Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се изолира фундамента?

Публикувано от bulhomes 
Re: Как се изолира фундамента?
04-09-2009 - 23:47:56
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Нещо не се разбрахме. Примерно - двуетажна къща без мазета с
> изолиран отвън ивичест фундамент. Нещо не мога да се убедя в смисъла на
> топлоизолацията под първата плоча, при условия, че
> си изолирал фундамента отвън. Даже дали не вреди,
> че не ползваш температурата на топлата зема в
> дълбочина.


Булхоум-е, де да можеше да се отопляваме като направим изолация на ивичния фундамент, отдолу предвидливо да не слагаме изолация и ефекта да е отопление на аванта - земята да играе ролята на радиатор... ;-)

- полагането на изолация отдолу е по-лесно, слагаш изолацията и заливаш.
- бетонната плоча ще остане в изолирания обем и ще има акумулираща роля.
- ако земята е с температура 10-15 градуса до стайната температура от 22-25 градуса има 10 градуса разлика - т.е. постоянни топлинни загуби.
лично аз, мисля че земята на 1-1,5 метра е с доста по-ниска темпертура през зимата - сигурно стига 5-6 градуса.









Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-05 00:01 от Ivo.NovDom.
Re: Как се изолира фундамента?
05-09-2009 - 22:43:59
> Трябва да използувате добавка към бетона ,която
> действува капилярно и непременно с вибратор.
> След като налеете основите,с друга добавка с
> циментово мляко се полага на дъното на кофража на
> шайбите/бетонните стени/,което по натам не
> позволява проникване на никаква влага и вода точно
> на 90 тия градус ,където е най-слабото
> място.Бетона за стените е пак с първата
> добавка.Всичко това струва много по
> евтино,отколкото борбата с влагата след бетоновите
> работи.

Re: Как се изолира фундамента?
18-09-2009 - 01:22:21
Имам дилема за направа на хидро при основите като прегледах темите няма еднозначно мнение кое гарантира липса на влага в партерен етаж.
Последното мнение на vipltd май сьвпада с това на моя строител.
Значи имам ивичен фундамент при кота на фундиране -3,25.Сутерена ще се ползва за фитнес суана склад котелно .....но нее мазе и държа да няма влага.
Предлагат ми да работим с водоплътен бетон в основите+залепяе на хидро при строителната фуга като също казват че е добра идея да се направи дренаж който бил много полезен.
Мен ми се вижда малко прекалено да се слага дренаж при липса на видими води на тези нива на фундиране но ме убеждават че дренажа помага при събирането на прекомерна вода от дъжд и подобни и би бил много полезен(като пари кам 5к !?).
При това изпълнение казват че хидро на вертикалната стена е излишно.
Доколко в моя случай този бетон+ дренаж ми гарантира липса на влага в последствие в помещенията под кота нула.
Извинявам се ако не съм обяснил добре но материята ми е чужда :/
Re: Как се изолира фундамента?
18-09-2009 - 09:32:21
koxx както схващам, основите тепърва ще ги правиш, щом си говорите за използване на водоплътен бетон.
Е, питай тогава точно кое струва 5 бона... Разбирам 5 бона, ама ако тепърва отваряш съществуваща стена за направа на дренаж, дори може и повече да излезе. Но ако тепърва ще правиш основа, кое е 5 бона?
15-тина лв на лин метър беше цената за труд при изграждане на дренаж сега лятото - дренирах си оградата. При наливането й-както и с твоите стени, първо се изкопава, после се прави подложен бетон - в моя случай основа с пета, после се кофрира нагоре, излива и като се декофрира се полага дренажа - точно до края на петата или основата - тя е дебела 20-тина см. Полага се дренажна тръба черна или тъмнокафява може на Ф110, дебелостенна, да не ти набутат такава за градина, ще се смачка. Увива се в геотекстил. Тръбата струва около 10-тина лв/л.м. ако не бъркам, комплект е с муфата, геотекстилът е стотинки. Осттавят се ревизии - тройници посока към повърхността на чглите за продугване после, там се слага обикновена тръба (вертикално, пак дебелостенна 110, червена, не сива, че има ментета. Засипва се с филц и трушен камък, най-добре е да се редуват фракции.
За сттената - купи си Дитерман (внасят го Максит) или Гогол ще те посъветва за продуктите на Изомат. Може и с горелка на пластове, но не слагай Воалит - все едно нищо не си направил, боклук е, трябва да е Тегола или Вилах или нещо качествено, но то е скъпо...
Ако е споменатата горе двукомпонентна на битумна основа мазана изолация тя се полага и от дете - първо основата(грунд) и после материала същинския, като асфалт е и много хубаво се обмазва всичко, да не остават точици на бетона, струва си. Огроре в идеалния случай следва да лепнеш топлоизолация, едно че се ползва по предназначение, второ че пречи при обратния насип да се повреди хидроизолацията.
Може водоплътен, ако имаш гаранция, че плащаш за това, което си получил, демек, че нистина е сложена добавката в нужната пропорция, за да има ефект. Препоръчвам ти бетонния център Враня. Гатев се казва шефа, не лъже и е много коректен, цялата къща ми е налял той и съм супер доволен.

, Та, думата ми е - изкопът ти не е разход, ако ще правиш и без това стена. Разход ще е скалната маса, (за да не сипеш десетки кубици се прав пиниза с изправено кофражно платно в средата на изкопа, от едната страна багера сипва пръст, от другата скална маса или речен камък и се повдига платното нагоре постепенно, така не пълниш всичко само скамък и не се омешват, абе става, проверено...) дренажните тръби, изолацията, ХПС-а, геотекстила, труда, не знам колко линейни метра ти е основата, но ако е 50 примерно за 100 лева на 3 квадрата (3 м височина го слагам) или 30 лв/квадрат ми се вижда нормално
Труд за изолация мазана върви 8-10 лв/квадрат но ти казах, че може и да се спести, ако го направиш сам, не е никаква философия, дренаж 15...... Да, ако са 50 л.м. може би толкова ще ти излезе ако не пипнеш нищо сам, около 5 бона....

Re: Как се изолира фундамента?
18-09-2009 - 12:07:45
Стефан *ok* правилно - така и така му е отворен изкопа, да си направи всичко.

Въпроса аз го разбирам, въобще да прави линещо или не.
- направи си и дренаж
- направи си и хидроизолация
- направи си и топлоизолация и тогава заривай!

След като ще правиш нещо, Стефан е прав - спази технологията.

Стефан е прав с обратния насип - не гоправи с пръст или поне го направи умно - там където се очаква да имаш пътеки отдолу задължително скална маса а останалото с пръст - която мокриш отвреме на време за да сляга...



*beer* *beer*
Re: Как се изолира фундамента?
18-09-2009 - 14:05:51
Обратния насип се прави с пръст само на места,където е икономически нецелесъоразно да се вози чакъл.Това е изключение,краен вариант.
Колко струва чакъла в БГ?При толкова много законни и незаконни кариери не вярвам да е кой знае какво като цена...
Re: Как се изолира фундамента?
18-09-2009 - 14:46:37
Салвадоре, различните фракции скална маса се насипват защото са практически несвиваеми, но и те се трамбоват. Пръстта хората я насипват обратно от ... глупост. По дворовете би трябвало да се насипва на пластове от по 40-50 см. и с едни лапички да се трамбова, на фона на това скалната маса излиза ДОСТА ПО-ЕВТИНО. Пръстта сляга с години, върху такава пръст и бетон да отлееш пак сляга всичко заедно с пръстта - отваря фуги, ако няма бетонна подложка алейката се накъдря, на бибунки...
Да си направиш алея около къщата ще ти струва да речем по 50-60 лева на кв.м. При обиколка на къщата около 50 метра = 3000 лева. Ако си върнал икономично изкопаната пръст, след две години или ще трябва да привикнеш към грозната гледка, която си си причинил или да го изкъртиш и наново.
Ако се прави както трябва, 2-3 камиона (30 м3) скална маса ще излезнат нещо около 500 лв. насипваш и забравяш за проблема. ;-)
Re: Как се изолира фундамента?
18-09-2009 - 15:00:53
iVO,
С 30 КУБ скална маса не знам какво ще напълниш... Моето лице на къщата е 17 метра. За да се работи на 3.50 на колкото се фундира, а и за безопасност, щото укрепването не е шега аз съм с плоча отдолу, отстъпът при изкопа се прави поне метър. 17х3х1... само за лицето ми трябваха 50 кубика. А двете страни по 11 метра?? хайде четвъртата излиза на терена, че е стръмно,
3 гондоли от големите влязоха, при това с номера с платното.. кубика камък беше нещо около 25 кинта ако не бъркам, но преди 2 години, сега филца е 54 по складовете - скоро бърках бетон за две колони....
Re: Как се изолира фундамента?
18-09-2009 - 17:14:17
Тук има и варианти сякаш.
В моя случай пръстта е тежка глина. След много изчетено и приказвано се спрях на варианта да сложа обратно пръстта от изкопа по две причини:
1. Защото за такава непропусклива почва съществува вероятността обратния насип да действа като водосъбирател, ако е от филц или чакъл
2. При добре утъпкана глина се запазват подонепропускливите и свойства и сляга по-трудно.

Впрочем ми се въртят едни спомени, че обратния насип се изпълнява със скална фракция и глина...

Осбен това дали излиза по на сметка да си използваш пръстта от изкопа при равни други условия въобще няма какво да коментирам - спестяваш от багер и камион, цената на чакъла отделно. Това, естествено е при добро изпълнение на обратния насип.

Re: Как се изолира фундамента?
18-09-2009 - 17:39:03
Иво въпроса нее дали да правя изобщо нещо или не а кое е по добре!
Или накратко според строителя се слага водоплътен бетон правим дренаж и хидрото отпада с изкл. на строителната фуга на 90% която е там се маже с хидро излоация.
Според него този вариянт е по добрия от това на ивични основи да слагаме хидроизолация казва и че няма смисъл от хидро на ниво 40-50 см от терена да се слага след като бетона е водоплътен.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход