Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се правят кирпичени тухлички

Публикувано от elinka 
Как се правят кирпичени тухлички
18-10-2009 - 09:54:12
Здравейте. Надявам се някой да ми каже как точно се правят старите кирпичени тухлички от кал и слама. Искам да възстановя една голяма стара плевня на село. Има здрави каменни основи с две помещения и външна дървена стълба за самата плевня. Дървото което е използвано е в много добро сътояние. Под керемидите има нещо като замазка с кал и слама. Целта ми е да се възстанови със същия материал и да се ползва за вила.
Re: Как се правят кирпичени тухлички
18-10-2009 - 10:24:21
Здравей, приветствам идеята . За тухлите ,мисля че първо трябва да се разпитат по-старите от къде навремето са си набавяли пръст. Всяко село е имало кариера и такива места с глинеста пръст. После е лесно - вода , разронена слама и мачкате като в онази реклама за ракията на Пещерска мисля , че беше. smiling smiley
Re: Как се правят кирпичени тухлички
18-10-2009 - 10:53:49
argonavt Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравей, приветствам идеята . За тухлите ,мисля
> че първо трябва да се разпитат по-старите от къде
> навремето са си набавяли пръст. Всяко село е
> имало кариера и такива места с глинеста пръст.
> После е лесно - вода , разронена слама и мачкате
> като в онази реклама за ракията на Пещерска
> мисля , че беше.

Сигурен съм,че първо се пресява пръстта през сито!Отделят се камъчетата и бучките.
Re: Как се правят кирпичени тухлички
18-10-2009 - 11:08:53
avatar
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> argonavt Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Здравей, приветствам идеята . За тухлите
> ,мисля
> > че първо трябва да се разпитат по-старите от
> къде
> > навремето са си набавяли пръст. Всяко село
> е
> > имало кариера и такива места с глинеста
> пръст.
> > После е лесно - вода , разронена слама и
> мачкате
> > като в онази реклама за ракията на
> Пещерска
> > мисля , че беше.
>
> Сигурен съм,че първо се пресява пръстта през
> сито!Отделят се камъчетата и бучките.

Да, така е. Освен това сламата се прекарва през ярмомелка предварително. Все някой от селото има калъпи за кирпичи, ако не - правят се при дърводелец. А ситото не е много ситно.


______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Как се правят кирпичени тухлички
18-10-2009 - 11:10:31
Abu
Re: Как се правят кирпичени тухлички
18-10-2009 - 11:13:32
Фло, ти си по-наясно... Не трябва ли сламата да се разглежда като армировка, а не като пълнител? Свързващо в-во - глина, пълнител - пясък, вода за химическия процес на свързване и втвърдяване, слама за армировка на тухлата. Аз мисля, че носимостта на тези тухли се постига от свързването на пясъка в калта, а не от уплътняване на сламата. Самата слама е нещо като съвременните фибри - за здравина.
Естествено, много зависи от калта (глината) и съдържанието на пясък в нея.

И ако можеш да кажеш, защо предпочитат конски фъшкии пред слама? Пише нещо за отделяне на формалдехиди - при торовете процесът на "непълно горене" как става?

ПП Пропускате важна подробност - пекат се или се сушат на слънце, т.е. сезонът не е подходящ.
Re: Как се правят кирпичени тухлички
18-10-2009 - 11:31:50
elinka...много хора могат да ти кажат как става горе-долу на теория,по това което са чували от дядовците си или са се пробвали да правят-къде успешно,къде не.Истината е,че тази технология е отдавна изоставена и загубена.
Re: Как се правят кирпичени тухлички
18-10-2009 - 12:29:41
avatar
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> модерният подход към глината


Интересно... Аз доскоро преговарях е една фирма за стабилизиция на почвата и след петия им мейл (във всеки ми отказваха съдействие) ми се обади по телефона CEO-то им (еврейче!!!!!!!!) и ми каза че тяхния продукт е предназначен само и единствено за Северна Америка, Африка, Близкия Изток и ако съм имал проекти там - да им се обадя. А Европата да го д..ха!! (Израза беше една идея по-мек, но смисъла е същия).

Ето им сайта - [www.anywaysolutions.com]

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Как се правят кирпичени тухлички
18-10-2009 - 15:24:21
Nikoloff, а някаква причина изтъкнаха ли или просто ей така отсвириха цяла Европа?
Re: Как се правят кирпичени тухлички
18-10-2009 - 15:33:15
Това мнение е преместено в новия "форум за имоти, финанси и всичко останало"



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-05-24 23:54 от g0g0.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход