Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Проекта е готов. А сега накъде?

Публикувано от bulhomes 
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 13:39:07
Ами аз се надявам строителя да си спазарява материалите с отстъпки, за да му е по-ниска офертата и съответно - да предпочета него. Както писах и в началото - сега няма да има много материали - бетон, EPS, XPS, дървен материал и цигли.
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 13:44:19
Quote
Радост
Да за него става въпрос.Колкото са по-прости нещата толкова по лесно сте се работи.Мога да ти кажа оритировачно цени с материяли на кв.2
с материялите ще се строи на цени не повече от 130 евро на квадрат.
а за труда не повече от около 20 000 лева за цялата каща груб строеж.в това число и покрива.

Това с цените на квадрат вече е нищено доста пъти и да не задълбаваме в него. Не виждам какво толкова те притеснява договора, ако си коректен.
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 13:45:33
Да точно така.Внимавай с офертите ако са много малки това е измама...и ако са много скъпи не си заслужава.мога да ти пратя много снимки на някои къщи но сега имам работа по късно ако си тук ще ти пратя.
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 13:51:23
Доверие никумо особенно когато става въпрос за пари вярвай ми!Ако си по-недоверчив ще е по-добре.Никой няма да го е еня повече от теб за материалите с които ще строиш твоята къща!Има случаи в които ти можеш да вземеш по-доброто решение дори да е по-скъпо ако ме разбираш правилно.Строежа си е ангажиминт който ти трябва да решиш до колко можеш и имаш възможност да се ангажираш с него.Приятелски съвет.Не се доверявай на никой,че би могъл по добре от теб да взима правилните решения.Практиката показва,че гледат на теб като на протмуне пълно с пари от което сега е момента да гребат с пълни шепи!!!Пред мен са казвали строители ти не си за жалене щом имаш пари да строиш къща.Помисли си добре над нещата които ти пиша.
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 14:18:59
Quote
bulhomes
1. В плана е посочено подпокривната плоча да се изпълни с дървена конструкция – гредоред, но искам да бъде изпълнена със стоманобетонна плоча.
Това не Ви съветвам да го правите. Освен че такава промяна би наложила преразглеждане на носимоспособността на конструкцията като цяло, също попада и в обхвата на съществените изменения в инвестиционния проект след започване на строителството, и следва проектът да се пресъгласува и да се впише забележка в разрешението за строеж. Иначе къщата става незаконна.
2. На всички външни части от стоманобетонната конструкция (включително и фундамента, еркерите и терасите) още при кофражирането да се заложи по 5 см XPS (фибран)
Това е напълно излишно. Освен че топлоизолацията се деформира при полагането на бетона, тези 5 см не стигат доникъде, особено ако са XPS.
3. В кофража на плочата над първия и последния етаж да се положи 5 см EPS под арматурата, като в еркерните части ЕPS-а се заменя с XPS.
И това няма да Ви свърши работа. При армиране се ходи както по кофража, така и по армировката отгоре. Железата ще се набият в стиропора, и освен че ще го деформират, няма да се получи и необходимото покритие на армировката в долната зона (значително ще се ослаби сечението).
Изисквания към строителя
1. Сключваме договор, в който описваме дължимите суми по различните етапи, срокове за изпълнение и евентуални неустойки
2. От всеки бетоновоз да се взима проба за качество
Достатъчно е бетонът да идва от читав бетонов възел, с експедиционни бележки. На финала се издава сертификат. Като взимате проба от всеки бетоновоз кой ще Ви я изследва? Вие ли ще си носите кубчетата в лаборатория, и кому е нужно това?
3. Плащането ще се извършва поетапно. Преди започването на даден етап отварям акредитив на строителя със цялата сума, необходима за извършването на етапа и при завършването с приемно-предавателен протокол освобождавам сумата."
Тази схема е доста сложна, и не е безплатна. Освен това означава всичките пари на строителя да минават през банка - той ще бъде ли съгласен? А Вие ще се съгласите ли със 100% ДДС върху труда, например?
Със сигурност има още неща, за които не се сещам. Помагайте!
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 14:22:53
Ето виж как ме сети да добавя какви да са циглите. bezopit за по-нататъшните строителни дейности ще си се грижа лично за материалите. но на този етап - бетон, фибран и дървен материал - какви изисквания да имам. За бетона споменах, че ще искам проба от всеки бетоновоз, Фибрана - дали ще е с графитни частици или без - той ще е само около бетона - няма какво толкова да му пробирам. Дървения материал ако е Николов ще го избере, но аз не му разбирам, така че е все едно дали строителя или аз ще го избирам.
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 14:46:30
Quote
percival
Quote
bulhomes
1. В плана е посочено подпокривната плоча да се изпълни с дървена конструкция – гредоред, но искам да бъде изпълнена със стоманобетонна плоча.
Това не Ви съветвам да го правите. Освен че такава промяна би наложила преразглеждане на носимоспособността на конструкцията като цяло, също попада и в обхвата на съществените изменения в инвестиционния проект след започване на строителството, и следва проектът да се пресъгласува и да се впише забележка в разрешението за строеж. Иначе къщата става незаконна.
Говорих сега с архитекта по този въпрос. Каза, че няма проблеми с узаконяването. Като цени и дървена и бетонна плоча излизат горе-долу едно и също и затова исках бетонна.
2. На всички външни части от стоманобетонната конструкция (включително и фундамента, еркерите и терасите) още при кофражирането да се заложи по 5 см XPS (фибран)
Това е напълно излишно. Освен че топлоизолацията се деформира при полагането на бетона, тези 5 см не стигат доникъде, особено ако са XPS.
Ами с какво се изолират колоните? XPS съм сложил под басейнчето (90см дълбочина) и вече 2-3 години не се е деформирал.
3. В кофража на плочата над първия и последния етаж да се положи 5 см EPS под арматурата, като в еркерните части ЕPS-а се заменя с XPS.
И това няма да Ви свърши работа. При армиране се ходи както по кофража, така и по армировката отгоре. Железата ще се набият в стиропора, и освен че ще го деформират, няма да се получи и необходимото покритие на армировката в долната зона (значително ще се ослаби сечението).
Това съм го виждал направено и твърдя, че става. За армировката нали си има дистанционери
Изисквания към строителя
1. Сключваме договор, в който описваме дължимите суми по различните етапи, срокове за изпълнение и евентуални неустойки
2. От всеки бетоновоз да се взима проба за качество
Достатъчно е бетонът да идва от читав бетонов възел, с експедиционни бележки. На финала се издава сертификат. Като взимате проба от всеки бетоновоз кой ще Ви я изследва? Вие ли ще си носите кубчетата в лаборатория, и кому е нужно това?
Е как да го разбера дали възела е "читав". С вземането на проби се надявам бетонджиите да си мислят, че много знам и да не ме е'ават с качеството на бетона.
3. Плащането ще се извършва поетапно. Преди започването на даден етап отварям акредитив на строителя със цялата сума, необходима за извършването на етапа и при завършването с приемно-предавателен протокол освобождавам сумата."
Тази схема е доста сложна, и не е безплатна. Освен това означава всичките пари на строителя да минават през банка - той ще бъде ли съгласен? А Вие ще се съгласите ли със 100% ДДС върху труда, например?
Сметката може да е на физическо лице. Това, че схемата не е често използвана не значи, че е сложна. По този начин можеш да си поръчаш и платиш един кораб с картофено пюре от Колумбия... поне така беше станало...
Със сигурност има още неща, за които не се сещам. Помагайте!
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 15:06:04
1. Проблемът не е архитектурен, а конструктивен. На архитекта му е все тая дали покривът ще бъде от дърво или от бетон. Като цени може и да няма голяма разлика, но като тегло, и най-вече като поведение при земетръс - има, и то доста голяма.
2. По принцип най-добра е да се изолира цялата фасадна повърхност, и то с дебелина 6-8 см (по съвременни норми).
3. Сигурно при добро желание може и да се изпълни така, но отново 5 см изолация са недостатъчни, особено за еркерите. Друго - EPS не е водоплътен материал. Също така, таванът на помещенията отдолу ще остане "мек", а и при слягането на къщата са възможни допълнителни деформации.
Сметката може и да е на физическо лице, но нали ще му бъде доход? Данъци? Не че е лошо всичко да бъде "на светло", но нали гоните по-ниска цена?
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 15:28:01
1. Добре де - тая плоча няма да е използваема, така че ми е все едно - може и да я оставя дървена.
2. Ще правя двоен зид с изолацията в средата. Дебелината ще е 10 см. Ще реша дали ще е EPS или вата.
3. Аз и не искам EPS-а на таваните ми да е водплътен. На първия етаж ще е гостната и го искам само за обезшумяване на горните етажи.
Под еркерите мога и да сложа 10 см фибран, но досега не съм виждал още някой да слага толкова дебел XPS.
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 16:12:50
Това със плочата да я правиш стоманобетонна само ще ти оскапи работата няма смисъл.Това със фибрана също просто като построиш къщата я облечи от всякаде с топлоизолация и си готов.Намери си човек който ги разбира тия работи защото накрая ще направиш като мой познат едни хварлени пари и едно голяямо нищо.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход