Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Проектант,Изпълнител и Строителен надзор

Публикувано от jeorjina 
Проектант,Изпълнител и Строителен надзор
15-05-2010 - 23:40:11
Здравейте,
Вече повече от час се ровя в интернет, за да стигна до закон,който урежда тези взаимоотношения между страните в строителството.
Питането ми е възможно ли е едно и също лице да представлява Фирма с едно наименование като изпълнител на строителния обект и пак същото лице, но като управител на друга фирма да поеме ролята на независим строителен надзор. Как е възможно това?
Попаднах на чл.166 ал.3 от ЗУТ "Консултантът не може да сключва договор за строителен надзор за строежи, за които той или наетите от него по трудово правоотношение физически лица са строители и /или доставчици на машини, съоръжения, технологично оборудване, както и свързаните с тях лица по смисъла на Търговския закон.". Но в Наредба за упражняване на строителен надзор след дословно преписване на чл.166 ал.3 от ЗУТ има една пролука, която не ми е много ясна Чл. 5. (1) "В отделни случаи със съгласието на възложителя консултантските фирми могат да се сдружават за съвместното изпълнение на отделен договор."
Това дава ли им право? И защо е позволено?
Re: Проектант,Изпълнител и Строителен надзор
16-05-2010 - 00:02:39
Клуба на изгорелите ли търсиш ?
Re: Проектант,Изпълнител и Строителен надзор
16-05-2010 - 01:30:46
Все още не смятам да се причислявам към тази мила общност.
Имам козове, но доста неща не са ми ясни, а адвокатските консултации много скъпи!
Та за това ако някой знае, да помага!
Re: Проектант,Изпълнител и Строителен надзор
16-05-2010 - 05:04:43
avatar
Quote
jeorjina
Все още не смятам да се причислявам към тази мила общност.
Имам козове, но доста неща не са ми ясни, а адвокатските консултации много скъпи!
Та за това ако някой знае, да помага!

-----------------
Жужанке , да имаш проблем , да се регистрираш вчера във "форум" , да обменяш инфо със случайни люде ....това е култово clap:
да говориш , че адвокатските консултации са скъпи и да търсиш безплатно "лекарство" за сериозно заболяване ..това е още по-култово
ще ти кажа че в София не са повече от 20 - 30 адвокатите-специалисти по ЗУТ ,които могат да ти помогнат и ако адвокатските услуги ти се струват скъпи - колко ли са скъпи услугите на ТЕЗИ 20 - 30 адвокати ??
а колко струва проблема ти , колко можеш да изгубиш ?
ЗУТ е като въже-намазано с грес.......както и да го държиш,винаги ти се изплъзва !
Адвокатите имат шега: който не праща ПРЕДИ проблема - плаща СЛЕД него , но двойно,тройно....
Re: Проектант,Изпълнител и Строителен надзор
16-05-2010 - 08:03:58
Ако проектът е сериозен за много пари, аз не бих тръгнал да пестя от надзор. /правейки се на надзорник. ако правилно съм разбрал целта на питането/. В началото ролята на надзора изглежда никаква, но като дойде времето за узаконяване и нямаш добър надзор, в ДАГ и общината може да те направят на маймуна ! особено ако почнете да разисквате едва тогава вратичките в ЗУТ !!... Ако се спрете на вариант с външен надзорник, мога да препоръчам много свестен мъж. С него съм работил няколко неща.
Re: Проектант,Изпълнител и Строителен надзор
16-05-2010 - 09:00:24
ПундО...иди се застреляй и се отърви от мъките...В София има към 6000 адвокати и поне половината се справят прекрасно със ЗУТ.Сложно е,ама чак пък толкова сложно не е.
Re: Проектант,Изпълнител и Строителен надзор
16-05-2010 - 09:23:45
Благодаря ви, че се отзовахте, но в моя случай са минали 2,5год. след узаконяването на сградата.
В общи линии няма кой знае какви отклонения в строителството, но знае ли се.
Започнаха да се пръкват разни строителни дефекти, които все още не са отстранени и докъто чакаме може да минат и гаранционните срокове. Стигнах до тази информация и сега просто искам да я използвам като теза при последващите ни спорове, но не съм много наясно. Не знам струва ли си за един въпрос от този ранк да търся адвокати, при вече минали срокове за жалби.
Re: Проектант,Изпълнител и Строителен надзор
16-05-2010 - 09:28:48
avatar
Quote
salvador
ПундО...иди се застреляй и се отърви от мъките...В София има към 6000 адвокати и поне половината се справят прекрасно със ЗУТ.Сложно е,ама чак пък толкова сложно не е.
----------
всъщност , прав си , много са специалиститеwinking smiley
точно те работят така ,че да има какво да се поправя впоследствие...........всичко е просто , докато не се окаже обратното,но и то е поправимо.-с повече пари !
Re: Проектант,Изпълнител и Строителен надзор
16-05-2010 - 23:28:00
Джорджина, най-вероятно става въпрос за фамилна къща. По смисъла на ЗУТ това е сграда от V-та категория (направи спрвка в ЗУТ какво означава това). За тези сгради пак по ЗУТ няма надзор. Т.е. това че строителя (фирмата) с която си имала взимане даване е попълвала и заверявала образците от строителните протоколи в общината - това не е надзор. Явно добре си плащала - хората са те отменили от това ти задължение. В твоя случай архитекта или ръководителя на строителната фирма (дипломиран строител) могат да те консултират, да наглеждат строежа и да са преки изпълнители, както и да се впишат в заповедната книга като технически въководители на строежа, без това да противоречи закона. winking smiley
Re: Проектант,Изпълнител и Строителен надзор
17-05-2010 - 07:49:05
Благодаря за отговора Ivo,
както и на всички останали.Понякога дори и само коментара може да те насочи към разрешаване на въпроса.
Днес имам среща с адвокат по ЗУТ.Обещавам след като се консултирам да споделя и тук!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход