Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Търси се ...свестен аритект

Публикувано от rnikolov1972 
Re: Търси се ...свестен аритект
22-12-2011 - 15:52:07
Е, добре е че вече знаеш. Смешното е че при наличието на красиви български думи дали от ниско самочувствие или друго но с гордост ги заменяме с английскиconfused smiley

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Търси се ...свестен аритект
22-12-2011 - 18:04:06
Глобализация?
Re: Търси се ...свестен аритект
22-12-2011 - 18:16:40
Глобализация - глупости. По-скоро изпростяване*pardon*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Търси се ...свестен аритект
23-12-2011 - 18:26:19
Quote
TZARS
Quote
Geto
Всички онези сгради във Виена, Париж или стара София са проектирани от архитекти които добре са познавали нуждите и начинът на живот на "инвеститора" но са имали пълна свобода на духа. Шедьоври не се създават от инвеститори-първенюта които мислят само на битово ниво.

Като гледам какви шедьоври се изсраха през последните 20 години, ми се плаче.
Нека да помислим кой е по-виновен - инвеститора или архитекта?

Формално погледнато - виновен е архитекта. Без негов проект и подпис не може да си построиш нищо.
От друга страна - ако дойде инвеститор и иска от архитекта от някяква откровена грозотия (ама най-важното - се продава!) тогава архитекта има две възможности - да ходи гладен или да нарисува това което иска инвеститора. Т.е. архитекта бива сведен само до занаятчия, който може да чертае и накрая да се подпише. Така, че еднозначно е трудно да се определи. По-скоро си мисля, че архитекта трябва да "ограмоти" инвеститора. И тогава няма да има нужда да сътворява простотията която се иска от него.

Някъде в началото на темата бях казал за архитекта които търся:
Quote

да слуша аз какво искам, а не да рисува каквото на него му харесва и да ми казва, че така било по-хубаво.
Аз, като невеж краен клиент (а не инвеститор) нищо не разбирам от архитектура, естетика...(занимавам се с компютри). Аз имам някаква идея как трябва да изглежда къщата която искам да си построя. И искам, когато архитекта ми предлага нещо различно от моето виждане, да ме убеди, че това което той предлага е по-добро и даже да ми покаже, защо моята идея е лоша/грозна. Само с изрази от типа "ами да го направим така, защото е по-хубаво" нито ще ме убеди, нито има полза (и за двамата).
Re: Търси се ...свестен аритект
24-12-2011 - 08:22:04
Николов *drink1*
На всякъде е едно и също, така с хората, архитектите и възложителите. Има художници които работят само за пари, но и без талант. Е има и такива архитекти за коити се казва че работата им е изкуство и оставят следа. Ние с нашите вечни тънки сметки няма как да ги открием тези които ще направят къщата ни шедьовър. Но има и нещо по-важно, да си здрав и щастлив, да изпълниш домът си с деца и радост. За какво обаче ми е къща ако нямам семейство и сюриа деца? Апартамента е къде по-лесен за подръжка, направо рахат. Ето тук много хора водени от егоизъм и себичност се провалят.

Честито Рождество Христово на всички! Радвайте се и пазете традицията! *drink1*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Търси се ...свестен аритект
24-12-2011 - 17:02:02
Здравей rnikolov1972,

аз мога да ти препоръчам двама архитекти, с които работя, специалисти в проектирането на къщи тип монолитни и нискоенергийни с дървена конструкция. Единият е от София, а другия е от Сливен, като проблеми с тях съм нямал. Цената на услугата може да договорите индивидуално, но като цяло тя не се различава много от общоприетата ценова листа за тези услуги. Мисля. че няма да имаш проблем при договареянето на разумни цени. Лично аз съм много доволен и от услугите им и от цените, но при тях проектирам 3-4 къщи на година, които впоследствие изпълнявам.
Ако проявяваш интерес пиши ми и ще ти дам техните координати.
Re: Търси се ...свестен аритект
29-12-2011 - 14:48:20
Здравей RNikolov,
Тази година аз минах през тези процедури по избор на архитект, взимане на разрешение за строеж , избор на строител и груб строеж.
Срещнах се поне с десетина архитекта взети от интернет. Повечето не ме слушаха какво искам, а слушаха себе си ..............Прав е колегата, който твърди, че е хубаво да ти препоръчат архитект. В крайна сметка се спрях именно на такъв по препоръка, защото единствено той ме слушаше, ..........и не каза за нещо че не може да стане. Аз също съм от София и ако преставлява интерес съм готов да споделя опит
Re: Търси се ...свестен аритект
04-01-2012 - 22:24:02
Здравейте,
Поздравления за всички, които в тази криза са намерили средства за нов дом.
Зачетох се в форума и не се здържах. Извинявам се за което.
С повечето постове съм съгласен. Браво за коража ви да се изправите пред бюрокрацията и със собствени сили да свършите иначе чуждата работа. Събирането на пълен комплект документи са "Смяна на статут", "Вкарване в регулация", "Виза за проектиране", "Разрешително за строеж", "Даване на строителна линия" и "Вкарване в експлоятация" не е невъзможно да се направи от всеки желаещ да спести пари бъдещ инвеститор, но дали е най разумният избор вече не съм много сигурен.
Има хора, учили 5 години за да станат вещи в занаята, минали през всичките горе изброени процеси многократно. Аз лично съм убеден, че е загуба на време. Но това е мое мнение, което не налагам на никой.
Не съм архитект, строителен инженер съм и в общи линии при мен идва вече удобрена архитектура. Но все пак съм бегло запознат с процедурите.
Приех обаче малко лично - коментара за количествата стомана и бетон в един проект. Това е число зависещо от много фактори - вид на конструкцията, архитектурно разпределе, сеизмичност на района, натоварване от сняг и още много други.
Всеки инженер се застрахова и това е нормално. Все пак той поема отговорност, че тази сграда няма да падне дори при максимално натоварване или при земетресение от девета степен по Рихтер. И това за 50 години напред. Вие не бихте ли се застраховали?
Това естествено се прави балансирано. Всеки инженер работи с колеги строители, архитекти и др. Ако започне да проектира "скъпи" сгради, рано или късно ще остане извън пазара.
Re: Търси се ...свестен аритект
18-01-2012 - 06:24:23
avatar
Quote
inj.Simeonov

Всеки инженер се застрахова и това е нормално.......

Колега Симеонов
Моля не слагайте всички колеги под един знаменател.
Застраховат се слабите инженери (обикновено жените).
За какво се застраховате в една "пиклива" къща??!
Та тя (къщата) "излиза" само от закононаложените минимални конструктивни изисквания.

Пари си имам... акъл ми дайте.
Re: Търси се ...свестен аритект
18-01-2012 - 06:59:51
avatar
Quote
Earl64
Здравей RNikolov,
Тази година аз минах през тези процедури по избор на архитект, взимане на разрешение за строеж , избор на строител и груб строеж.
Срещнах се поне с десетина архитекта взети от интернет. Повечето не ме слушаха какво искам, а слушаха себе си ..............Прав е колегата, който твърди, че е хубаво да ти препоръчат архитект. В крайна сметка се спрях именно на такъв по препоръка, защото единствено той ме слушаше, ..........и не каза за нещо че не може да стане. Аз също съм от София и ако преставлява интерес съм готов да споделя опит

Това е най-лошото решение.
Това е нещо като да учиш космонавта как да управлява космическия кораб (примера е пресилен).
Сигурен съм че така са пропуснати много по-добри решения, за които ще разберете по време на експлоатацията.
А човек (архитект), който прави компромис с работата си се нарича ....аматьор (обратното на професионалист).
Дано не са такива и работниците които ще Ви работят.

Пари си имам... акъл ми дайте.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход