Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Топлоизолация върху под на междинна плоча

Публикувано от BAT_GOIKO 
Re: Топлоизолация върху под на междинна плоча
20-11-2009 - 09:06:28
Става въпрос за допълнителните разходи върху труда, затова нямат връзка с материалите.
Re: Топлоизолация върху под на междинна плоча
20-11-2009 - 10:08:56
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Ами построил съм някоя и друга сграда
> Даже ме водят и експерт за
> оценяване на инвестиционни проекти. Точно затова
> ти казвам - грешни са, не отразяват пазара на
> труда.


Еми дай малко полезно инфо! Ти какво ползваш като помагало? *book*
Човек, има един много точен метод за оценяване: Започва се строежа, записват се всички направени разходи, накрая се делят на квадратурата. Резултата ще е много точен, но честно казано не носи никаква информация. :}


4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Става въпрос за допълнителните разходи върху
> труда, затова нямат връзка с материалите.


Човек, става въпрос за Всичките доп. разходи.
Предложих ти сам да си направиш банята и освен плочките и лепилото за тях, да си купиш всичко необходимо като инструмент и консумативи за целта, после удари чертата и ще ти стане ясно колко са ти допълнителните разходи, не забравяй горивото, амортизацията на колата ти и осигуровките за периода.

*beer*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-20 10:10 от Ivo.NovDom.
Re: Топлоизолация върху под на междинна плоча
20-11-2009 - 10:17:57
Салвадоре, в началото има пояснения как се калкулират цените, допълнителните разходи ги изчисляват на 90 % от другите, ( по-реално е ако се смятат на 100%) за тежка механизация, допълнителните разходи ги смятат на 30%.
А обществени поръчки се печелят, ако допълнителния разход е някъде под 85%...
Печалбата, която залагат строителите обикновенно е около 10-30%. При някои обществени поръчки до 300% *angel*
Re: Топлоизолация върху под на междинна плоча
20-11-2009 - 10:50:36
Иво изобщо не си прав - единия по-точен метод е наистина на базата на анализ на извършени СМР. Правиш една къща и за следващата променяш анализите на единичните цени, съгласно действителните разходи.
За допълнителните разходи - в анализа имаш допълнителни разходи върху труда, имаш допълнителни разходи върху механизацията, имаш коефициенти за утежнени условия, имаш доставно сладови разходи за материалите. В случая предполагам, че става въпрос за допълнителните разходи върху труда.
АЗ като помагало наистина ползвам такъв тип анализи , купил съм си даже и софтеър за да е по-бързо, но не вкарвам сляпо параметрите за да ми изплюе някаква цена. И тъй като съм запознат как точно се получават цените ви пиша, че са грешни, защото не отчитат някои фактори, които са съществени, както и , че не са база за сключване на договори. Той Начев, без да иска ме изпревари и показа, че има според него несъответсвия в обратната посока - т.е. надценени работи и според мен е така.
Иво, не мога да разбера защо ме караш да видя колко са допълнителните разходи и какви са - ами към 100% са тези върху труда. За банята - ако майстор работи на 20лв. на кв.м. и банята е 20кв.м. себестойноста за труда се получава някъде към 800лв.
Re: Топлоизолация върху под на междинна плоча
20-11-2009 - 11:35:09
nacheff Написал:
-------------------------------------------------------
> Почвам оттам, че аз пък откривам там в списъка
> една позиция, която е наречена "чукана бучарда" и
> за която дори не съм сигурен, какво точно се има
> предвид, за която стои цена от около 63 лв. без
> печалба и ДДС.


Лелеее, начеФФ, хем съм осветлил къде да четете а вие... *book* *xxx*
Начеф, не зная на какво се вика "ЧУКАНА БУЧАРДА" - каменарите имат едни чукове бучарди, пирамидално назъбени от двете страни с тях се "бучардисва". Стои назъбено, има едни такива цокли на по старите сгради или каменни колони - бучардисани... ако става въпрос за такова нещо - 60 лева даже е малко за млатенето. Има машинно бучардисан варовик - стои назъбен...дали не викат така на мозаечната мазилка по цоклите, нещо такова ще е....


> Само като хард копи ли имаш този материал ?

Еми само като книжка го имам, но има оценители на инвестиционни проекти, които имат позициите в електронен вариант.

Ето как изглежда поръчка за строителство, видовете работи и количествата са сметнати, кандидат-изпълнителите попълват празните полета:

Строителен проект

В една от точките е записано:
4. За видове работи, които не са включени в Приложение №6, Изпълнителят представя цена на база разходни норми на труд, материали и механизация, определени в изданията на "Стройексперт - СЕК", ТНС и УСН. Цените се одобряват и приемат с подписан протокол за съгласуване на цени от Възложителя.
Човек, грешно или не това е най-ползвания справочник!!! От същия справочник ви извадих справката. Всеки месец излиза нов актуализиран


Малиии, Бат Гойко, Оспамихме ти темата яко, извинявай брат *bow*



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2009-11-20 15:11 от Ivo.NovDom.
Re: Топлоизолация върху под на междинна плоча
20-11-2009 - 11:58:14
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Начев, не ме ядосвай - на тема инвестиране в
> оптимизиране на СМР не искам да говоря. Просто
> това е най-голямата глупост, която напрвих през
> последните години - вместо да кеширам печалба аз
> да взема да купувам машинки, да мисля иновативни
> подходи.
> Иначе теоретично си прав - възможно е да се
> работи доста по-ефективно.

Добре, ти си ядосан! Аз пък - съвсем спокоен.
Почвам с разказа. През 90-те присъствах на презентация и демонстрация на нови строителни материали на един строително изложение.
Конкретната случка е за представянето на едно новоразбавотено лепило за подови плочки. Имаше приказки и обяснения в началото, след което излязоха двама майстори, които си носега един голям леген с готово и узряло лепило. На сцената имаше 6 големи плоскости, които най-вроятно бяха дебело ПДЧ, поставени три по две, което правеше размер на работната повърхност предполагам 3,60 на 4,80 м.
Целта на демонстрацията беше да се покаже как се работи с този материал, но и да се демонстрира производителност.
Първо в отделна малка кофа показаха как се бърка лепилото.
После започнаха с плочките. Плоскостите трябваше да представляват условно една стая. Обясниха подходи и съображения по подготовка и измерване на помещението преди започване работа. Имало си някакви правила, но тях съм ги забравил. Сред мерене, по средата и на дългата и на широката страна се опънаха по един конец, пресичащ се перпендикулярно в средата или почти в средата на "помещението". Започнаха работа от центъра. Единият майстор нанасяше лепило с гребена, другият редеше. Бавно, методично, с плавни движения, без никакво бързане, без капка напрежение, за около 20 минути (не съм си гледал часовника) наредиха примерно 12 квадрата, почти се запълни площта. Плочката се поставя на място, след което в средата и с един гумен чук се прави едно леко чукване - толкова. Коментар - при поставяне се постигала около 50 % контактна повърхност, по правило трябвало да е поне 70 % (това не го помня, но си имало ясон правило. Затова - "чук".)
Ъгълчета (дистанционери) не помня да ползваха, все пак това имаше елементи на шоу. Гребенът, с малки зъби, а разтворът стоеше един такъв сух, пластичен, нецапащ. Това го помня ясно, защото след малко приказки от водещия, започнаха да си събират обратно плочките и буквално с едно движение на мистрията се събираше целия останал по плочката разтвор. Накрая прибраха остатъците и от плоскостта. Пошегуваха се, че след час пак има "представление".

Каква е най-вероятната ситуация тук.
Пресен пример. Миналият месец в кооперацията сменяха ел. таблата. Дойде един камион със 7 броя юнаци на борда. Оказаха се подизпълнители на ЧЕЗ.
"Работата" започваше около 10 и приключваше около 14 часа. Работиха три дри и всеки ден сменяха по едно табло. Броят на актьорите не беше постоянен, но работеха 1 до 2-ма. Другите или даваха вид, че вършат нещо, или откровено безделничеха.

4овек, много сме спорили с тебе.
Давайки 17 + лева чисти на кв. на твой работник се възпроизвеждат условия за мързел, дезорганизация, немотивираност, ниска производителност.
Ако искате (вие от гилдията) не се съгласявайте с мене, но тази постановка е сгрешена. Назначеният на работно време трябва да взима възнаграждение на час.
Хора от Гилдията, професионалистът, само като хвърли един поглед на конкретната работна площадка трябва да е кристално наясно, каква квадратура теракот (според конкретния случай) трябва да се нареди тук за 8 часа. Качеството не се коментира - Първо.
Ти като предприемач, ще се пазариш с инвеститора вече на м2. И напълно очевидно и разбираемо ще договориш цена, която освен пълната себестойност ще ти включва и целевата печалба. Защо да го правиш иначе!?
Който е рискувал да стане самостоятелен предприемач и да носи огромна отговорност и да е длъжен със заплата на работника ( което значи да му осигурява работа) - той има право на печалба.
Който не иска да носи отговорност - той реди плочки и рискува чорбаджията да не му хареса няколко квадрата и да ги дигне.

За какво ни е иначе тази криза ако поне не се замислим. Алчните инвестиционни банкери от Уолстрийт - остави ги тях.
На съвсем друго място е заровено кучето и не се прави, че се ядосваш, :-))), защото ти много добре знаеш, колко уродливо са скроени нещата и как на всяка крачка на клиента му "слагат шапка".
Re: Топлоизолация върху под на междинна плоча
20-11-2009 - 12:21:30
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------

>
> Лелеее, начеФФ, хем съм осветлил къде да четете а
> вие... clap.

Иво,
Аз за разлика от 4овек въобще не се съмнявам в този ценник и с тезата си искам да докажа, че материята е представена хармонично, балансирано. Няма смислен аргумент в друга посока.

Трябва да има "естествена" разходна норма на труд и да е ясно, че 8 часа квалифициран труд при средни условия носи предвидим, среден резултат.
И да се работи мотивирано, резултатно и качествено.

Само така може да се оферира и договаря сериозно, да се поемат и изпълняват ангажименти за срок и качество, да се качва производителност.
Иначе се лъжем един друг. Анекс връз анекса, а инвеститорът въздиша и плаща. Ама до един момент.

Да, ама после небето пада. Вадят телата изпод отломките и ги хвърлят. Оцелелите се отръскват и продължават по същия начин.
Това вече го знаем как става. Познато е и не е много интересно.
Може ли да се мръдне в някаква смислена посока


Re: Топлоизолация върху под на междинна плоча
20-11-2009 - 12:50:26
Бате Гойко,

И от мене хиляди извинения по повод на това, че използвам темата ти за трибуна по въпроси, койот не засягат поставения проблем.

Прочетох мненията на уважавани от мене хора и счетох, че в голяма степен материята е покрита и изяснена. Дано и ти се усещаш по същия начин.

Позволих си малко волнодумство и нямам илюзии, че нещо ще се промени, нито пък съм човек, който не е запознат с реалиите на живота.
Почувствах потребност да споделя туй-онуй, а кому да разчиташ да те чуе ако не приятелите :-)))
Re: Топлоизолация върху под на междинна плоча
20-11-2009 - 18:54:50
Начев, на 100% съм съгласен с теб, че работникът трябва да взима пари на време, а не на единица изработена продукция. Само дето се чувства прекаран и саботира работата. В момента при който измислиш начин да се увеличи ефективността , научения да му се плаща за неефективна работа се чувства прекаран.
Re: Топлоизолация върху под на междинна плоча
20-11-2009 - 19:07:52
Да бе Иво така е и затова ако фирма, която няма гръб спечели обществена поръчка излиза на загуба.
Али говорим за сторителство или за банкерство все е едно. Може и да има регулация някаква , но в крайна сметка цената на услугата и условията ги предлага професионалистът. Не е важно колко е лихвата , а ГПР. И в сторителството не е важно каква е себестойността на зидария с решетъчни тухли, а колко е цената на сградата. Ако не друго се сетете за Кольо Фичето - отрежете ми глават ако не стана за толкова гроша. Ето това е офертаsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход