Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Климатик с термопомпен бойлер

Публикувано от Petar 
Re: Климатик с термопомпен бойлер
25-12-2010 - 15:10:57
Quote

Започвам да проучвам как може да стане комбинация със слънчеви колектори и твърдо гориво.

Аз вече съм започнал да проучвам :smiling smiley Честно казано, това е единствения оптимален вариант, може и да е скъпо като първоначална инвестиция, но ако държиш на независимост, това е. Особено ако имаш голям консумация на БГВ и отопляваш непрекъснато дом през зимния сезон smiling smiley
Засега съм се спрял на Бош пиролизен котел, гледах и Атмос, но не мога да разбера защо цената му е по-висока....при еднакви параметри.
Re: Климатик с термопомпен бойлер
25-12-2010 - 16:48:48
Quote
bulhomes
Хм. Всички системи за които четох досега са само за използването на ток. Търся и мисля в посоката, че така и така ще имам климатици, отоплителна система, слънчеви колектори, топлообменник на басейна и т.н... температурата отделяна от външните тела на климатиците при охлаждане на стаите да се вкара в бойлера. Мисля си дали е възможно зимата с отоплителната инсталация да затоплям само бойлера, в него да се затопля фреона и пак с климатиците пък да затоплям стаите. Чета и ще мисля в тази посока, а ако някой от Вас има информация да помага. Рано или късно ще се научим и ще ползваме ефективно и тази енергия..

bulhomes, аз не съм привърженик на комплексните решения.
Колкото е по-сложно нещо - повече проблеми очаквай. Няма панацея за всичко.
Все някакъв компонент ще се прецака и ще страда цялата къща (и обитателите).
Затова и заложих на индивидуални климатици във всяка стая, затова и отделно ще монтирам сега ТП за БГВ само.

А относно тока - в случай че Енергото дръпне шалтера по за дълго - имам си и камина в дневната с въздушна риза и тръбопроводи до 2-те стаи на 2-я етаж. Няма да зъзна smoking smiley
Re: Климатик с термопомпен бойлер
25-12-2010 - 16:51:04
Quote
Petar
а мен офертата ми за съответна соларна с/ма беше за над 5000 лева

Не знам кой ти е дал такава цена, но на Бош, в среден горен клас системи като цена-качество, цената за 200 литра бойлер, и сективни колектори е 3000 лева. Което значи, че за под 2000 лева може да се намери също така качествена термосифонна система.
Ама ти си знаеш, разбира се smiling smiley
Re: Климатик с термопомпен бойлер
25-12-2010 - 16:52:40
Упппс, забравих
Весела Коледа на всички и да пращите от здраве
Другото ще го натаманим все някак... *drunk*
Re: Климатик с термопомпен бойлер
25-12-2010 - 18:27:42
Бах маа му. Защо още не мога да намеря пречката, която е спънала широката му употреба досега??? Продаължавам да чета. След празниците ще се обадя и на няколко производителя на бойлери и климатични фирми.
Re: Климатик с термопомпен бойлер
25-12-2010 - 18:31:42
kalin72, не е коректно да сравняваш по цени термосифонна система и такава с помпа. . Двата вида системи си имат плюсове и минуси и не винаги са взаимозаменяеми. В момента има много добри пакетни цени на системи под налягане на Теси с бойлери до 120л, които се конкурират ценово с термосифонките. Четох, че заглеждаш пиролизни котли - освен че са скъпи като вложение, са и много капризни. Особено пък пиролизния на Бош, към който си се ориентирал. Атмосът наистина го превъзхожда, но пък има и по-евтин брат-близнак, който се произвежда в Хасково от Ерато. Моят съвет е да погледнеш обикновения котел на Бош, работещ на въглища - спокойно изкарва 24ч. с едно зареждане и има много лесно обслужване - абсолютно непретенциозен и лесен котел.
Re: Климатик с термопомпен бойлер
25-12-2010 - 18:38:04
Quote

Моят съвет е да погледнеш обикновения котел на Бош, работещ на въглища - спокойно изкарва 24ч. с едно зареждане и има много лесно обслужване - абсолютно непретенциозен и лесен котел.
Благодаря, имах нужда от подобно разясняване smiling smiley А как се справя с дървата? Поне 8 часа може ли да издържи? Щото ми се струва, че с въглищата ще е голям прахоляк и мизерия....или бъркам?
Re: Климатик с термопомпен бойлер
25-12-2010 - 18:51:51
Имат модели, предназначени предимно за дърва(32 и 45кВт), които са с по-голяма горивна камера, но на въглища е за предпочитане. Различава се коренно от работата на повечето котли, които са тип "пернишка печка". Прахоляка идва основно при ежедневното чистене, а при Боша това е избегнато - няма нужда от ежедневно чистене, а само се допълва бункера. Просто е направена правилна организация на движение на 4-те потока - гориво, пепел, пресен въздух и изгорели газове, които само се кръстосват и не си пречат, както при котлите тип печка. Тук не можеш да говориш за понятия като "долно" и "горно" горене.
Re: Климатик с термопомпен бойлер
25-12-2010 - 19:02:34
Тоест, ето този котел:

[www.bosch-climate.bg]

S61, ще върши работа? И при нужда, мога да го зареждам и с дърва?
Re: Климатик с термопомпен бойлер
25-12-2010 - 19:15:44
Да, точно за тях говоря, можеш да гориш и дърва, като трябва да се съобразяваш с размера на бункера разбира се, не можеш да слагаш големи дънери. Като почнеш да го ползваш обаче ще разбереш, че с въглища е по-добре. Освен това можеш да му сложиш много лесно пелетна горелка ако искаш.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход