Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Гараж- какви документи ми трябват?

Публикувано от abaka 
Гараж- какви документи ми трябват?
23-07-2007 - 11:01:00
Парцелът е 400 кв.м. Има построена триетажна жилищна сграда. Дворното място е разделено между съсобствениците-трима сме. Единият си е построил преди години гараж. Другият го ползва като градина. Аз искам да построя също гараж. Каква документация ми трябва- разрешително за строеж, проект, съгласие от съсобствениците.... И какъв е редът? От къде да започна? Искам да оправя първо документацията, а после да започна строежа на гаража (ще е предполагам поетапно, когато и за каквото ни стигат паричките).
Re: Гараж- какви документи ми трябват?
24-07-2007 - 06:24:15
Здравей Абака,

Аз минах по този път преди около 2 години и ще споделя моя опит с теб.
За да ти е всичко законно ти трябва нотариален акт за собсвеността която владееш, актуална скица на парцела; проект и разрешително за строеж. В зависимост къде искаш да направиш гаража, може да ти трябва и писмено съгласие от съседите. Значи ако постройката започва от 3 метра от границата със съседите не ти трябва тяхнто съгласие но ако е под 3 метра или точно на границата ще ти изискат писмено съгласие от съседите за да ти издадат разрешителното за стореж. При мен се получиха много "забавни" ситуации.
По проект имам 2 гаража от двете страни на къщата като всеки един е залепен на граицата с двамата съседи от ляво и отдясно. Както си му е реда отидох с проекта при единия съсед (другия ми е роднина и подписа без да гледа нищо). След разговори и обяснения те се съгласиха и подписаха. След това до седмица имах разрешителното за строеж. Така дотук добре. Започнахме но след като иззидаха стената до проблемния съсед нещата започнаха да се променят. Започнаха да мрънкат че съм им спирал въздуха. Много висок бил гаража и когато духало вятър се завихрял и им бутал саксиите на двора. Започнаха да се карат със строителите. Както и да е ударихме плочата измазахме го отвън и отвътре но външната стена от тяхната страна неможахме защото не ни пуснаха в двора си. Така. Поръчах гаражната врата монтираха я и с това завършихме гаража. Но после.... Започна се с типичната за българина простотия. Подписа му небил оригинален аз съм го бил фалшифицирал бил си приготвил инстументи да ми бута гаража и какво ли още не.
Развалихме си отношенията но важното е че всичко ми е законно. Ако продължи в този дух няма спор ще го съдя.

Та мисълта ми е по добре си направи и осигури всички необходими документи за да не се получи нещо за което ще си късаш косите после.

Желая ти успех.
Поздрави Иво
Re: Гараж- какви документи ми трябват?
24-07-2007 - 06:24:18
Здравей Абака,

Аз минах по този път преди около 2 години и ще споделя моя опит с теб.
За да ти е всичко законно ти трябва нотариален акт за собсвеността която владееш, актуална скица на парцела; проект и разрешително за строеж. В зависимост къде искаш да направиш гаража, може да ти трябва и писмено съгласие от съседите. Значи ако постройката започва от 3 метра от границата със съседите не ти трябва тяхнто съгласие но ако е под 3 метра или точно на границата ще ти изискат писмено съгласие от съседите за да ти издадат разрешителното за стореж. При мен се получиха много "забавни" ситуации.
По проект имам 2 гаража от двете страни на къщата като всеки един е залепен на границата с двамата съседи от ляво и отдясно. Както си му е реда отидох с проекта при единия съсед (другия ми е роднина и подписа без да гледа нищо). След разговори и обяснения те се съгласиха и подписаха. След това до седмица имах разрешителното за строеж. Така дотук добре. Започнахме но след като иззидаха стената до проблемния съсед нещата започнаха да се променят. Започнаха да мрънкат че съм им спирал въздуха. Много висок бил гаража и когато духало вятър се завихрял и им бутал саксиите на двора. Започнаха да се карат със строителите. Както и да е ударихме плочата измазахме го отвън и отвътре но външната стена от тяхната страна неможахме защото не ни пуснаха в двора си. Така. Поръчах гаражната врата монтираха я и с това завършихме гаража. Но после.... Започна се с типичната за българина простотия. Подписа му небил оригинален аз съм го бил фалшифицирал бил си приготвил инстументи да ми бута гаража и какво ли още не.
Развалихме си отношенията но важното е че всичко ми е законно. Ако продължи в този дух няма спор ще го съдя.

Та мисълта ми е по добре си направи и осигури всички необходими документи за да не се получи нещо за което ще си късаш косите после.

Желая ти успех.
Поздрави Иво
Re: Гараж- какви документи ми трябват?
24-07-2007 - 19:30:25
Благодаря ти за отговора! Имам повече от 3м от съседите си. Въпросът ми е следния: на 400 кв.м. парцел сме трима собственика. В дворното място което ми се пада искам да направя гараж. То се пада в средата на парцела, от едната ми страна е гаража на единия ми комшия-съсобственик, а от другата страна градинката на другия. От тях трябва ли да искам съгласие и къде се прави и документира това съгласие и колко време важи?
Re: Гараж- какви документи ми трябват?
25-07-2007 - 17:58:32
Aми щом сте съсобственици на един и същи парцел, естествено, че трябва да им искаш съгласие. То даже не само съгласие, но и те трябва да подписват всички документи, които подаваш, като съсобственици, защото земята върху, която ще се строи е и тяхна. Това "тази част от двора, дето ми се пада на мене" няма юридическа стойност, това са си някакви разбирателства помежду ви, но за да се узакони трябва да направите делба, а 400 м2 на три не могат да се разделят и да останат три УПИ в тях май...
Re: Гараж- какви документи ми трябват?
27-07-2007 - 16:57:23
Точно както ти каза Chilio, всички съгласия се заверяват пред нотариус....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход