Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Актуални цени за проектиране малки обекти

Публикувано от kodimi 
Re: Актуални цени за проектиране малки обекти
25-08-2010 - 10:25:01
Quote
фло
*drunk*Уважаеми колеги съфорумци с чувство за хумор и голямо уважение ще ви припомня един лаф:
" Като се знам аз какъв инженер съм ,ме е страх да отида на лекар..":}

Колега Фло , тази истина ме накара да се замисля за реакцията на медиците / те все пак са давали Хипократова клетва за разлика от инжелярите/ как реагират на кризата и срива на пазара на недвижими имоти. След кратък анализ , установих , че в тон с кризата от 15 лв за преглед са станали 25 лв . Това , когато не ходиш при специалист.
Тук идва въпросът "Има ли такова лекарство , което да лекува всичко /айде почти всичко/ и ако може да не ходим на лекар "? Както всичко ново е добре забравено старо , то се сетих за "пенкелер". Истинско немско чудо от преди 100 години.
Ето още едно законодателно предложение - да се върне "пенкелера" по търговската мрежа. :]
Re: Актуални цени за проектиране малки обекти
25-08-2010 - 10:27:19
avatar
Отначало под пенкилер са разбирали пеницилина, а вселекуващото лекарство е "панацеа".

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Актуални цени за проектиране малки обекти
25-08-2010 - 10:29:36
Quote
m17
Един приличен сайт с картинки, отзивчива секретарка да отговаря на първоначалните въпроси. С добра финансова сметка според мен мога да оферирам с 30% по-ниско с включени примерно 10 часа за индивидуализация на прокта и ще имам съвсем прилична печалба.

Ако тези 10 часа са със секретарката , пиши ме първи клиент. :]
Re: Актуални цени за проектиране малки обекти
25-08-2010 - 11:02:42
Това, което описвате, по принцип може да се направи, но не е толкова просто, колкото изглежда на пръв поглед. Много неща трябва да се вземат предвид, и то в тяхната взаимосвързаност.
1. Архитектура – Терените са различни, с различна степен на денивелация, с различна ориентация, с различни дефинирани отстояния, и различни изисквания към външния вид на сградите (за някои населени места в България). Има фактори от архитектурно естество, които влияят на разработките по останалите части – вид, форма и тегло на покритието, остъкляване, функционално разпределение, преградни стени, и т. н.;
2. Конструкции – В различните райони на България се прилагат различни коефициенти на осигуряване на сградите срещу сейзмични въздействия. Нормите на натоварване от вятър, сняг и др. също са различни. Почвите са различни – оттам и дълбочината и начина на фундиране. Теглото на покрива, преградните стени и др. архитектурни елементи също влияе върху избора на оптимална конструктивна система;
3. Електроинсталации – вътрешните електроинсталации са пряка функция от архитектурните разпределения. Не може на мястото на кухнята да сложиш спалня, и електропроектът да мине с "минимални" корекции. Изборът на система за отопление, битово горещо водоснабдяване, климатизация също влияе върху параметрите на електропроекта. Инсталираната едновременна мощност в една къща може да се сведе до 6-8 kW, а може и да надхвърли 20 kW;
4. Водоснабдяване и канализация – и тук са възможни доста варианти, поне що се отнася до БГВ. Тези неща рефлектират и върху електропроекта, и върху проекта за отопление;
5. Отопление и вентилация – и тук решенията са в зависимост от геоклиматичните фактори. От значение е видът на избраната отоплителна система, както и видът на архитектурните материали. Някои отоплителни системи изискват специално проектирани и оборудвани самостоятелни помещения, които пък не могат да граничат с други определени помещения, и това се отразява на архитектурното разпределение.
Разбира се, има и части, които не могат да се типизират, и няма как да не се възлагат индивидуално за всеки отделен обект – ТП и ВП, ПБЗ, а напоследък и измислените от чиновническия гений отделни части "Хидроизолации" и "Противопожарна осигуреност".
Re: Актуални цени за проектиране малки обекти
25-08-2010 - 11:02:52
avatar
От Русия преди време ми донесоха един атлас формат А3 с някъде около 2-3000 готови проекта, предлагани на клиентите по същия принцип. В атласа имаше само картинки и скици на къщите. В момента, в който си харесаш даден проект плащаш една сума от порядъка на стотина-двеста лева и получаваш папка с работен проект с абсолютно всички чести без геодезия (по спомени). Всички проекти си имат единен идентификационен номер и като такива ги имат в съответните общини и процедурата е крайно проста. Ако искаш си строй сам, ако искаш викай комшията или бригада, ако искаш - фирма. Довършителните работи са си твоя грижа с какво да ги реалзираш.
Ама там има регламенти и се спазват. Там фирмите не се регистрират като нашите. Там не можеш да напишеш целия чл.1 от ТЗ като предмет на дейност. Искаш да се занимаваш със строителство - трябва ти съответната лицензия. Отиваш за лицензия и казваш - искам да се занимавам със строителство. Те казват - добре, ама какво точно строителство - къщи, високи сгради, обществени сгради, ремонтна дейност, пътища, мостове, тунели... Ти казваш - къщи. Те казват - преди да получиш лицензия трябва да назначиш следните специалисти във фирмата. Ако ги назначиш - ето ти лицензия и работи на воля...

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Актуални цени за проектиране малки обекти
25-08-2010 - 11:54:27
Quote
n.nikoloff
От Русия преди време ми донесоха един атлас формат А3 с някъде около 2-3000 готови проекта, предлагани на клиентите по същия принцип. В атласа имаше само картинки и скици на къщите. В момента, в който си харесаш даден проект плащаш една сума от порядъка на стотина-двеста лева и получаваш папка с работен проект с абсолютно всички чести без геодезия (по спомени). Всички проекти си имат единен идентификационен номер и като такива ги имат в съответните общини и процедурата е крайно проста. Ако искаш си строй сам, ако искаш викай комшията или бригада, ако искаш - фирма. Довършителните работи са си твоя грижа с какво да ги реалзираш.
Ама там има регламенти и се спазват.

Напълно съгласен с Николов. Нещо повече, имам несглобена такава дървена, панелна, руска къща. Процедурата е точно описаната (за към 80-те години). В документацията на избрания модел пише, че е пригодна за ВСИЧКИ райони, без крайните северни. Има разработени два вида основи, според терена, конструктиви на септична яма и зидана печка с водно "парно", примерни ситуации и озеленяване. В комплектацията влизат фабрично изработени детайли, обработени, според предназначението и дори гвоздеите. Допускам, качествено са решени, на съответното ниво на познание, 80% от проблемите, които дискутираме тук 30 год. по-късно!?
Не виждам нищо лошо в "архаичната типизация". В доста отношения я предпочитам пред "съвременния разгул на архитектурната мисъл" - всяка трета сграда (ограда, порта) достойна за конкурс за естетика/кич и с цялата палитра от проблеми (знайни и незнайни) на съвременните технологии и безотговорност.
За околното пространство изобщо не ми се говори, до степен да предпочитам социалистическия ЗЕЛЕН Слънчев бряг, нискоетажното панелно в Борово, Е. Марков (Сф) пред съвременните Лозенец (Южен парк), Панорамен път и пр.
Всичкото това обвито в космическата сложност на норми, съгласувания, лицензи и бюрокрация, с единствената - цел някои да безобразничат ненаситно и безотговорно.
За съжаление, според мен, точно архитектите и проектантите можеха да се преборят и наложат някакъв по-разумен и смислен "преход", вместо да ловят "комунистически вещици" и да опитват с малка лъжичка "кацата с меда". Точно за читавите специалисти говоря и не само в строителството.
Примери по света - бол.
За "Криворазбраната цивилизация" се сещам...
Re: Актуални цени за проектиране малки обекти
25-08-2010 - 12:31:03
Колега n.nikoloff ,за Русия и Украйна е така официалната страна, както я описваш,само дето това накрая "работи на воля" става само със санкцията на местния бос,който обикновено е човека ,който управлява най-големите местни активи/директор,ген.директор/като представителната власт са му антураж!

При нас има група старци-мъдреци ,които като експерти помагат на законотворчеството по отношение на строителството,като същевременно и циркулират разпоредби и заповеди на различни властимащи лица , като областни управители например и така може на определена инстанция да попаднете и да ви цакат със скрит коз от рода:Тука така няма стане ,щото имаме една заповед№ххххх,пък ти като не я знаеш..... и т.н.
Re: Актуални цени за проектиране малки обекти
25-08-2010 - 12:53:34
И какво излиза, че няма проблем да се правят типови проекти, както няма проблем такива проекти от чужбина да бъдат легализирани у нас, само дето архитекти и проектанти не желаят това да се случи???
Re: Актуални цени за проектиране малки обекти
25-08-2010 - 13:17:53
avatar
Quote
kalin72
И какво излиза, че няма проблем да се правят типови проекти, както няма проблем такива проекти от чужбина да бъдат легализирани у нас, само дето архитекти и проектанти не желаят това да се случи???

Вероятно, защото на мене като строител въобще не ми дреме откъде е източника на проекта - само да е приведен в нашите си законови норми...

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Актуални цени за проектиране малки обекти
25-08-2010 - 13:20:19
Добре де, харесал съм си проект от САЩ, плащам, получавам CAD файловете, давам го на разбиращ архитект да обърне мерните единици, и после да го завери в общината. Ти след това строиш по него. Така ли работи системата?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход