Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се става майстор в българия

Публикувано от ivanov_5_ 
Как се става майстор в българия
22-02-2010 - 17:03:03
Това е мн.поучителна тема за хората,които са извън строителния бранш.
Ще ви дам един пример как един майстор на гипсокартон стана (майстор мазач) точно за 2 часа с един лист и химикал.Листа му служеше за да напише операциите свързани с измазването и работата с машината за гипсови мазилки(турбозол).След 2 дена отива на оглед със инвеститура до обекта.За голям късмет на майстора това ще бъде първата кооперация с гипсова мазилка,до сега са работили само с гипсокартон.Нашият майстор уговаря нещата и след по малко от седмица започва работа.Взема си бригадата тя се състои от сина,брат му и още двама близки приятели които не са виждали мастар да не говорим за останалото!Работата почва, обаче нашите приятели почват да се учат на самия обект как се работи с машината и как се обработва самата мазилка (нито са минавали с бетон контакт нито са лепили мрежа между бетона и тухлите стърчат гоздеи от тавана те само ги зачуквали грозна картинка).За 1 седмица имат 1 спалня от около 40м2 и и един таван на хол който е около 20м2 работи ли са по 12/13 часа на ден и са 5 работника.Инвеститора им харесва работата защото когато се е интересувал от мазилките е попадал на още по лоши изпалнения и по калпави майстори.Общата квадратура е около 3500 м2,направо не ги виждам какво ще правят майсторчетата,но вижте до какви работи прибягват хората в това безпаричие и най-големи главоболия от това ще бъдат за самия възложител, а не простичкия МАЙСТОР!!!
Re: Как се става майстор в българия
22-02-2010 - 17:19:41
avatar
Аз затова казвам, че в България няма регламенти! Ако имаше регламенти нямаше да е така.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Как се става майстор в българия
22-02-2010 - 17:28:07
Е то все пак от някъде трябва да се тръгне.*black eye*
Направи ми впечатление, че за една седмица са измазали 40 кв.м. и щом възложителят ги е харесъл поне са се постарали да не бързат, а да дават всичко от себе си.
Re: Как се става майстор в българия
22-02-2010 - 17:30:17
Какво всъщност те изненадва?
Re: Как се става майстор в българия
22-02-2010 - 17:48:16
avatar
Това е бригада "тука има тука нема". Ако са били читави майстори на ГК щели са да имат работа ама явно и това не им се отдава и решили да се пре клалифицират. А възложителя ще ги търпи до едно време ще ги изгони и нема да им плати, а може и пердах да отнесе бригадата. Абе тъжна работа, жалка картинка.

Ни копува ни продава
Re: Как се става майстор в българия
23-02-2010 - 08:43:15
Аз още не съм виждал гипсова мазилка направена така както би следвало да се направи. Едва ли ще получи по-лошо качество от средното.
Така или иначе се налага допълнително шпакловане след майсторите. Не е проблем да се обучи човек за няколко дни как се прави перфектна гипсова мазилка, готова за боядисване, проблемът е, че след това трябва да се постави в изолатор за да не контактува с други майстори, които със съветите ще му развалят качествотоsmiling smiley
Re: Как се става майстор в българия
23-02-2010 - 09:34:06
Quote

Как се става майстор в българия

Проблемът е много сериозен - липсва система за обучение и сертифициране на занаятчиите. В основата на всичко е огромната неграмотност / във всяко отношение/ на българина, склонен да се доверява на съмнителни изпълнители.
Някои от нас даже пишат името "България" с малка буква winking smiley
Re: Как се става майстор в България
23-02-2010 - 10:20:35
Аз лично работя това 5 години почти всеки ден,но самото ми (обучаване) беше 1 година.За за 3/4 месеца 'майстор' не се става.Зная,че в тоя форум има и такива кадри които ще се опитат да ме оборят.Най странното ми нещо е без да се обиждат някои хора е да кажем:
Мъж на 27-30 годишна възраст прави всякакви работи от А до Я е кога успя да ги научи всички неща и колко бързо го натрупа тоя стаж, че да каже аз съм "майстор".Аз лично никога няма да взема такъв човек !Според мен трябва да има специализирани хора само в тяхната си област ,а не да свалят изцапаните дрехи с мазилка и да обличат други за ВИК инсталации например.Защото е пално с такива т.....ри!!!
Re: Как се става майстор в българия
23-02-2010 - 10:30:11
Добре де направил съм правописна грешка,имаш набито око clap: ще внимавам вече!*book*
Re: Как се става майстор в българия
24-02-2010 - 07:41:28
Quote
ivanov_5_
Това е мн.поучителна тема за хората,които са извън строителния бранш.
Ще ви дам един пример как един майстор на гипсокартон стана (майстор мазач) точно за 2 часа с един лист и химикал.Листа му служеше за да напише операциите свързани с измазването и работата с машината за гипсови мазилки(турбозол).След 2 дена отива на оглед със инвеститура до обекта.За голям късмет на майстора това ще бъде първата кооперация с гипсова мазилка,до сега са работили само с гипсокартон.Нашият майстор уговаря нещата и след по малко от седмица започва работа.Взема си бригадата тя се състои от сина,брат му и още двама близки приятели които не са виждали мастар да не говорим за останалото!Работата почва, обаче нашите приятели почват да се учат на самия обект как се работи с машината и как се обработва самата мазилка (нито са минавали с бетон контакт нито са лепили мрежа между бетона и тухлите стърчат гоздеи от тавана те само ги зачуквали грозна картинка).За 1 седмица имат 1 спалня от около 40м2 и и един таван на хол който е около 20м2 работи ли са по 12/13 часа на ден и са 5 работника.Инвеститора им харесва работата защото когато се е интересувал от мазилките е попадал на още по лоши изпалнения и по калпави майстори.Общата квадратура е около 3500 м2,направо не ги виждам какво ще правят майсторчетата,но вижте до какви работи прибягват хората в това безпаричие и най-големи главоболия от това ще бъдат за самия възложител, а не простичкия МАЙСТОР!!!


Ейййй тва е голяма веселба ами ние тогава истенските майстори какво да правим след като куцо,кьораво, сакато... по4на да меже.
Тез за който говориш не са майстори няма и да бъдат ...60 кв.м. х 3.00 лв. = 180 лв. : 5 = 36 лв. ...36 лв. на 4овек за седмица много им са. Ако ги взема при мене ще ги карам да си плащат у4ението а не да им плащам. Заради такива майстори от 6-7 лв. на квадрат (за работа) паднахме на 3,50 - 4,00 лв.
На който обект запо4на да мажа такива бригади след седмица най-много ги гонят и естествено стигаме до момента когато трябва да им се ремонтира майсторлъка само 4е аз правя ремонти на мазилка на 20 лв. на кв.м.
Когато взема майстор и той запо4на да гледа и да пита другите как се работи какво да прави автомати4но става общар през тази криза ако не се отсеят добрите няма кога после вси4ки кадърни ще са заети.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход