, че за получените съвети трябва да се плаща. Ако някой смята че е така може предлагайки мнение да си прати банковата сметка.

По поста на technopipe
"LLK, na men mi se struva, che ti prosto proveriavash koi kolko bagaj ima
Neka ne igraem na krienica..... "
бих казал, че се опитвам да разреша свой собствен проблем със собствети сили. Анализирам внимателно мненията Ви като специалисти, но си оставям правото аз да реша какъв тип инсталация за БГВ да си изградя. Позволих си да изнеса дискусията във форума, защото реших че дискутираният случай може да е от интерес и на по-широк кръг от хора. Ако направите анализ на написаното от мен бихте забелязали доста не дотам правилно употребени термини и пониятия от което е пределно ясно, че не съм в бранша.

Поздрави на всички участници.

П.С. От няколко месеца чета форума и намерих доста ценни мнения и съвети. Тази тема е първото ми участие и затова никой не ме познава. Имам мечта да си построя къща, а засега се ограничавам с ремонти по апартамента и къщата на родителите си.
smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
04-11-2007 - 02:56:45
LKK, не е необходимо да се извиняваш, нито съм обиден,нито засегнат......!
Като казвам "безплатен обяд" имам предвид, че за всички неща, които те интересуват има доста писано в нета, а и на хартия. Просто сейваш, четеш и експериментираш.....а ако се получи нещо интересно, само споделяш. Все пак става дума за технически неща, а не за юридически казус или например прогноза за цената на топлата вода след 10 год. Така поставени въпросите ти, ще обезмислят начинанието, защото съвсем скоро ще се появат и фирми, кито да си рекламират тук (май вече се получи за тръбите).
И накрая една задачка: колко литра вода и с каква температура трябва да постъпи в бойлера, за да се повиши съдържащата се в него вода само с 10 градуса, при положение, че от него излиза толкова вода, колкото е постъпила?
Но по принцип си прав - 10 пъти мери - 1 път режи!
Успехи и бъди жив и здрав!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-11-04 03:48 от partzalev.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход