Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Тежка или лека вата в подпокривното?

Публикувано от bulhomes 
Тежка или лека вата в подпокривното?
19-12-2010 - 09:37:55
Мисля, че четох в други теми, че трябва да е от каменната вата (~150 кг/куб.м.). Не знам какви са и коефициентите и се чудя дали по-плътната не е по-топлопроводима, тоест леката в еденица обем има по-голямо количество затворени въздушни кухини, които изолират по-добре.
Най-вероятно греша, но не мога да се сетя защо и затова питам.
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
19-12-2010 - 11:08:13
Quote
bulhomes
Мисля, че четох в други теми, че трябва да е от каменната вата (~150 кг/куб.м.). Не знам какви са и коефициентите и се чудя дали по-плътната не е по-топлопроводима, тоест леката в еденица обем има по-голямо количество затворени въздушни кухини, които изолират по-добре.
Най-вероятно греша, но не мога да се сетя защо и затова питам.

Тежка или лека вата в подпокривното?
По-евтина и колкото може повече!
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
19-12-2010 - 11:14:20
avatar
Когато се ползва по-тежка за единица обем не се търси по-добра термоизолация, а по-голяма шумоизолация заради плътността.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
19-12-2010 - 12:45:12
Благодаря Ви. Фло повече от 15 см няма да мога да набутам.
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
19-12-2010 - 14:15:25
Някъде бях пускал щатските стандарти за изолация на подпокривно.Ползват стъклена вата.
Намери време да разгледаш ето този доклад:
[docs.google.com]
Съществува разлика в изолационните свойства на материалите според това дали са поставени вертикално или под ъгъл.Разликата идва от вътрешната конвекция-преносът вътре във ватата.Разликата е малка,но е в полза на стъклената.
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
19-12-2010 - 22:25:30
За стъклената ще трябва да викам брадчеди за поставянето... Шегувам се
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
20-12-2010 - 11:01:19
Quote
bulhomes
Благодаря Ви. Фло повече от 15 см няма да мога да набутам.
И аз се присъединявам към мненията на колегите - като ТИ няма особена разлика типа и теглото.
Счита се, че дори и 25см да успееш да "набуташ" в 15см., резултатът е влошаване на параметрите. Някой см. отгоре за да се уплътнят добре фугите и то повече в ширина и дължина, а не в дебелина.
Дано ги имаш тези 15см, че и те малко на днешен ден. Виж дали не може да осъществиш още един напречен слой с лека конструкция, примерно за гипсокартон.Нещо такова, копирано от др. форум:

Ако искаш, прочети коментарите там - полезни са, а цялостното решение - перфектно, според мен:
[www.napravisam.bg]
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
20-12-2010 - 20:53:58
Благодаря за схемата. Прочетох и другия форум. Доколкото разбрах, тъй като при мен над мартаците е шперплат, фолио и тогава керемидите - фолиото с номер 6 ми отпада. 10 см вата между мартаците и още 5 см на кръст каширана едностранно с алуминиево фолио към гипскартона (отпада ми и фолио 2).
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
21-12-2010 - 12:41:02
Quote
bulhomes
Благодаря за схемата. Прочетох и другия форум. Доколкото разбрах, тъй като при мен над мартаците е шперплат, фолио и тогава керемидите - фолиото с номер 6 ми отпада. 10 см вата между мартаците и още 5 см на кръст каширана едностранно с алуминиево фолио към гипскартона (отпада ми и фолио 2).

Зависи какво е положеното фолио - дали няма да "запечата" прекалено ватата - за разните битумни нямам данни. Летва 7 и фол.6 си имат вентилационна функция - сушат ватата и конструкцията (ако и когато), изравняват прибл. температурите вън и под керемидите. Зимата това задържа снега и намалява циклите топене-замръзване, лятото пази от прегряване - все добри неща. Май е писано в др. форум за тези предимства.
До някаква степен има вентилация и сега между керемидите и шперплата, но "не съм в час" колко, при всички случаи по-малко откъм сушенето, а ватата си върши работата суха.
Аз бих изпълнил картинката - не оскъпява кой знае колко.
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
21-12-2010 - 15:55:05
Отдавна се каня да попитам. Тази тема ме кара да се надявам, че въпросът ми ще дойде що-годе на подходящо място.

Тази есен оправих двора на къщата.
Построи се и една дървена беседка (понякога му викат и "барбекю"winking smiley, на която догодина ще направя дървени обшивки и някакъв финиш. Не се мина без проблеми, но с помощта на колегите тук, нещата се решиха задоволително.

Поръчах нова дограма - семпъл, иглолистен стъклопакет. Монтажът смятам да стане през пролетта.
Идеята е да се създадат условия за по-комфортно ползване на къщата за по-дълъг период от време през годината.
Понастоящем ползването е комфортно само през топлата част на годината. При надморска височина от около 1050 м., този период не е дълъг достатъчно.

Имам да правя и покрив. Не, че тече. Знам, че правилният подход е да се почне от него, но положението там зацикли поради нежелание на съседите да дават пари за сериозен ремонт. Къщата е близнак. Дори и едната половина от нея е огромна и покривът на цялата сграда си е доста трудна и сериозна работа.
Ако до пролетта не се договорим, догодина ще действам сам. Как точно - още не съм решил.
Ремонт съм правил преди около 10 години. Под керемидите има дебело битумно фолио, което може да изкара още дълго, но забелязвам известно слягане на отделни греди и ми се иска този въпрос да се реши окончателно и задълго.

Подпокривното пространство няма да се ползва.
Поради тази причина моят въпрос към вас е малко по-различен от този на колегата Булхоумс. Не възнамерявам да правя топлоизолация на самия покрив (от долната му страна със запълване на междината между мертеците).

Къщата е на гредоред.
Всички тавани са изпълнени с наковани от долната страна на гредите дъски и декоративни летви, които скриват фугите между дъските. Частично има и двойни тавани - в стаи, където оригиналният таван не е бил в добро състояние или съм преценил, че искам да затворя гредите.
На последния етаж върху гредата е накована и втора груба дъска, но в образуваната между двете дъски междина, няма изолация. Дебелината на тази междина е от порядъка на 15 см., но варира поради нееднаква дебелина на хоризонталните греди. При голям ремонт преди около 25 г. там намирахме разпаднало се на прах сено.

Въпросът е: Как да изпълня детайла за топлоизолация на тавана на този последно ниво, което граничи с подпокривното?

Опитах да опиша подробно, дано съм бил и достатъчно ясен!
Поздрави
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход