Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Графици за СМР

Публикувано от gandonov 
Графици за СМР
21-02-2007 - 14:49:18
avatar
Здравейте,

Имам няколко принципни въпроса.
Ясно е, че стандартният отговор е "Както се спазариш", но ми е интересно да чуя мнението на хора минали преди мен по този път.
Ще съм ви много благодарен за вашето мнение и насоки.

И така, първо: какво искам да направя:
Следващата пролет смятам да започвам строеж на еднофамилна къща (близо до София, 93кв.м. ЗП, 186кв.м. РЗП, на 2 етажа).
Засега съм още на етап планиране.
Направил съм основните чертежи и схеми. Разбира се, архитект ще ги довърши и ще направи Количествено-Стойностна сметка.

Второ: Парите не са в изобилие (за съжаление). Така, че колкото по-добро е планирането - по-малко изненади ще имам по време на строежа.

И в този ред на мисли, смятам, че приблизителната цена:
- за материали може да се види от КСС.
- за труд може да се види от Графиците за СМР.
- ..... Пропускам ли нещо?

И сега останалите въпроси:
1. Едно време графиците за СМР (за обществени обекти) бяха задължителни. А сега как е положението?
2. Строителите изготвят ли график за СМР, като приложение от Договора?
3. Какви са неустойките при неспазване на качеството и/или сроковете?
4. Отделно ли се заплащат материалите и отделно СМР?
5. И всъщност Строителя ли доставя материалите? И с какво оскъпяване?

6. и последен въпрос (засега): Знае ли някой от къде да си намеря актуални норми за СМР?

Благогодаря ви предварително за отделеното време.


П.П. Тъй като съм правил графици цяла година, си написах програмка за изготвянето им:
- График за СМР (изчислява и чертае на база КСС и нормите за СМР.)
- Финанси (пресмята необходимите вноски за произолен период по въведените СМР)
- работна ръка (изчислява броя работници необходими за извършването на съотвитните СМР по въведените норми)

Мога да ви изпратя файла (формат MS Excel), ако някой прояви интерес. (С тази забележка, че нормите не са коректни.)
Re: Графици за СМР
21-02-2007 - 16:57:58
Az имам график на СМР, макар да нямам договор, но воето е частен случай- без договор, строителят ми е приятел и а днес, а утре, така и не го направихме.
Иначе ми връчва редовно обр.15 в който си има КСС и СМР, разбивка за вида СМР количество от материала който се ползва, разходи за материали и разходи за труд.
Отдолу ми се начислява ДДС на материалите, добавят се 12% Доставно-складови разходи за материалите и печалба за фирмата 10%.
Така е при мен.
Ако не ми харесва, трябва или да си търся просто бригада или да си работя сам.
Впрочем се водя че строя по стопански начин, фирмата я няма никъде, иначе и на труда щях да плащам ДДС...
Re: Графици за СМР
21-02-2007 - 17:02:05
Прати ми този екселски файл, моля те.
boby(at)mbox.contact.bg



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-02-21 17:03 от Boby.
Re: Графици за СМР
21-02-2007 - 17:14:44
avatar
StefanB: Много благодаря за бързия отговор.

Още един въпрос относно цените на СМР:
Откъде бих могъл да намеря норми и орентировъчни цени за СМР?

Така, още на този етап, бих имал по-добра представа за порядъка на строежа.

Boby: Провери си пощата.
Всички формули се виждат. Пиши ако имаш въпроси.
Re: Графици за СМР
21-02-2007 - 17:21:53
Ако си от София, виж на Славейков, мисля че мярках някакво заглавие - разходни или нещо такова норми в строителството, абе норми някакви бяха. Но цените ме съмнява, че и да ги има ще се съобразява някой, нали е пазарна икономика - всеки си прави калкулация и гледа да се съобразява единствено с конкуренцията.
Ето, аз днес си говорих с един приятел за изолации - преди два месеца цените бяха едни, сега са други - материалите се качват, труда също, така че всяко нещо е предпоследно.
Сам ще видиш, че цените ти няма да са актуални само за времето откато почнеш да проектираш, докато започнете строителството, такова е времето - строително...
Re: Графици за СМР
21-02-2007 - 17:36:03
avatar
Прав си за цените на работата. Нали официално сме в Европа. :-)
Трябва да ги настигнем. Засега ценово, после, дай боже, и в качеството.

А за нормите смятам да проверя в книжарницата на ВИАС.
Разбрах, че има някаква специализирана книжарница в "Бели брези", на "Искърски пролом "№ 8. И там ще видя какво предлагат.
Re: Графици за СМР
21-02-2007 - 17:48:20
gandonov,
Книжките, за които говорите се наричат "справочник за цените в строителството". Издаетлството е СЕК. Може да ги намерите на цитирания от Вас адрес в Белите брези
Цените които са публикувани са много далеч от реалните те са без доставно складови разходси, без преразход , без печалба за строителя и без ДДС, така че реално на практика няма да Ви бъдат от полза.
ej
Re: Графици за СМР
21-02-2007 - 19:47:43
StefanB Написал:
-------------------------------------------------------
> ... Отдолу ми се начислява ДДС на материалите, добавят
> се 12% Доставно-складови разходи за материалите и
> печалба за фирмата 10%.
> Така е при мен.
> Ако не ми харесва, трябва или да си търся просто
> бригада или да си работя сам.
> Впрочем се водя че строя по стопански начин,
> фирмата я няма никъде, иначе и на труда щях да
> плащам ДДС...

Здравей StefanB
Какви са тези 12% доставно-складови разходи, и 10% печалба в/у тях, ДДС-то на материалите и т.н. или аз нещо не разбрах?!

Ако имаш материали за 100 лв, колко реално плащаш на фирмата?
И как след като не се води по никакъв начин, че тази фирма строи ти издават документ за съответните материали и др. разходи които плащаш?
Re: Графици за СМР
22-02-2007 - 16:02:02
Виж, аз вече споменах, че и договор нямам, но при мен нещата са на друга основа. Иначе за да си водя и аз и те сметка ми издават бележчици.
На 100 лв. материали ми излиза 100лв плюс 20 лв ДДС-то плюс 12 лв Доставно-складови разходи общо 132 лв. Ако трудът за полагането на този материал е още 100 лв, то крайният ми разход е 132+100=232 лв + 10% печалба= 255.20 лв.

Но, EJ, като правило, е добре да имаш и договор и фактури и т.н. Ако имаш фирма, това ще ти се признае и за разход, дори. Аз обаче нямам, затова строя така, сам, с един бригадир, поне формално.


Re: Графици за СМР
22-02-2007 - 16:56:16
avatar
Според мен не е правилно да плащаш на бригадата 10% печалба върху стойността на материалите, ДДС-то и разходите за доставка.

Според мен тези 10% са напълно излишни. Защото ти плащаш за:
- самите материали
- доставката на същите.
- а ДДС е за държавата. Какви 10% печалба върху ДДС?!?!? Защо бригадата ще взима печалба върху внесеното от теб ДДС?
- работата, извършена от бригадата. Защо им даваш още 10% върху нея?

Нещо не схващам логиката.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-02-22 17:04 от gandonov.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход