Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Изчисляване на топлинните загуби от подове??

Публикувано от magea 
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
11-11-2009 - 23:20:35
Меги,
Аз не ги давам тези -16оС - чета ги при теб и нашироко пиша, че не ми харесват, но нямам под ръка нормативите.
Тези (нейните) - 182W се получават при -5оС външна, което е по-реално, но със грешната ламбда. С по-реална ламбда за Фибрана ще бъдат ~230W и за да влезе в норматива ще трябват 5-6см Фибран. Малко завишавам Ламбда на Фибрана за запас - реално се гледат етикети или сертификати (ама ти сигурно си знаеш).
А въпросната "формула" просто си следва от размерностите - не някакво мое творение и работи - числата си излизат.
Обърна ли внимание, че обратният насип е отпаднал като дебелина от сметките?
И "какъв ти е зора" практически? Освен за норматива, тези сметки се ползват за избор на отоплението, което също се преоразмерява.
Апропо, ти ново начинание ли захващаш?

Салвадор,
Мен винаги ме е смущавало това РАЗЧЕТНО -16оС за стени, което явно не е средна температура, но така го дават по нашите нормативи и буквари (Наредба №7 например). Допускам, че това също е запас заради неточности във възприетата Методика. Не съм се задълбочавал, че самата методика ми беше голяма мъгла. Ако трябва да сме точни, освен R-те в методиката присъстват и едни Алфи, които се различават за стена/под - малко, но факт. За мен съм възприел да си давам допълнителен запас 20-30% над пресметнатото.

Една стара тема, в която 4овек ми дава първи насоки навремето
После вече се появиха Калкулатори за по-лесно.

Също така се счита, че до 60-80см (по памет) почвата замръзва - демек отрицателни температури. Естествено, че една сграда отгоре ще топли/пази.
Допускам, че могат да се намери ИЗЧИСЛИТЕЛНАТА температура за под върху терен, но не ми се търси сега. А, ако се мисли за къща - там вертикалните основи ще имат доста съществено влияние и трябва също да се топлоизолират.

И... споделяме си - не спорим, нали? Ето по едно: *beer*

П.П. При задокеанските методики, трябва да се имат предвид, освен температурната скала и разликите в линейните размери - R-те им се получават доста по-големи спрямо нашите.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-11 23:31 от Любо.
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
12-11-2009 - 01:41:23
Здравей magea и добре дошла пак
Супер къщичка си си спретнала, голямо браво clap: *ok*

На въпроса : виж тази тема в линка, има и калкулатор/и, моя е TOPLO.zip , смятам че доста би ти помогнал. Всичко е с формули, excel, само въвеждаш твоите си данни и си готова.

[www.napravisam.bg]

= не знам Любо какво се зашемети в изчисленията и откъде ги изкопа тези 36 *stop*
Разликата външна/вътр Т си е нормативно установена в денградусите DD за даден регион (както го казва и той самия де)
Например за София за 20 С вътр.Т са си 3100 DD за целия отопл.сезон

= Така че твойта топлотехничка много правилно си е изчислила (при грешните параметри) както U, така и общите ТЗ на м2 за 24 часа

При мен излиза че ще имаш топлозагуби от пода 553 кВч за целия От.сезон (180 дни)

ОТ (kWh) = U x 24h x DD x M2
или 0.436 х 24 х 3100 х 17.04 = 553 kWh (или средно около 3.07 kWh/ден)

Друг е въпроса че ламбда 0.022 е невероятна както се каза и другото което ме смущава = защо аджеба ти изчисляват и 10 см трамбована баластра ??? *pardon*

Според мен тая баластра най добре да се махне от там и освен това приемам средна ламбда за фибрана от 0.035, което вече променя нещата доста
Получава се U= 0.65 W/m2K при което сме доста по-близо до истината (и с Любо

*beer* )
В тоя случай ОТ = 824 kWh/ОС или 4.58 kWh/ден (средно)

Практически (в зависимост от отоплението) като загубени парички на ОС от пода би изглеждало така:
= на Ток - 139 лв ( КПД 95%, при средно 0.16лв/ kWh )
= на Камина с дърва (гледам имаш) - 76 лв (КПД 72%, дърва 200лв/тон или 80лв/м3)
= на Климатик - 60лв (при средно КПД 220%)
и така нататък.... просто въвеждаш своите си данни и готово.

ПС - не вземам предвид загуби и печалби от проветрение и вентилация, слънцегреене, електроуреди, телесна топлина ит.н. Там нещата са много конкретни и доооста относителни.

Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
12-11-2009 - 12:07:31
Благодаря на Любо и Петър за усилията. smiling smiley
Петър, видях го твоя калкулатор. Ще си вкарам данните там да видя какво ще стане за отоплителен сезон. Но, моята идея е не да изчислявам тези разходи, а да видя какви са топлинните загуби за дадено помещение при изчислителна ВН t - 16 C, вътрешна t20 do 24C например. Това ми трябва за да си преизчисля топлинните тела - глидери или вентилаторни конвектори за помещенията.
Освен това, проектните изчисления се променят заради използваните различни материали в действителност.
Ето един линк с таблицитеheatneed
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
12-11-2009 - 15:07:46
Добре де, Мегея - получи ли си отговора на въпроса (нужната формула)?
Още трябва ли да пишем?
Петър яко пипа, но вървим малко в различни посоки - той повече към тоталните топлозагуби, аз към влажностните проблеми - така и не разбрах какво е заложено като външни условия в DD.
Тези таблици от проектантката ли са, че някои параметри ги нямам - да ги взаимствам при нужда.

Абе къде се гледа готината къща, че нещо съм изпуснал/забравил. smiling smiley
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
12-11-2009 - 15:39:30
Първите колони на таблицата с архитектурните детайли е от проектанктата, а следващите колони са преизчислените сегашни стойности на материалите. Останалите листа са си мой..
А проектните изчисленията за отделните помещения са тук
Ей тия, последните искам да ги преработя за по-високи вътрешни t и по реалните, а не проектни коефициенти.
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
12-11-2009 - 21:02:07
Успех в изчисленията, важно е да са точни.
Но напълно подкрепям Любо в казаното по-горе - дай си един минимум от поне 20 % като резерв при избора на отоплителни уреди.
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
12-11-2009 - 22:25:18
Тя смята подово отопление,до колкото разбрах.Ако са радиатори...там не би трябвало да има такива неща...топлоносителя е въздух,докато на подовото-особено на първи етаж...с много голяма част от енергията грееш Михаля...
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
12-11-2009 - 23:15:30
Quote

така и не разбрах какво е заложено като външни условия в DD.

Любо, привеждам тука 2 цитата от Наредба №7 (в случая за София и Варна)
Има и разбивка по месеци.
Надявам се да ти се изясни с това

Quote

Климатична зона 1 Северно Черноморие
Отоплителен период Начало: 21 октомври Край: 20 април
Изчислителна външна температура -11,0°C
DD при нормативна температура в сградата 19°C 2400

Quote

Климатична зона 7 София и Подбалканската долина
Отоплителен период Начало: 15 октомври Край: 23 април
Изчислителна външна температура -16,0°C
DD при нормативна температура в сградата 19°C 2900





Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
13-11-2009 - 12:29:03
Мерси Петър,
Еми, ето ги там във втория цитат въпросните -16оС. При вътрешна 20, си стават баш 36оС темп. разлика - що не ти харесва. Отделен е въпросът, че тези -16 са доста под средните, но така казват отгоре.

При моите упражнения с конденза няколко градуса често бъркат нещата, но не се задълбавам много, защото явно има сериозен запас спрямо реалността (статистиката).
При отоплението обаче, това струва повече пари и сигурно е важно да се прецизира.

Като сме се разговорили, за мен остана открит въпросът за определението на U(К). Почти навсякъде (може и преписано), освен приведеното от мен по-горе, авторите включват в словесното определение и "ЗА ЕДИНИЦА ВРЕМЕ", което отсъства в размерността на коефициента, а според мен и от физическия смисъл. Говорим за мощност (загубена/компенсирана)!?
Чак когато използваме/губим за някакъв период от време тази мощност, получаваме Енергията (kWh), респективно нейната стойност. Изясни ли си го това - мисля беше в дискусията по-преди?

П.П. Не че е особено важно. Аз по тези неща си преценявам кого как да чета и вярвам. Пък и дали аз не съм в грешка.

Абе, къде са снимките на Мегея?
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
13-11-2009 - 14:11:28
Много въпроси задаваш, аз нямам време толкова да се задълбочавам.
Малко ми просветна в тая сфера след една тема тука и главно благодарение на asdf (къде ли изчезна, не се е мяркал скоро като че ли *pardon* )

Снимките на Магея са тук
[picasaweb.google.com]#
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход