Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Реконструкция на гредоред

Публикувано от Sasho 
Виктор
Re: Реконструкция на гредоред
12-05-2006 - 11:56:05
4ovek, да и защо мислиш, че не съм пуснал проект за плочата ? Изобщо не ми е ясно какъв точно ти е проблема ?! Това е форум и всеки задава въпроси, ако някой може да помогне с мнение или личен опит е добре дошло. Ти общински служител ли си или просто си нямаш работа ? Не ми е ясно какво точно правиш в този форум, но ако няма с какво да помогнеш, чувствай се свободен да си замълчиш.
Re: Реконструкция на гредоред
12-05-2006 - 12:26:55
Да кажем, че в случая виждам как ще подведеш някого да направи същото, което мисля, че не е правилно.
Утежняваш конструкцията без допълнително укрепване на сградата. В твоя случай е възможно да нямаш проблеми, ама това не значи, че е правилно. И лошото е, че някой може да каже - абе хората така го правят и аз ще го направя и да сбърка.
Виктор
Re: Реконструкция на гредоред
12-05-2006 - 12:40:06
4ovek, и за това в постинга ми съм споменал, че съм викал конструктори и съм събирал мнения по въпроса за здравината на конструкцията. Не съм казал - "Прави, няма да имаш проблем". Недей толкова да подценяваш хората. Спирам този безмислен спор с теб, просто ми прави впечатление, че явно разбираш от строителство, но предпочиташ някакви дребни дрязги.
Re: Реконструкция на гредоред
12-05-2006 - 15:33:09
Не мога да разбера защо се ядосваш. Не са дреболии - важни работи са. Утре ще отиде някой съвестен конструктор или строител при някой ще му каже, че не става така работата, че трябва да се укрепва сградата за което се изготвя проект нищо, че няма пукнатини, а човекът ще реши, че иска пари да изкара защото е прочел във форум, че сграда, която няма колони може да се остави без колони след реконструкцията.
Имай предвид, че на пръсти се броят конструкторите които знаят как да изчислят сграда от зидария без колони и много се съмнявам, че си попаднал на такива. Това е така защото в момента действащите нормативи не разрешават да се строи зидана конструкция без да има хоризонтални (греди) и вертикални (колони) стоманобетонови пояси.
При реконструкции на такива сгради обикновено се изпълняват колони и греди от външната срана на сградата, като посредством дюбели се свързват с плочата.
Виктор
Re: Реконструкция на гредоред
12-05-2006 - 17:04:36
Quote

Това е така защото в момента действащите нормативи не разрешават да се строи зидана конструкция без да има хоризонтални (греди) и вертикални (колони) стоманобетонови пояси.
При реконструкции на такива сгради обикновено се изпълняват колони и греди от външната срана на сградата, като посредством дюбели се свързват с плочата.

4ovek, а изобщо може ли да се надстрояват такива стари къщи без да се изграждат външни колони ? В смисъл проекта ще мине ли в общината ?
Re: Реконструкция на гредоред
12-05-2006 - 17:31:44
ЗА конструкциите общината само проверява дали има проект от правоспособни проектанти, заверен от КТК които да са написали , че така изготвения проект е съобразен с ................ ( изброяват се действащите норми ). В общините не се подържа персонал, който да може да оценява проекта по част конструктивна. Релно конструктивните проекти не подлежат на контрол от общините, а само се проверяват за пълнота - дали има достатъчно чертежи и то пак е на око.
Ама проблемът е , че аз лично не познавам конструктор който би изготвил такъв проект. Или поне не за пари, които ще те удовлетворят. Т.е. може да смяташ,че без укрепване няма да минеш на практика. НА теория има някой и друг професор, който да се занимава със зидани конструкции и може да изготви такъв проект, ама едва ли си заслужава. Още повече , че пак можеда се наложи укрепванеsmiling smiley
Виктор
Re: Реконструкция на гредоред
12-05-2006 - 17:47:16
Ясно, значи и на теория и на практика ще ми трябват външни колони. Аз все се надявах, че ако вдихна полу-етаж и сменя циглите с битумни керемиди, все ще мина ама ще помисля сериозно. Все пак ако тръгнат да се напукват стените направо ще се депресирам жестоко. Благодаря ти за инфото smiling smiley
nihonjin
Re: Реконструкция на гредоред
12-05-2006 - 17:50:51
Привет на всички,

Аз съм конструктор

Личен опит:
На къща с гредоред и ст. бет. пояси и каменнни основи, двуетажна, надстроихме етаж със стандартна ст. бет. конструкция преди 20 години. Проблеми засега няма. Къщата е строена 1938г. с плътни тухли на варов разтвор. Прокарахме две укрепващи колони разположени там където стъпват най-натоварените греди от новия етаж. Тогава бях дете помагащо на баща си. Проекта го прави конструктор.

Мнения:
Сега когато аз самия съм стр. инж. си давам сметка че при по сериозно земетресение къщата ще падне; дано да не става.
Колегата 4овек е прав за проектантите на зидани конструкции, аз лично мисля че тези които могат да смятат зидарии само си мислят че могат, а да сметне зидана конструкция на земетръс се басирам че никой не може. Причините за това са много, да не разводнявам темата.
Според мен добре изпълнена с плътни тухли стара къща може да понесе изливане на стоманобетонна плоча на приземен и първи етаж. За по-нагоре не съветвам.
Бъдете готови да се простите с къщата (и не само с нея) при сериозен земетръс.
Изграждането на вертикални пояси във всички чупки в план подобрява издръжливостта на земетръс. Те не са колони, понеже като допълнително изградени няма да носят вертикален товар. Трябва да са много добре хванати към съществуващите хор. пояси.

Иначе съм фен на подобни къщи, купих си една двуетажнана село и ще си я ремонтирам догодина. Бетон няма да вкарвам с изключение на приземния етаж.

Успех в начинанието!

Re: Реконструкция на гредоред
12-05-2006 - 17:55:16
Изпуснах да отбележа, че проблемът е в земетръса. Т.е. конструкторите като са ти казали, че е здраво са били прави (предполагам), но са пропуснали да ти обяснят, че не могат да докажат устойчивост при земетръс и че заради земетръса е изискването за колоните.
Имаш и вариант с метална конструкция отвътре да се подсили. Въпрос на сметки е, кое е по-евтино решение.
Виктор
Re: Реконструкция на гредоред
12-05-2006 - 17:58:03
nihonjin, имаш ли интерес към проектиране на тавански етаж и покрив (евентуално вертикални външни колони) ? Можеш да ме намериш на test1@bitex.bg.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход