Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отопление на апартамент 120м2

Публикувано от Koлев 
Отопление на апартамент 120м2
29-10-2010 - 12:24:14
Здравейте,

Купих апартамент наскоро и трябва да се справям с отоплението през зимата.
Положението е следното:
1) хол с трапезария и кухненски бокс - 45м2 - изложение изток. Всички стени са вътрешни, а на изток(6.5м) почти всичко е прозорци. Хола е паркет, кухнята плочки.
2) Спалня - 17 м2 - една стена външна на юг, една на запад с прозорец, другите вътрешни. Пода е с ламинирам паркет.
3) детска - 13 м2 - на запад - всички стени вътрешни. Пода е паркет.
4) баня с мокро - 8 м2 - вътрешна изцяло


Апартамента е тухлен, като външните стени са доста дебели. Изолация няма. Дограмата е алуминиева навсякъде. На 2-ри етаж е, като отдолу е същия апартамент, но в него никой не живее и не се отоплява.
Било е предвидено за ТЕЦ, но нещо не е станала работата и е сложено котле на ток (радиаторите са в гореизброените помещения). Газ няма в района.
Предния собственик се е отоплявал с котлето. Има и един климатик Тошиба 13-ка в хола - доста старичък, но върши ртабота.

Котлето е монофазно с 3 степени. Според предния собственик 4-8-12КВ. Имам трифазен ток в апартамента (в момента само бойлерае закачен) и не е голям проблем да го закарам до котела.
Не знам дали котлето е развалено или не, ама радиаторите се стоплят чак като ги включа и трите степени. Има един брояч, който показва, че доста е работило - кажи речи цяла зима без спираме - идват му по около 130-140 дена работа годишно.

Това е текущото положение, което на мен много много не ми харесва - най-вече поради сметката за ток.

Решил съм първо да изолирам отвън спалнята. В момента има около 3-4 градуса разлика между спалнята и детската, които са с еднакво изложение, разликата е само, че детската е вътрешна.

Дайте идея за тази изолация - стиропор, фибран, вата, каква дебелина?

За отоплението като гледах опциите са:
1) да си остана на парно и евентуално да сменя котлето. Ама то май ако не е развалено няма особен смисъл от смяната. Няма как друго котле да гори по-малко. Гледах някакви космически технологии на Галан, ама всички пишат, че са кьорфишек. Гледах и котлета на Vaillant [gaskomfort.com]. Горе долу идват по 1КВ на 10м2(височината ми е някъде 2.50-2.60). Аз реално ще отоплявам към 85-90м2.
Дайте някаква идея - има ли смисъл да оставам на парно, да сменям котлето и евентуално препоръчайте котле
2) Климатици - при този вариант просто зарязвам парното и слагам по един климатик навсякъде.
Някаква идея ми трябва за марка и мощност за отделните стаи.
3) конвекторни печки за стена - слушам колеги разправят, че са сложили конвектори и така се отопляват.
4) някакви нагреватели направо на радиатора - предполагам се пести от пренос на водата и евентуалното й изстиване.
5) чилъри - имам една тераска между спалнята и детската дето за нищо не я ползвам. Гледах това:
[air.ratolabg.com]
ама цена не видях. Идеата ми е примерно да сложа външното тяло на терасата и по един конвектор в спалнята и детската(същото за хола и кухнята). Ама представа нямам външното тяло какво захранване иска. Също чета, че едва ли не тези конвектори мога да ги "захранвам"с топла вода от котлето, ама тогава пък каква е разликата с парното?

Доста дълго стана, но финално да кажа - знам, че апартаментът е голям и сметката за ток ще е голяма. Знам също , че качествените неща струват скъпо. Идеата е да направя оптималното нещо без да пестя средства, а не да си чукам главата след няколко години.
Re: Отопление на апартамент 120м2
29-10-2010 - 12:35:01
avatar
Най-евтино и неангазиращо е на Конвектори.
Слагаш ги на 20 градуса и ги забравяш - може и само на 1000 KW, само в студените месеци на 2000
сметката няма да надхвърли 200-250 лв. на месец
За препоръчване са Делонги, но може и ТЕСИ

ако ще ползваш климатик за зимата си вземи от скъпите...
Re: Отопление на апартамент 120м2
29-10-2010 - 12:36:18
Можеш да смениш котлето с термопомпа въздух вода, сметката ще падне 3 пъти а комфорта си е по-добър от климатици. Въпроса е дали радиаторите са преоразмерени достатъчно за нискотемпературна система. А изолацията си е задължителна при всички случаи.
Re: Отопление на апартамент 120м2
29-10-2010 - 13:50:08
На вилата съм сложил конверторни радиатори Адакс. Едната стая е доста голяма - около 30м2 и има 2 радиатора по 2кВ. Стопля се за около час-два през зимата. Няма изолация и дограмата е дървена, леко "проветрива". Хубавото е, че като си стигнат температурата се изключват и не ти товарят постоянно електромера.
Re: Отопление на апартамент 120м2
29-10-2010 - 15:17:37
Това за изолацията е есно, че трябва да се сложи.

В момента котлето ми е в една "ниша" в антрето.
Ако ида на варианта термопомпа въздух-вода не трябва ли да е на терасата като външното тяло на климатика? Освен това ако е навън малко ще е сложно с връзването към тръбите на парното sad smiley

За конвекторите проблемът ми е, че им липсва управление. Иска ми се да му задам някакъв режим и уредите да си го следват - примерно два вида температури - една докато спя или съм извън апартамента и една като шетам из къщи smiling smiley В крайна сметка кажи речи 10 часа (от 8:00 до 18:00) съм извън апартамента.

А някакви фирми да знаете, които се занимават с да го наречем проектиране на отопление. Да дойдат и да кажат - в тази стая това, в тази това, защото повечето са дистрибутори на нещо и казват с техните неща как ще стане.
Re: Отопление на апартамент 120м2
29-10-2010 - 17:25:03
сега видях, че за адаксите има някакви програматори
Re: Отопление на апартамент 120м2
29-10-2010 - 17:41:44
Ако е за програматор - има програмируеми у-ва, дето ти пускат тока когато им кажеш. Приличат малко на часовници и се програмират, като цена са около 5-6лв в Практикер. Пробвах с един такъв - да се включва примерно в петък в 17:00 и като си отида да ми е топличко, ама се отказах. Иначе в банята съм пуснал едно малко радиаторче - 600В, което е постоянно включено на около 5 градуса, т.е. като падне температурата под 5 градуса се включва. Иначе тръбите замръзват и става "оле-мале".
Re: Отопление на апартамент 120м2
29-10-2010 - 18:09:35
Имаш изградена система за отопление-ползвай нея,като замениш ел котлето с една камина с водна риза.
Re: Отопление на апартамент 120м2
30-10-2010 - 16:54:11
Ако ще оставам на котле пък и нещо друго ми се иска да мога да го настройвам.
Дето се вика аз от понеделник до петък излизам в 8:00 и се прибирам 18:00 - 10 часа защо да грее каквото и да е (парно, конвектори и т.н.) на температура все едно съм си в къщи. Не казвам да се изключва, ама примерно вместо 21-22 градуса да поддържа 17-18. Същото и през нощта - ако може да се настрои от 00:00 до 06:00 примерно на 18-19 градуса.

Та не мисля, че тези от Практикер ще свършат работа. Освен това не знам дали няма да изпушат при такава консумация при пуска.
Re: Отопление на апартамент 120м2
30-10-2010 - 16:55:52
За камини не съм проучвал ама те не са ли с твърдо гориво?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход