Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Re: Каква външна изолация да направя тухлена къща?
03-11-2010 - 23:42:07
Quote
kris66


Външната изолация е за предпочитане, защото ползвате и акумулиращия ефект на стените и зиме и лете. .

eye popping smiley
Re: Каква външна изолация да направя тухлена къща?
04-11-2010 - 03:55:04
Хуку, аз съм на същият хал с главоблъсканицата за изолация. Ще споделя до какво решение съм стигнал и защо. Първоначално мислех да слагам като теб вътрешна изолация на скара с пароизолация и картон. Това решение е добре за тук в С. Америка защото къщите са дървени, а от вън облицоват с тухла или нещо друго и вентилират пространството м/у ОСБ-то и тухлите. Миналата зима си направих експеримент като спрях отоплението за 24 часа. Ама какво да кажа, изолации яки но вътре куче да вържеш няма издържа, такъв студ хвана. Тогава ходих по разни специализирани изложения, рових се в интернет и реших за себе си, че българският вариант с комбинация от външна и вътрешна изолация би било най-удачно. Та ето на какво съм се спрял. Първо ще перна една мазилчица на тухлата от вън и тогава изолирам с 10 см. стиропор/ неопор. Вътре вече съм на гипсова мазилка, но тавана на горния етаж съм оставил на плоча. Там ще накова тези металните профили, но на 40 см. изолирам със стъклена вата поне 10 см., паромембрана и гипскартон. Учеха ме че най-добре било да изолирам плочата от горе, на тавана, но си рекох че топлото най-много бяга от там. Тук тавана се изолира с 60 см. вата/ памук, това било оптимално ама горе пак си е по-студено/ топло. Виж покрива като необитаем ще направя вентилируем. Там има капандура, но ще си сложа и една турбина, гледам не са толкова скъпи. Само за пустия гръмоотвод още се чудя.
Дано не съм ви отегчил!

Абе да сме живи и здрави*drink1*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-11-04 03:58 от Geto.
Re: Каква външна изолация да направя тухлена къща?
04-11-2010 - 07:53:09
Здравейте,ако мога и аз да се включа с един въпрос.XPS била по-добра изолация от EPS,но не дишала....но тогава когато се препоръчва
за вътрешна изолация не мога да схвана как диша???? Питам понеже искам да сложа ХПС отвън,но съм много раздвоен от мненията за мухъл и т.н.Поздрави!!!
Re: Каква външна изолация да направя тухлена къща?
04-11-2010 - 09:44:18
ХПС се слага за изолиране на основи, мази и гаражи изцяло или частично под кота 0. Има подов вариянт с по-висока плътност. Идеален е за под теракот и за подово отопление. Слага се и на плоски покриви включително и при проектирани градини на покрива.
На стена отвътре ХПС не диша, просто влагата си остава вътре. Трябва си добра вентилация на помещнията. Доколкото знам няма проектирана система за вътрешна изолация с ХПС от голям производител на такива. Не случайно изолационните тапети са от ЕПС или каширано такова.
Re: Каква външна изолация да направя тухлена къща?
04-11-2010 - 12:20:32
Quote
stanoevus
Здравейте,ако мога и аз да се включа с един въпрос.XPS била по-добра изолация от EPS,но не дишала....но тогава когато се препоръчва
за вътрешна изолация не мога да схвана как диша???? Питам понеже искам да сложа ХПС отвън,но съм много раздвоен от мненията за мухъл и т.н.Поздрави!!!

И двата материала по същество са едно и също-полистирен! Съдържат приблизително 95-98 обемни %-та въздух и в двата случая.Разликата им е в начина на направа и от там различията в имената-материала при изхода на екструдера излиза готов ,докато при експандера се използват големи калъпи, където полистирена експандира /разширява се/при нагряване в слепени гранули,после го режат на блокове и блоковете на листи.Екструдираният е с по-малки балончета въздух и от там е по-як на огъване,скъсване и натиск.И двата вида пропускат въздух /дишат/. Сега,ако Ви трябва нещо с бял дроб е друг въпрос,но съм сигурен,че при строителните материали такова нещо няма!:]
Re: Каква външна изолация да направя тухлена къща?
04-11-2010 - 13:28:40
Крис,
Благодаря за оценката по-горе, но ще си позволя да те поправя.
Не искам да влизам във многогодишния спор с Фло - той, в случая САМО частично е прав.
Писал съм го неколкократно, преди време сам, като "Тома Неверни" се хванах да го изчислявам и поне за себе си съм проверил долните твърдения.

Също както Фибран/стиропор, ДИШАНЕТО е едно погрешно наложило се в практиката понятие.
НЕ СТАВА ДУМА за никакъв ВЪЗДУХ (да ме прощава Фло). Понятието характеризира явлението ДИФУЗИЯ на ВОДНИТЕ ПАРИ (паропреминаване/паропропускливост) през ограждащата конструкция. Това е доста по-различно от преминаването на въздух.
Ще дам любимия си пример - един балон напълнен с въздух, радва децата седмици наред. Същият, напълнен с хелий, спада за един ден. Същото е и с водните пари (НЕ водата) - като правило по-трудно преминават през по плътните (и тежки) материали и обратното.
Числената характиристика за това е числото Мю, което може да се намери в Прил.4 на Наредба №7.
Там за ЕПС се посочва 20-40, а за ХПС 80-200. На прост език ЕПС е 2-10х по-парпропусклив, според конкретната марка и плътност. В Наредбата го няма, но за тухлен зид съм го срещал ок. 10, а за вата и въздух е 1.
И сега за мнението на Крис.
В тази материя е по-маловажно дали стената "диша" или не и колко. Последното, освен от Мю на слоевете, се определя и от тяхната дебелина.
Факт е, че един "гол" измазан ТУХЛЕН ЗИД НЕ МОЖЕ да "издиша" влагата, отделяща се при нормално обитаване - над 10л/ден. Положените изолации влошават това положение, но относ. малко като правило.
По важното в случая е - ДА СЕ ПАЗИ СТЕНАТА СУХА. Добрата практика е отвътре да се полагат по-плътни материали спрямо тези отвън. Например - вътре ХПС, отвън ЕПС.
Ако по някакви трети причини се избере отвътре по-пропусклив материал, проблемът се компенсира с пароизолация. Например - гипсокартон, пароизолация, вата, зид и каквото там отвън.
При всички случаи, паропреминаването НЕ МОЖЕ ДА ОТВЕДЕ ("издиша"winking smiley ДОСТАТЪЧНО ВЛАГА НАВЪН!
Необходимото се постига с проветряване, вентилация, в краен случай осушаване.

П.П. В горното съм пропуснал за краткост няколко важни уточнения.
Re: Каква външна изолация да направя тухлена къща?
04-11-2010 - 15:20:59
И как да издиша стената 10л на ден както ти твърдиш,като сложиш 10пъти по-не
паропропусклива изолация?Егати логикатаsad smiley
Re: Каква външна изолация да направя тухлена къща?
04-11-2010 - 16:13:14
Quote
Любо
Факт е, че един "гол" измазан ТУХЛЕН ЗИД НЕ МОЖЕ да "издиша" влагата, отделяща се при нормално обитаване - над 10л/ден. .
Re: Каква външна изолация да направя тухлена къща?
04-11-2010 - 18:40:57
Да така е точно за влага става въпрос, това имам в предвид като пиша че едното по-диша. Мислех че е ясно... опасения за мухал...
Re: Каква външна изолация да направя тухлена къща?
04-11-2010 - 20:20:18
Quote
Любо
.


Ще дам любимия си пример - един балон напълнен с въздух, радва децата седмици наред. Същият, напълнен с хелий, спада за един ден. .

Любо,колега любимия ти пример с хелия въобще е наразбираем и несъпоставим с въздуха по причина,че хелия е едноатомен инертен газ.Ще натъртя на думичката едноатомен! Той влиза в определението идеален газ и за идеалния газ може да се справиш като погледнеш Закона на Бойл-Мариот,който може да те светне защо надутия с хелий балон след време спада . За дифузията на водните пари мисля,че много свободно я интерпретираш.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-11-04 20:59 от фло.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход