Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???

Публикувано от LKK 
LKK
БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
01-11-2007 - 23:45:15
smoking smiley
Знам, че ми липсва основно образование в областта, но си позволявам да попитам по-знаещите за мнение, пък току-виж съм научил нещо.

Предлаганата схема навярно има сериозни недостатъци, които се надявам да ми посочите.

Питането ми е за работоспособността на система за получаване на БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина???

ИДЕЯТА: :g: Слънчевият колектор СК е свързан паралелно на бойлера Б посредством входящият и изходящ от бойлера щтранг. В контура на СК имаме циркулационна помпа ЦП, която се управлява от диференциален термостат ДТ. На входа на бойлера, преди връзката със СК имаме монтиран предпазен възвратен клапан, който не позволява на вече загрятата вода да попадне в обратно в общият водопровод.

РАБОТА: :}
1. Бойлера е пълен с вода с температура Тб
а - ако Тк>Тб се включва ЦП и загрятата в СК вода попада в Б, където се смесва и се повишава Тб. Процеса протича докато имаме загряване в СК.
б - ако Тк<Тб ЦП се изключва и постигнатата да момента Тб се запазва.

2. Черпим вода от бойлера:
а - ЦП не работи. В бойлера навлиза студена вода, която впоследствие ще се затопли.
б - ЦП се включва (СК се нагрява в същото време) - тогава на щтранга на смесителя за топла вода започва да постъпва нагрятата в СК вода, като температурата и е с делта Т по-висока от тази в бойлера Тб. Получава се термичен шок, който не е много голям, но все пак е неприятен. Добре е да се въведе ограничаване на включването на ЦП, когато имаме потребление.
:crazy: КАК ДА СТАНЕ ТОВА???:crazy:

confused smiley Допълнително питане: Тъй като СК е алуминиев или меден с какви тръби трябва да се изпълни инсталацията, за да се избегне електрохимична корозия?

Ще се радвам на всяко едно мнение или съвет.

smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley
2v6
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
02-11-2007 - 09:17:07
Първо избери СК. Повечето алуминиеви не издържат над 3 bar и ще трябва да сложиш редуцирвентил на входа.
Ако искаш да пестиш от материали сложи ППР тръби. Нямат проблеми с корозията, а с електрокорозията изобщо.
Изхода на СК можеш да включиш отдолу, чрез допълнително монтиран щуцер. Така няма да имаш "неприятен топлинен шок".
Колко литра ти е бойлера?
Какво ще правиш когато външната температура е под нулата?

LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> > Знам, че ми липсва основно образование в
> областта, но си позволявам да попитам по-знаещите
> за мнение, пък току-виж съм научил нещо.
>
> Предлаганата схема навярно има сериозни
> недостатъци, които се надявам да ми посочите.
>
> Питането ми е за работоспособността на система за
> получаване на БГВ със слънчев колектор и бойлер
> без серпентина???
>
> ИДЕЯТА: Слънчевият колектор СК е свързан
> паралелно на бойлера Б посредством входящият и
> изходящ от бойлера щтранг. В контура на СК имаме
> циркулационна помпа ЦП, която се управлява от
> диференциален термостат ДТ. На входа на бойлера,
> преди връзката със СК имаме монтиран предпазен
> възвратен клапан, който не позволява на вече
> загрятата вода да попадне в обратно в общият
> водопровод.
>
> РАБОТА:
> 1. Бойлера е пълен с вода с температура Тб
> а - ако Тк>Тб се включва ЦП и загрятата
> в СК вода попада в Б, където се смесва и се
> повишава Тб. Процеса протича докато имаме
> загряване в СК.
> б - ако Тк<Тб ЦП се изключва и
> постигнатата да момента Тб се запазва.
>
> 2. Черпим вода от бойлера:
> а - ЦП не работи. В бойлера навлиза
> студена вода, която впоследствие ще се затопли.
> б - ЦП се включва (СК се нагрява в същото
> време) - тогава на щтранга на смесителя за топла
> вода започва да постъпва нагрятата в СК вода, като
> температурата и е с делта Т по-висока от тази в
> бойлера Тб. Получава се термичен шок, който не е
> много голям, но все пак е неприятен. Добре е да се
> въведе ограничаване на включването на ЦП, когато
> имаме потребление.
> КАК ДА СТАНЕ ТОВА???
>
> Допълнително питане: Тъй като СК е алуминиев или
> меден с какви тръби трябва да се изпълни
> инсталацията, за да се избегне електрохимична
> корозия?
>
> Ще се радвам на всяко едно мнение или съвет.
>
>


LKK
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
02-11-2007 - 17:58:47
smoking smiley
Здравейте читатели на форума

Благодаря за поста на 2v6. За мен мнението ти е много ценно.

1. Относно налягането си абсолютно прав и един редуцирвентил на входа не е проблем.

2. По въпроса за корозията ППР естественно нямат проблеми, но все пак биха ли се справили с температурното натоварване - водата постъпваща от СК може да е доста топла. В някои източници пише че плоските СК издържат на 140 С, сигурно имат предвид яко слънце и неработеща ЦП и водни пари, та и изходните тръби от СК сигурно би трябвало да издържат на подобни екстремни температури.
По въпроса за електрокорозията не ми е ясно??? Все пак СК е алуминий или мед, тръбите са ППР, но остава водосъдържателя на Б и заварената арматура - поцинкована тръба? Струва ми се че може да възникне проблем. Ако някой обясни по-нагледно нещата бих се успокоил.

3. Да-а-а, свързването на СК отдолу би решило проблема с "неприятен топлинен шок", но ще се наложи да се преработва бойлера, което хич не ми се прави. Ще ми се да се намери някакво устроиство, което да регистрира потреблението на вода от системата и да прекъсне работата на ЦП. Може би по-знаещите ще подскажат?

Принципиално целта на темата е да се получи схема, която да е възможно най-лесно приложима за масовият в БГ случай на съществуващ бойлер от 80 литра, така че с минимум доработки системата да може да се обогати със СК и да получаваме БГВ от април до октомври.

smiling smiley Естественно, когато външната температура е под нулата ще източим водата от контура на СК с помащта на съответните кранчена и ще оставим получаването на БГВ през зимата на по-съвършенни соларни системи.

Вярно е че схемата се получава обидно проста и елементарна, но бих се радвал някой да я разкритикува по сравнение с традиционната схема на бойлер със серпентина в кръга на СК.

Очаквам мнения и аргументи за необходимостта от автоматичен обезвъздушител и мембранен терморазширителен съд.

Това е засега. Поздрави до всички.

smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
02-11-2007 - 18:28:28
Защо ЦП трябва да изключва?
Каква е разликата между твоята система и скачените съдове?
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
02-11-2007 - 19:41:48
Навремето като нямаше бойлери в часния сектор на пазара пр. 80 литрови , а имах молби за направа на цлънчева система със съществуващ 80 л . бойлер - решавахме проблема по следния начин . Студената вода от водопровода с монтиран възвратен клапан се свързва към долния край на слънчевия панел , от горния край на панела водата вече загрята влиза в бойлера през тръбата за студена вода . Излиза от бойлера през топлия извод , там се слага циркулационната помпа , след нея пак възвратен клапан и се свързва към топлия водопровод . Преди това обаче с бай пас се свързва тази топла вода със студената преди клапата на студения водопровод . Значи системата е пълна т.е. без консумация и помпата работи - клапата след нея отваря ,а срещуположната на студената вода затваря . Водата постъпва в долния край на панела загрява се излиза и отива в бойлера прес студения извод излиза прес топлия и така циркулира и загрява бойлера . При консумация се отваря клапата на студената вода и тя директно постъпва в панела след това в бойлера и после в душа - помпата си работи и праща вода към банята .Спре ли къпането първия цикъл започва отново .Един вид помпата е сложена на рециркулационната тръба .
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
02-11-2007 - 19:56:48
Да поясня навремето нямаше 80 литрови бойлери със серпентина по магазините но помпи се намираха вече .В случая пак се слага редуцил вентил за налягането , обезвъздушител горе на панела и баланс 6 бара на бойлера и диф. термостат за контрол на помпата .
LKK
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
02-11-2007 - 20:18:39
smoking smiley
Благодаря на partzalev и filmatoplo за коментарите.

1. за питането на partzalev: Според разглежданата от мен схема работещата ЦП създава налягане за да има циркулация и тъй като горният край на СК е свързан към топлият извод на бойлера, ако отворим крана би потекла водата идваща от СК.

2. Схемата описана от filmatoplo решава горният проблем, за което му благодаря. Ще ми се да добавя, че ако искаме да източим контура на СК през зимата и да продължим да ползваме бойлера по назначението му е добре да добавим байпас на СК.

Остават актуални въпросите за материала на тръбите и електрохимичната корозия.
Очаквам мнения и аргументи за необходимостта от автоматичен обезвъздушител и мембранен терморазширителен съд.

Може би практиците ще дадат някакви съвети.

Още веднъж благодарности и поздрави на всички.

smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-11-02 23:41 от LKK.
LKK
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
02-11-2007 - 20:40:56
smoking smiley
Относно поясненията на filmatoplo всичко е точно така както и аз смятам.

Не ми е ясно обаче какво има предвид баланс 6 бара на бойлера. Може би това е предпазна клапа 6 бара, или пък мембранен терморазширителен съд?

Ако е така наистина ли е необходим такъв? Все пак обикновено бойлера се монтира без тази екстра???

Поздрави
smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-11-03 14:11 от LKK.
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
02-11-2007 - 21:15:49
Опитвам се да си представя, какво би се получило, ако бойлера и панела са на едно ниво, или даже панела да е малко под бойлера (ако има такава възможносъ, разбира се). Тук може би ще помогнат гравитацията и естественото разширяване на водата при загряване!
LKK
Re: БГВ със слънчев колектор и бойлер без серпентина ???
02-11-2007 - 21:49:20
smoking smiley
Ех, чак пък такава идилия ....... гравитадия и естественна циркулация през тръба 3/4" може би някога и да стане.......

Нека по-добре да оставим ЦП да си върши работата.

Малко се размечтах, но продължавам да чакам мнения по същество.

smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-11-03 14:14 от LKK.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход