Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Зидане с вар или с лепило

Публикувано от bulhomes 
Re: Зидане с вар или с лепило
09-08-2010 - 23:57:38
Quote
bulhomes
Фло, разконспирарх те че си от Пловдив с Алати.Кухините на Форати са си хоризонтални като на обикновена четворка. Лепилото се нанасяло с назъбена маламашка. За превръзки им взимам единички. В договора съм писал, че не искам напречни кухини. Казаха, че с лепилото ще им е по-лесно, по-чисто ще е и по-здраво, но аз да си преценя с какво искам.

П.С. Сега видях, че Алати имало и във Варна.Тая вечер няма ли мохито?

Извини ме колега,ще те поправя малко! Кухините на обикновената четворка са вертикални! Това,че я зидат легнала ,за удобство на майстора и неправилно според проектантите и ,не значи,че кухините и са хоризонтални!

Останал е само червен ром и се налага смяна на рецептата-участие на портокалов сок без мента,пък това бяга от разхладителната идея*drink2*!
Re: Зидане с вар или с лепило
10-08-2010 - 01:02:28
Класическата рецепта на англиския мортар,с което се зида от 100тина и повече годинки,3 части пясък ,фин и не остар smiling smiley,1 част цимент и една вар на прах,по желание пластификатор и забавители за втвърдяване,те тва е,не че нещо ама зидането само с вар и пясък малко афиф ми се струва,то не че дядо навремето не си иззида тоалетната с кал и слама ама ако искаш здрав зид това е рецептата! И само още едно въпросче към хората които разбират,предлагат ли се такива блокчета някаде на родния пазар? Ако да някои да сподели цена
Re: Зидане с вар или с лепило
10-08-2010 - 01:57:44
Предлагат се,ама не са евтини.Ползват ги за огради,за шахтички и др.такива.
Re: Зидане с вар или с лепило
10-08-2010 - 08:41:07
Quote
mishuk
Класическата рецепта на англиския мортар,с което се зида от 100тина и повече годинки,3 части пясък ,фин и не остар smiling smiley,1 част цимент и една вар на прах,по желание пластификатор и забавители за втвърдяване,те тва е,не че нещо ама зидането само с вар и пясък малко афиф ми се струва,то не че дядо навремето не си иззида тоалетната с кал и слама ама ако искаш здрав зид това е рецептата! И само още едно въпросче към хората които разбират,предлагат ли се такива блокчета някаде на родния пазар? Ако да някои да сподели цена

Класическата рецепта на англиския мортар,с което се зида от 100тина и повече годинки,3 части пясък ,фин и не остар smiling smiley,1 част цимент и една вар на прах,по желание пластификатор и забавители за втвърдяванеwinking smiley

Много скъпа рецепта за класическа,пък и да е от 100 години?!smiling smileyПо-класическа за английския мортар е тази:
11 части пресят пясък,2-3 части гасена вар,1 част цимент.Гасената вар е пластификатор,забавител на втвърдяването и хидравлична добавка едновременно!

п.с. Тези блокчета на снимката ми изглеждат на пенобетон!Ако им знаеш размерите и теглото,може да получиш по-пълна информация за цена и производител!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-08-10 08:45 от фло.
Re: Зидане с вар или с лепило
10-08-2010 - 10:35:14
На секундата чета в татковата книга ,Зидарство и мазачество ,от 63 година -Вароциментов разтвор за зидария в съотношение 1-1-6 което означава 1 обемна част вар,1 обемна част цимент и 6 обемни части пясък .
Re: Зидане с вар или с лепило
10-08-2010 - 16:11:24
Quote
filmatoplo
На секундата чета в татковата книга ,Зидарство и мазачество ,от 63 година -Вароциментов разтвор за зидария в съотношение 1-1-6 което означава 1 обемна част вар,1 обемна част цимент и 6 обемни части пясък .


1-1-6 означава още,че се събират две части свързващи вещества ,цимента и варта срещу 6 части пясък или съотношението свързващи вещества към инертната добавка е 1: 3 и ако погледнем английския мортар 1ч.цимент ,3 части вар и 11 части пясък виждаме съотношение на свързващите вещества към пясъка 4: 11 или казано по друг начин 1:2,75 или разтвора от рецептата на фундаменталния труд "Зидарство и мазачество" изд.1963г. е по-слаб,ще изсъхва по-бързо и ще е ронлив и нацепен!Защо е това и защо разтвора за зидане с пясък и вар се нарича хоросан а не бетонов разтвор ще обясня съвсем накратко!
*book*
Гасената вар се получава от камък/калциев карбонат/ който ,след изгаряне в пещ губи въглероден диоксид и става на негасена вар/калциев окис/.После при контакт с вода/гасене/ се образува гасена вар/калциев хидроокис/Това е то гасената вар!Като се обърка с пясъка и се направи на замазка или зидарски разтвор/хоросан/ постепенно поема от въздуха въглероден диоксид и се променя обратно в калциев карбонат/варовиков камък/.Става здрава смес от камък с пясъчен пълнител след втвърдяване.Удобството на хоросана е,че е пластичен един вид мазняк за зидане,докато цимент и пясък без лепило или вар е труден за работа и бързо съхне!Тука мога да спомена и портландцимента,че 60% от съдържанието му е негасена вар/калциев окис/!Така,че ако варджийницата е близо и гасената вар с тънка цена, хоросана си го правете с повече вар отколкото цимент-поне 2 пъти повече!
Re: Зидане с вар или с лепило
10-08-2010 - 21:38:11
Aми сигурно фло,рецептата ти е от някой руски учебник а,се кам гасената вар ви тегли тцтц,та ето я рецептата Type S you take one part of cement — one "part" equals one bag equals one cubic foot — and add in a half part of lime. Then you add up the volume of those two components (1.5), multiple by three and that tells you how many parts of sand to put in the mixer — in this case, 4.5 parts sand. ,ако се справяш с четенето четиsmiling smiley Това което аз сам дал е това което реално се ползва от зидарите,ама те явно не са чели твоят учебник.Само да вмъкна че рядко давам мнение и много рядко дискутирам собствените си постове ,просто прекалено много професори има тук,всичките много учили и много знаещи,проблема ви е че сте учили и строили само в Родината,а пък всички които са ви писали учебниците са ги преписали от руските си събратя,които пак много могат да ви обеснят за бетона,като видите в каква бетонна пустош са превърнати градовете,ама все пак позволете по света да има и други построени сгради и хора които доста са построили,и строеното стои със стотици години!А на който му е скъпо калта сас слама също са вариантsmiling smiley А блокчетата не сапенобетон,по скоро са обикновен бетон само дето вместо баласт е позвано нещо от рода на мозаиката като гомемина,удобни са именно за двойния зид,работят се лесно и са удобни,просто питах предлагат ли се защото мисля да си купя малка машина за производството иwinking smiley
Re: Зидане с вар или с лепило
11-08-2010 - 00:09:47
Цимента е измислен преди 200 години ,специално портландцимента,пък хоросана ще направи към 3250 години стаж в строителството!Както и да е ,който, както и където може , да се оправя!
m17
Re: Зидане с вар или с лепило
12-08-2010 - 13:44:36
Малко ще отклоня темата ако може - интересува ме при изпълнение на троен зид -т.е тухла-изолация-тухла и по конкретно изпълнението на критичните елементи.
Първото е изолацията на бетонната площа и избягване на термомоста там. При класическия зид + изолация отгоре няма такъв проблем защото изолацията покрива и плочата. При тройния зид ако се сложи изолация още в кофража на площата ми се струва че зида ще стане ненадежден защото външната тухла ще стъпи на 1/3 върху тази изолация.
Друг вариант не ме друмва как можа да стане ? Разбира се готовата стена отвън трябва да е равна.
Второто е изпълнение на крепежа между двете стенички т.н. превръзки. Ако тези превръзки се изпълнят с напречна хоризонтална тухла това ще влоши значително топлоизолацията на стената. Дори с напречна вертинакна тухла се получава термомост, отделно съвместяване на дебелините и съответно запълване на обеми.
Дали ще е надежден вариант тухла с дебелината на кухината залепена между двете външни и "носена" от изолацията ?. Макар че при лека вата това няма как да стане.
А дали може да се направят и използват някакви телени елементи които да се захващат на плитко между тухлите ?.
Re: Зидане с вар или с лепило
12-08-2010 - 14:50:22
Quote
m17

А дали може да се направят и използват някакви телени елементи които да се захващат на плитко между тухлите ?.


mishuk [ Отговор ]
Re: Търся строител за груб строеж - 390м2
10-08-2010 - 01:26:00 IP/Host: ---.seve.cable.virginmedia.com
Регистриран: преди 9 месеца
Мнения: 19
Ми тои зида се прави като единичния,просто се карат два реда,и другата малка особеност е че на всеки 3 реда и 4-6 тухли по дължина се слагат скрепителни елементи които сединяват двата зида,това с цел здравина ,има срахотен ефект,ако някои иска да опита да разбие така направен зид ,бая ще се озори
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход