Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се изолира фундамента?

Публикувано от bulhomes 
Re: Как се изолира фундамента?
02-09-2009 - 19:11:25
Аз пък не се доверявам на твърденията, че "копчетата" предпазват от вода smiling smiley
Няма пълно щастие smiling smiley
Re: Как се изолира фундамента?
02-09-2009 - 19:20:52


Стената вляво има хидроизолация след това е залепен фибрана и най-отгоре е мембраната, предстои да бъде направен обратен насип (повече от половината от стената е под земята)
Re: Как се изолира фундамента?
02-09-2009 - 19:28:14
Boby Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз пък не се доверявам на твърденията, че
> "копчетата" предпазват от вода
> Няма пълно щастие

Едновременно пишем. За предпазване от вода си има хидроизолация. копчетата пазят от механични наранявания, също и правят въздушен слой между пръстта и стената, аз ги сложих за да няма пряк контакт на фибрана с пръстта, също и като защита от вода - засега вършат работа, дано да е така и след 20 години. *beer*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-02 19:29 от Ivo.NovDom.
Re: Как се изолира фундамента?
03-09-2009 - 14:11:14
Може да не наричате битумните мембрани "воалит" - воалит е стъклената мрежа в битума, и която при добрите (пак битумни) мембрани се заменя с полиестер.
Иначе ето идея за изолация - стъклена пяна:
Сайт
Много здрава, потенциално вечна, ламбда 0.055.
Re: Как се изолира фундамента?
03-09-2009 - 14:41:02
mooner Написал:
-------------------------------------------------------
> Може да не наричате битумните мембрани "воалит" -
> воалит е стъклената мрежа в битума, и която при
> добрите (пак битумни) мембрани се заменя с
> полиестер.
> Иначе ето идея за изолация - стъклена пяна:
> Сайт
> Много здрава, потенциално вечна, ламбда 0.055.


mooner *ok*
съчетава ТИ и Хидроизолация - едновременно. ползвал ли си го? Някаква фирма Веда го внася от началото на тази година - така пише в нета...не прочетох много подробно всичко.
С мой познат скоро коментирахме - той работеше по строежите в германия - правели изолация на фундамента с материал който не е виждал тук - нещо подобно на битум с едри стиропорени топки вътре. Не знаеше как се казва - но ми напомня на това което пускаш като линк.

А за коментарите ни в нета - не дръж толко на точната терминология, особено ако изискват натискане на повече клавиши - важното е да се разбираме контекстно.
Re: Как се изолира фундамента?
03-09-2009 - 21:51:24
Иво, има нещо в схемата ти, което не си обяснявам. Защо фундамента не е изолиран от вътрешната страна. Ако е защото се приема, че студа ще дойде от външната страна на къщата и там сме се предпазили, защо изолираме под плочата? Мазетата нали се правят зимата да държат топло, а лятото хладно. Термопомпите със заровени тръби нали използват точно това. Ние защо се изолираме от него? (последното го говоря заради изолацията под плочата)
Re: Как се изолира фундамента?
03-09-2009 - 22:12:11
Не, не, стъклената пяна се прави (май) от вторично стъкло и въздушни мехури и се продава на блокове. Тежка е, не топлоизолира особено добре, но е здрава и би била подходяща за топлоизолация на много здрав под (по който да минават коли).
Самите блокове извържат на влага (това го прави идеално за фундаменти), пара (става за покрив, но не и за стени), пламък, химически активни вещества, но не стават за хидроизолация, защото между блоковете остават фуги, а и не е гъвкаво (ще се напука при слягане или леко земетресение).
У нас не знам някой да го е ползвал. Чух, че някой го внасял, така че може да постнеш линк за ф-ма Веда.
Иначе смес от битум с EPS сигурно може да се направи, но по-добре да са на отделни пластове.
Re: Как се изолира фундамента?
04-09-2009 - 16:23:15

Булхоум - на схемата е дадено примерно решение за ТИ, за къща без сутерен...За такива със сутерен ще изглежда по различно...
Има места където, конструктивно е невъзможно да се прекъсне термомоста - колони, носещи елементи - логично си видял откъде може да има топлинни загуби - затова се слага и ТИ отгоре на плочата, за да се намалят до минимум загубите...

При наличието на сутерен, така както го описваш е съвсем правилно - аз имам същата логика - на пода в сутерена няма изолация, но изолирах горната плоча (вижда се на снимката фибрана)- като заложих фибрана директно в кофража - става най-лесно и най-качествено.
В мазето имам температура зимата около 10-15 градуса...лятото 15-20 при някои случаи хората си правят в сутерена жилищни помещения - тогава задължително ТИ. това е моето мнение. smiling smiley

Основната причина заради която "закопавам" ТИ е че зимата горния слой на земята - горните 50-70 см. се охлаждат, даже замръзват през зимата. ако са в пряк контакт с бетона - охлаждат стените и това води до конденз отвътре - достатъчен че да прави мазето влажно и мухлясало, даже и при наличието на хидроизолация...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-04 16:37 от Ivo.NovDom.
Re: Как се изолира фундамента?
04-09-2009 - 17:22:42
mooner Написал:
-------------------------------------------------------
> Иначе смес от битум с EPS сигурно може да се
> направи, но по-добре да са на отделни пластове.

При домашни условия може и да се стопи стиропора - за фибрана, от опит знам нищо му няма от разтопен асвалт (до 60-70 градуса де) от стиропора не зная.

ето линка:
[www.foamglas.bg]




Re: Как се изолира фундамента?
04-09-2009 - 23:15:05
Нещо не се разбрахме. Не говоря за случай със сутерен, а за твоя случай за схемата (мазетата дадох като пример за температурата под плочата на кота 0). Примерно - двуетажна къща без мазета с изолиран отвън ивичест фундамент. Ти казваш "зимата горния слой на земята - горните 50-70 см. се охлаждат, даже замръзват през зимата". Убеден съм, че имаш впредвид слоевете около къщата, а не под нея... Нещо не мога да се убедя в смисъла на топлоизолацията под първата плоча, при условия, че си изолирал фундамента отвън. Даже дали не вреди, че не ползваш температурата на топлата зема в дълбочина.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход