Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

термопомпа Remko - Daikin Ururu Sarara - мултисплит Mitsubishi Electric

Публикувано от патрик 
Re: термопомпа Remko - Daikin Ururu Sarara - мултисплит Mitsubishi Electric
27-06-2011 - 15:29:03
Quote
чаро
Да Върколак, имам. Смятам. Дори и аз съм писал за това, че търговците подвеждат за КОП-а. Той трябва да е за цялата инсталация и за сезон, не за момента на тезгяха в лабораторията (гаража*angel*) в най-добрите възможни условия.
Моята инсталация е оптимизирана в най-добрия известен (за мен) начин и КОП е над 4 цяла зима без никакво значение от каквото и да било. Напълно автоматизирана е по независими една от друга зони(стаи). Мисля че е отлично, като се има предвид, че машината ми не е от най-добрите и претърпя доста изменения. Всичко е смятано с амперклещи в ръка и водомер на топлообменниците- нямах под ръка топломер тогава.
Лятото пък ела ме бутни- по сметки КОП 14 *angel* - по други измервания - 23лв на месец. А поливането по двора е бонусsmoking smiley

Имам поглед и над дръгите видове... не мож ме убеди че един климатик работещ при 12-14гр около изпарител и 40гр около кондензатор ще е по неефективен от същия работещ при -5 около изпарителя и неясно колко при кондензатора. Последния се управлява по стайна температура- не винаги режима му е най-добрия за да развива максимума..

А пролет и есен как е? Предполагам правиш компромиси с температурата и почети не я използваш?
Тук е мястото да кажа, че за хора направили грешката да поставят вътрешна изолация тези два сезона са убийствени.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-06-27 15:31 от Върколак.
Re: термопомпа Remko - Daikin Ururu Sarara - мултисплит Mitsubishi Electric
27-06-2011 - 16:21:32
Quote
Върколак
Quote
LazarG
На мене ми е ясно, но искам да знам според тебе коя разлика между две термопомпи с еднакво външно тяло и различен топлоносител сваля КОП-а наполовина? Тоест - къде отива разликата?

1. Температурите в различните помещения не е еднаква (южни,северни). Инверторите се справят по-добре в тази ситуация, защото се съобразяват само с едно помощение и могат по-прецизно да управляват компресора.
2. Системите с циркулация на вода имат помпи + вентилатори на конвекторите.
3. В годината има четири сезона и е необходимо да назначиш един ром да ги превключва на топло или студено в преходните сезони в зависимост от това дали слънцето грее или не. Тук разликата в ефективността е в пъти. Необходимо е цялото количество вода в системата да си промени температурата. При правилно проектирана къща и изолация това се налага минимум 2 пъти дневно (ден-нощ).
Не ми отговаряш на въпроса, макар да е кратък и ясен, ами подхвърляш нови шикалки winking smiley. Ето и за тях:
1. Спокойно можеш да си управляваш температурата в жилището само по едно референтно помещение със стаен термостат и програматор, може да ползваш и буфер, но този въпрос няма нищо общо с КОП-а
2. Разнасянето на топлината из жилището във всички случаи харчи някаква енергия, но тя е минимална - независимо дали е вентилатор на вътрешното тяло на климатик, дали ще е вентилатор на конвектор или помпа за подово отопление. Не се наемам да споря кое ще повече, защото така или иначе тази енергия е неизбежна, но и пренебрежима и ако я слагаме в сметките, трябва да я сложим от двете страни на кантара.
3. При правилно проектирана къща и изолация изобщо не се налага превключване, защото къщата си има акумулиращ ефект - ти сам го казваш (коментара за вътрешната изолация). Освен това аз съм на мнение, че система въздух-вода, особено пък ако е с подово е излишно да се оскъпява с допълнителни конвектори, само и само за да може да работи на охлаждане няколко дни в годината. Има си евтини климатици за охлаждане на някоя стая, които са по-евтини от един вентилконвектор. У нас примерно не сме любители на изкуственото охлаждане.
Та - продължавам да чакам отговора за двойно по-ниски КОП на термопомпа въздух-вода в сравнение с въздух-въздух. Засега единствено енергията за циркулация се спомена, но казахме, че тя е съизмерима с тази на вътрешните тела. За комфорт и за производство на БГВ не говорим още.
Re: термопомпа Remko - Daikin Ururu Sarara - мултисплит Mitsubishi Electric
27-06-2011 - 16:39:29
Лазаре, не знам още как да ти го обясня, щом смяташ, че къща се нуждае само от отопление. Пишеш и за буфер, който увеличава ефекта на загуби от превключване и го причисляваш към уредите спомагащи КОП-а . Аз не се чуствам комфортно в стая в която температурата скача до 28-33С през деня зимата,пролет,есен и пада до 10-15С през ноща лятото,пролет,есен, защото системата , която съм купил трябва да работи или на топло или на студено. А ако недай си боже направя така, че да превключва автоматично ще е равносилно на отопление с печка "Лъч".

ПП. Примера с подовото също е пример за увеличение на инертността на системата , т.е. енергия на вятъра за да я компенсираш.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-06-27 16:46 от Върколак.
Re: термопомпа Remko - Daikin Ururu Sarara - мултисплит Mitsubishi Electric
27-06-2011 - 17:16:45
Quote
Върколак
Аз не се чуствам комфортно в стая в която температурата скача до 28-33С през деня зимата,пролет,есен и пада до 10-15С през ноща лятото,пролет,есен, защото системата , която съм купил трябва да работи или на топло или на студено.
*smiley_ahh* Ти в оранжерия ли живееш winking smiley? Какви са тези вариации на температурите? Да разбирам ли, че предпочиташ система въздух-въздух за 35К, която работи за топло и за студено, пред система за 5К, работеща само за топло в комбинация с 2 климатика за студено? Е, и аз я препочитам, но да я продавам, а не да я купувам :}
Re: термопомпа Remko - Daikin Ururu Sarara - мултисплит Mitsubishi Electric
28-06-2011 - 00:32:11
Quote
Върколак

А пролет и есен как е? Предполагам правиш компромиси с температурата и почети не я използваш?
Тук е мястото да кажа, че за хора направили грешката да поставят вътрешна изолация тези два сезона са убийствени.
Quote
Върколак


ПП. Примера с подовото също е пример за увеличение на инертността на системата , т.е. енергия на вятъра за да я компенсираш.

Я си изясни първо ... и после дай да коментираме!
Грешка ли е вътрешната изолация или акумулиращият ефект на външната е пари на вятъра... инертността дискомфорт ли е или ние с вътрешната изолация измираме пролет и есен?
Аз лично се пообърках.
Какво стана с КОП-овете? Темата се разми в посока Градски легенди за изолацията и отоплението...
Сефте!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-06-28 00:32 от чаро.
Re: термопомпа Remko - Daikin Ururu Sarara - мултисплит Mitsubishi Electric
28-06-2011 - 01:19:03
Върколак явно има бизнес със сплитарки и затова си ги хвали:].
Вия много лошо го заядохте. Трябваше да го оставите хубаво да се оплете*sos* и тогава да му опънете канапа. Нямаше смисъл да коментирате разликата в копа на въздух/въздух и ххх/вода, още повече дали акумулиращия съд е разход или икономия. Това са твърде сложни теми за него.
Нека само да обясни долния цитат:
Quote
Върколак
Мултисплит е най-лошия избор. КОП<2
.....
въздух/въздух КОП>5

Данните са за работата на цялата система, а не само на компресора, както искат да ви заблудят производителите.

Как така е различен копа /х2.5/ при положение че вътрешните тела са еднакви, а при големите мощности и външните.
Нещо на някой не е ясно, познайте на кого*smiley_ahh*.

П.П.
Върколак обясни ми, кой те бие по главата да се топлиш при -10 със агрегат въздух/въздух. За такива условия си има други решения.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-06-28 01:20 от автоматчик.
Re: термопомпа Remko - Daikin Ururu Sarara - мултисплит Mitsubishi Electric
28-06-2011 - 09:18:27
Доста неща изписах, но явно не четете, а инертно задавате въпроси. Сигурно доста разбирате от възможностите на машините, които предлагате, но според мен нищо не сте схванали от тердоминамиката на една цяла къща. Това води до резултати от рода "Три пъти го мерих и все късо". При вас положението е същото, монтирате на хората дадена система и тя никога не дава резултатите, които сте обещали, но и неможете да разберете, защо се е получило така. Гледате едни етикети с технически данни на машините и казвате "Е такова животно нема".
Чаро май не правиш разлика между акумулираш ефект на стени със стайна температура и нагрят под от подово до 29-31С. Стените са загрети до желата от мен температура , но положението с пода изобщо не е така.
Автоматчик, монтираш такива системи и все не можеш да разбереш, защо резултатите не са тези, които пише на етикетите? Така е нали? Но номера минава - производителя е виновен.
Коментирах само, че решението със сплит системи е според мен най-правилното икономичести + комфорт, а ме нападате все едно съм ви взел хляба от ръцете. Четете постовете ми като дявола евангилието и после едва ли не трябва да се обяснявам.
Re: термопомпа Remko - Daikin Ururu Sarara - мултисплит Mitsubishi Electric
28-06-2011 - 10:10:13
Е, Върколак, тая работа не е като цените на имотите нали? Ти въобще в къща живял ли си? Наистина ли смяташ хората за идиоти, да правят скъпи сондажи, термопомпи и водно подово, вместо просто да бучнат евтини климатици в стаите?
Такива като тебе са ми ясни - мислят си че строежа е проста работа. Верно е проста, ама не е за прости хора. :]
Re: термопомпа Remko - Daikin Ururu Sarara - мултисплит Mitsubishi Electric
28-06-2011 - 10:35:22
Quote
Boby
Е, Върколак, тая работа не е като цените на имотите нали? Ти въобще в къща живял ли си? Наистина ли смяташ хората за идиоти, да правят скъпи сондажи, термопомпи и водно подово, вместо просто да бучнат евтини климатици в стаите?
Такива като тебе са ми ясни - мислят си че строежа е проста работа. Верно е проста, ама не е за прости хора. :]

Това звучи малко като повика на стадото "Щом овцата Пенка го е направила значи е добре". Вземете се разберете с Лазар кое е по-скъпо - бочнатите климатици или сондажите.
Re: термопомпа Remko - Daikin Ururu Sarara - мултисплит Mitsubishi Electric
28-06-2011 - 12:47:54
Quote
Върколак
Коментирах само, че решението със сплит системи е според мен най-правилното икономичести + комфорт, а ме нападате все едно съм ви взел хляба от ръцете.
Та, като каза комфорт - загряти червени уши, опечен мозък, студени крака, шум и течение, несигурност, брънчащи и замръзнали външни тела, капещи и надвиснали над пешеходците, грозни фасади - това ли е разбирането ти за комфорт в едно съвременно жилище? И не забравяй, че КОПа, който е изписан на табелката на твоите сплитове също не включва консумацията на вентилаторите ина цикъла размразяване.*yes*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход