Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Търси се ...свестен аритект

Публикувано от rnikolov1972 
Re: Търси се ...свестен аритект
04-02-2012 - 12:15:39
Здравейте,
стана ми интересна дискусията ви и я проследих. Ще си кажа направо, че съм архитект и работя в архитектурна фирма, за да не стават грешки.
Няма да рекламирам нашите услуги. Искам да споделя една история от миналата (вече и по-миналата) година, която подробно описахме още тогава в нашия блог, но мога накратко да ви я преразкажа.
Дойде един човек да пита колко ще му струва да му проектираме къща. Обяснихме м,у че е абсурдно да избере дома, в който ще отгледа децата си и ще остарее, по цената за проектиране. Тя все пак е смешна сума в сравнение с цялата инвестиция по една къща. Посъветвахме го да направи мини конкурс. Да се обърне към колкото архитекти прецени, да им даде задание черно на бяло и след това в зависимост от това какво са му предложили като решение да си избере архитекта. Този конкурс не изисква от него инвестиции, освен във време за предварително обмисляне на желаният му.
Навиха се няколко бюра, сред които и ние. Накрая избра нас, но това е без значение... важното е, че направи своя избор по сравнително обективни критерии и е щастлив с него.
За това ви съветвам същото, което посъветвахме и него. А ако поканите за конкурса и нас, ще се радваме да участваме.
Това бяха нашите предложения миналата година, но бъдете сигурен, че предложенията за вас ще са съвсем различни.
Поздрави и успех в трудното начинание!
www.cityscape.bg



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-02-04 12:55 от cityscape.
Re: Търси се ...свестен аритект
04-04-2012 - 08:26:10
Моля които е минал през процеса "проектиране" и вече е започнал да строи или построил да препоръча проектантска фирма във Варна. Какви са цените горе-долу. Вчера ходих при един, тоя първo вика ами 36 лв/ кв. м. За авторски надзор иска по 50 лв/ час като смята около 10 часа. Това ми се вижда много, като имаме в предвид, че къщата ще е голяма около 450 кв. м. и знам че над 400кв.м. дори правят отстъпки от цените си. Мерси
Re: Търси се ...свестен аритект - ПОМОЩ
06-04-2012 - 09:10:43
Айде де....никoй ли не е ползвал архитект/и във Варна ? Препоръчайте някои добър. Аз намерих 5-6 из интернет и ще се срещаме с тях другата седмица, ама де да ги знам кви са...Те всички се усмихват и гледат да ти лапнат парите а па после кво ще става не се знае.
Re: Търси се ...свестен аритект
06-04-2012 - 13:40:50
Ами принципно не само с архитектите е така. Строители, сервитьори, лекари, банкери... smiling smiley Срещай се, говори, договаряй се. Имаш цели 5-6 варианта!!! След като се срещнеш с всичките ще имаш идея!!
36 лева е много. двойно може би. Авторските също са много, но пък си в Близнаци. При мен идваха 2-3 пъти. Предполагам, че ако строителите ти са зле, ще идват и 20 пъти.
Re: Търси се ...свестен аритект
07-04-2012 - 02:26:30
Същият проблем като Вашия считам, че го реших успешно с IDIA. Сайта им е www.idia.bg страхотни хора професионалсти и творци. Лично аз съм много доволен. Наистина платих авансово някаква сума, но без това според мен не може - за идейния проект на къща отива най-много време и работа от страна на архитекта.
В моя случай, бяхме наясно какво искаме и докато изчистим детайлите ни отне 2 месеца все пак.
По отношение на плащанията - реално не може да мислиш за повече от 10% остатъчно плащане след издаване на разрешение за строеж. Останалото е въпрос на договорка. Никой не иска да работи за слава и за пари които някога трябва да получи - защото почти всички читави проектанти по съответните части са се парили от некоректни клиенти...
И без някакъв аванс няма никой архитект да седне да твори, а ще ти дава типови решения, защото това му спестява време и пари разбира се... това от мен да го знаеш,

Със здраве,

Quote
rnikolov1972
Накратко предисторията - имам си парцел и реших да си построя малка еднофамилна къща.
Взех си виза за проектиране, един познат ми даде координати на архитект и от там почнаха мъките.
Срешнах се с въпросният архитект, около 60-65 годишен. Може да е бил много добър архитект,
но плановете на къщи които ми показа, че е проектирал... амн не ми харесаха.. бяха все
някак си еднотипни. Не мога да си представя, че всичките му клиенти са искали едно и също. Другите
две неща бяха, че са рисувани на ръка, и най-новият проект беше от 2003 година. Т.е.
най-вероятно не се е занимавал с ахр. работа последните 7-8 години. Проблема (поне за мен
като клиент) на рисуването без компютър, е че не мога да видя 3Д картинката на проекта
и да се направят лесно промените които ми хрумват междувременно. Цената която ми предложи ми
се стори ОК (20лв/м2 за всичко с внасянето в общината - без тяхната такса).
С вторият (който си избрах от интернет) въобще не се разбрахме - 25 лв/м2 за арх/констр/ВиК/ток проекти + фиксирани суми за останалите.
Като капарото - 20% ПРЕДИ да видя идейната версия на арх проект. То същото като да искаш да си купиш домати от пазара
и да ти искат пари за да ги видищ.
Третата (пак избор от интернет) съм на път да я заежа и да прежаля капарото (400лв). Въпреки, че имаме договор, за
1 месец за арх проект, вече почти три месеца не е готов. На всяка среща си повтаряме едни и същи неща, обещава, че в следващия път ще са оправени и нищо.
Да не говорим за безкрайните оправдания, че била командировка, детето било болно,...

Та така, че се търси архитект (за предпочитане колектив)
- да слуша аз какво искам, а не да рисува каквото на него му харесва и да ми казва, че така било по-хубаво
(тук да вметна - някой смята ли в действителност, че е по-добре кухня+трапезаря да са на единя край на къщата, а хол (гостна/дневна) на другия край свързани с 6 м коридор - ?!?!)
- не искам, да е Франк Лойд Райт ама да има все пак някакво въображение, а не да нареди няколко правоъгалничета, без да мисли за функционалността.
- да е коректен и да спазва (поне приблизително) сроковете.
- да рисува на комп и да може да се генерира 3Д модел на нарисуваното.
- да приема плащане по следната (или подобна) схема: малък процент след идейният арх. проект, процент след завършване и одобряване от мен на всички проекти, и остатъка след одобрението на общината.
- ако може архитекта да придвижи док в общината (особено ако има "връзки" за да не ме мотаят повече от необходимото)

Така, че ако имате предложения за хора с които сте работили ги давайте на rnikolov1972@abv.bg.

Забравих да спомена, че става дума за строеж около София.
Re: Търси се ...свестен аритект
04-05-2012 - 01:25:38
Тъй като този форум е за споделяне на опит, аз ще разкжа моя по избор на архитект.
Купувайки парцела с желаните от нас параметри започнах да търся архитект. Предварително с жена ми (а това е много важно) имахме идея за функционалността на къщата, така че аз изготвих едно доста подробно Задание за Проектиране.
Съвет - търсете архитектурен и интериорен дизайн заедно - това спестява много пари в последствие.
Попитах чичо Гугъл за това което искам, селектирах 4-6 фирми и им изпратих запитването. Проведох срещи с всяка една, и избрахме една. Защо - защото се оказа, че жената мисли на нашата вълна и наистина направи страхотна архитектура. За цените - за 450 кв РЗП проекта по всички части е малко под 15000 лева без заснемане на терена. Според мен е добра цената.Авансово платих 30%, при приет идеен проект (между другото най-бавния етап), още 30%, при предадени Технически проекти, и още 30% и остатъка след получаване разрешението за строеж. Фирмата е Идиа ООД, имат интерент сайт.
Не правя реклама, просто съм доволен от тяхната работа.

Със здраве,
Иван
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход