Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Противоземетръсни шайби

Публикувано от comfort 
Re: Противоземетръсни шайби
25-09-2008 - 10:40:24
Ако ти се наложи да пробиваш дупка (например за дюбел) в някоя стена към стълбището и тя е бетонова, значи има шайби. Ако все още не е шпакловано и боядисано, можеш да разкъртиш и малко мазилка за да провериш. Шайби може да има и другаде, но стълбищната клетка винаги е опасана с тях.
От плътни тухли могат да се изградят шайбите само на последните 2 етажа, но на повечето места ги вдигат от стоманобетон до горе. Все пак го имай предвид когато проверяваш.
Но ми се струва крайно невероятно да не са направили шайби, по-скоро може да са ги изпълнили лошо, но съвсем никакви да няма, ще е прецедент.
Re: Противоземетръсни шайби
13-04-2012 - 12:19:11
Здравейте!
Аз не разбирам от строителство. Но доколкото знам, блокът в който живея е строен по технология "пълзящ кофраж". И както навсякъде всеки си прави каквито иска ремонти, без да се съобръзява с никакви правила, и понеже последният, ремонт мина според мен всякакви граници, човекът реши да направи доста голям отвор в стена която според мен е носеща, искам да попитам, какви са изискванията, за да направиш това?
Аз както казах не разбирам много от темата, но смятам, че най-малко трябва да се види по проект кое е носеща стена и кое земетръсна шайба и съответно да се получи разрешително за реконструкцията им! А изобщо по закон имат ли право да правят каквато и да е реконструкция по тези стени?! И ако е така какви разрешителни трябват от днск и общината, а и от домсъвета предполагам?
Ще бъда благодарен, ако някой ми отговори, за да знам дали да се изнасям от блока докато не е паднал!!!
Re: Противоземетръсни шайби
14-04-2012 - 10:47:53
Поемане на земетръс с по-голями колони и греди се нарича рамкова конструктивна система. Удачна е при конструкции до 2-3 етажа, за малка квадратура.150-200м2. За по-голями конструкии усилията в елементите стават толкова голями, че дефакто по-дългите колони прерастват в шайби.
Не е възможно да има шайби по проект, а стриотеля да си ги спести. Всеки етап от строителството се следи и от проектанта. След като е проверил и приел кофража и арматурате разрешава бетониране. Така че не се притеснявайте за пропуснати елементи, строители може и да се пробват, но никой проектант не би го позволил.
Re: Противоземетръсни шайби
15-04-2012 - 16:36:22
Така и не разбрах, може ли някой просто ейтака да отсрани стена/ железобетонна/ между две стаи? Всепак говорим за 12 етажен блок който както вече споменах е строен с пълзящ кофраж, тоест стената е от основите до покрива? И не е ли това опасно за целостта и устойчивостта на сградата?
Re: Противоземетръсни шайби
15-04-2012 - 21:31:52
По закон не може.
На практика...тук е БГ!
Re: Противоземетръсни шайби
08-02-2023 - 22:51:19
Съществува ретрофиттинг, който се явява нещо като тепети, полага се върху стените и повишава земетръсоустойчивостта.
Мисълта ми е, че всичко е от значение, каквото и да бъде дадено преустройство, то отслабва сградата, а сградата не е с излишък на устойчивост.
Ако мислите, че една законна, непреустроявана сграда не може да се срути от земетресение...
И тук въпросите: "Има ли законно преустройство?" - Задължително!!!
"Има ли етично преустройство?"- Според мен, не!Тук, за разлика от скрийнинга на раковите заболявания, безотговорността към личното здраве води и до вреда за здравето на другите.
За съжаление най-важното нещо при покупка на жилище е хората с които ще съжителстваш.
Подобно на някакви ваучери за колективни отстъпки, трябва да се организират хора с еднакви възгледи, касаещи гравитацията, механиката и съпромат-а и да си поръчат сграда, ако ще дори и с по-висока противоземетръсна устойчивост и да си я населят изцяло те.
В панелите стените без отвори са противоземетръсни шайби, с изключение на прерязаните от хоризонталните щрангове за чешмите и душовете, както и на малките тоалетнички на тристайните.
Но според мен ако блокът се срути, хората застанали под дървена маса имат по-малък шанс от хората в непремахната тоалетничка...масата е на крака, а тоалетната е все пак стоманобетонна кутия.
Да севърнем на прерязването–много народ си мести мивката на отсрещната стена на банята- това прерязва една шайба и част от друга.
Всички прозорци избите в баните на тристайните апартаменти с баня с външни стени, са в противоземетръсна шайба, която вече доколко е противоземетръсна...
Най-башмайстори са монтажниците на климатична техника: те са готови да "вкопаят" 5 метра тръбен път от външното до вътрешното тяло на климатика за да ти го докарат до... всъщност не е проблемът до къде, проблемът е, че противоземетръсната шайба не е дувар, в нея не може да има хралупи и проходи, б които да се гонят мишки, да минава тъбен път и т.н.
Ако и комшията ти вкопае от другата страна на същата тази стена...
И нещо друго: за българите земетресението има единствено и само вертикална компонента: всеки българин живее над хипоцентъра!
Докато сградата устоява на гравитацията, има допълнителни възможности за премахване на излишноносещи стени, те не са неносещи, Б.Ганьо признава, че са вертикалноносещи, но излишно много вертикална носеща способност има, да си остане на колонки най-добре!

...държави се строят единствено отдолу нагоре, по-точно отвътре навън, осъзнати личности трябва да започнат да правят малки колективчета които да нарастват и да пробиват постепенно в различни браншове, да предлагат стоки и услуги пропити с тези техни възгледи, и в строителството, и в хранителни продукти, и друг тип образование, движения като скаути и други организации за младежи, друг тип отношение към живота... и към себе си и към себеподобните ти българи.
Никога опитите държавата да предшества народа не са били успешни.
Първо трябва да се състой народът.
Трябва да се каже "Не ме интересува, че съм законово изряден спрямо международните и спрямо българските закони, ненамесвайки се, когато тормозят и пребиват някой българин".
Българите са малко като Бруукс от Изкуплението Шоушенк, могат да бъдат само в рамки!
Трябва да започнеш да гледаш на себе си като на ценност, на своето и на събългарското нещастие като на основание за действие, без значение дали ще бъдеш жестоко разкритукуван от Кофи Анан, от "ануси без граници" и т.н.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход