Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Механично филтриране на кладенчова вода

Публикувано от Petar 
Механично филтриране на кладенчова вода
06-01-2011 - 14:54:19
Имам монтиран преди бидона си ППР филтър.
Обаче макар че вдигнах потопяемата помпа 40 см водата продължава да излиза мътна и да зацапва доста бързо филтъра.
Да имате идеи да какво да правя ?
Някаква по-добра система или просто да удвоя или утроя филтрите ? *huh*
От кладенеца захранвам оранжерия 40м2 (ще монтирам капково напролет),полива се райграса чрез подземна система от тръби и разпръсквачи, поне Х1 годишно се пълни басейна (10м3), хидрофора подсигурява и 2 чешми в двора (уж планирани за питейна вода)
Айде - на последните ще сложа и допълнителен филтър с активен въглен, ама по-големия ми проблем е оптималното механично филтриране на водата от кладенеца.

Re: Механично филтриране на кладенчова вода
06-01-2011 - 14:55:52
Re: Механично филтриране на кладенчова вода
06-01-2011 - 15:00:27
Петре от каква дълбочина вадиш водата, какъв дебит има?
Re: Механично филтриране на кладенчова вода
06-01-2011 - 15:46:12
От дълбочко, водното ми огледало е на 10 м.
Оттам надолу имам поне 2м. воден стълб.Помпата е някъде на около 1.5м. под огледалото.
Кладенеца е стандартен - 80 см диаметър.
А иначе дебита си е супер, няма проблем
Re: Механично филтриране на кладенчова вода
06-01-2011 - 15:53:31
Питам защото тук в Канада(а може би и в БГ) има изисквания за дебит и дълбочина когато става дума за питейна вода. А бе най сигурното е да не се занимаваш с филтриране а да използваш само за поливане. С басейна не знам как стоят нещата, ама там би трябвало да имаш отелна система за филтриране.
Re: Механично филтриране на кладенчова вода
06-01-2011 - 16:01:53
Две три неща... От колко време е сондажа и прочиства ли го? Препоръчва се месец два да пуснеш някоя евтина помпа да точи нон стоп за да източи мътилката и да се избистри водата. На мен ми препоръчаха най-евтините - бибо им викат, вибрационни. Само че в резултат се събира доста фин пясък от вибрациите под помпата и трябва да го изкараш. Има и още един момент - ако помпата ти е под водното огледало може да се задръсти с пясък, един сондьор твърдеше че водата влачи пясък и се стреми да запълни "дупката" под огледалото дори и да не ползваш вибрационна помпа. Колко нагоре се изкачва водното ниво над водното огледало?
Re: Механично филтриране на кладенчова вода
06-01-2011 - 16:08:37
Верно, басейнчето си има отделна автономна помпа и филтърна с/ма, ама нали го пълня от ладенеца, не е приятно да изглежда мътен, да чакам 2 дена да се утаи на дъното, после да филтрирам и т.н.

За поливането - също си мисля че има опасност с времето да се запушат дюзите на разпръсквачите.
А и капкоотделите биха могли да се задръстят на с/та за капково дето ще монтирам напролет.
Re: Механично филтриране на кладенчова вода
06-01-2011 - 16:20:22
Quote
Boby
Две три неща... От колко време е сондажа и прочиства ли го? Препоръчва се месец два да пуснеш някоя евтина помпа да точи нон стоп за да източи мътилката и да се избистри водата. На мен ми препоръчаха най-евтините - бибо им викат, вибрационни. Само че в резултат се събира доста фин пясък от вибрациите под помпата и трябва да го изкараш. Има и още един момент - ако помпата ти е под водното огледало може да се задръсти с пясък, един сондьор твърдеше че водата влачи пясък и се стреми да запълни "дупката" под огледалото дори и да не ползваш вибрационна помпа. Колко нагоре се изкачва водното ниво над водното огледало?

Бидона ми е точно до кладенеца Боби, т.е. на 11-12 м. от помпата, няма проблем.
Самия кладенец е над 4 годишен, беше първото нещо с което започнах, преди къщата още.
Потопяемата ми помпа е добра, 400лв, италианска (забравих и името), хидрофора е Грундфос.
До миналата година бе бистра водата, поне така изглеждаше.....
Re: Механично филтриране на кладенчова вода
06-01-2011 - 16:24:58
Ясно, може просто временно да се е появила мътилка от многото дъждове или нещо да са се размествали пластове, знам ли. Предполагам пак ще се избистри, ако не, търсиш хидрогеолог или нещо такова, това с филтрирането ми звучи умряла работа.
Re: Механично филтриране на кладенчова вода
06-01-2011 - 17:24:26
Quote
Petar
От дълбочко, водното ми огледало е на 10 м.
Оттам надолу имам поне 2м. воден стълб.Помпата е някъде на около 1.5м. под огледалото.
Кладенеца е стандартен - 80 см диаметър.
А иначе дебита си е супер, няма проблем

Случайно да не ти е потапящата помпата вибрационна?

Най-често причината за размътването се дължи на отделянето от стените и дъното на водоизточника на миниатюрни частици от глинест произход например.За това много спомага вибрационната помпа,която освен с вибрациите на електроклапана ,прави и корпусни такива. Образувалите се вълни бият в стените и изнасят частици а при отразяването си срещат срещуположни по посока такива и се получава интерференция /стояща вълна/която пък смесва изключително добре частиците в много устойчива суспензия.Размерът на частиците е под половин микрон най-често,докато показания филтър задържа частици над 5 микрона и затова не е ефективен. Трябва да се смени помпата със циркулационна или да се монтира пясъчен филтър.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-06 18:18 от фло.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход